AliExpress'ten Alınan Ürünün Vergisi Ne Kadar Olur?

okanalisan

Hectopat
Daha fazla  
Kısa bir süre önce 22€'nun altındaki ürünlere uygulanan vergi muafiyeti bildiğiniz üzere kaldırıldı.Ancak ödenecek vergiler ile ilgili ortada çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Konuyu buraya açmadan önce videolar izledim, diğer insanların açtıkları konulara ve yorumlara göz gezdirdim. Herkes farklı bir şey söylüyor. Evet AB üyesi ülkelerden gelecek ürünler için %18, AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek ürünler için %20 oranında bir gümrük vergisi ödeyeceğimiz ifade ediliyor ancak bunun yanında KDV ve ÖTV uygulamalarının ve 6 TL civarında bir inceleme bedelinden söz ediliyor.​
Aliexpress'ten Qcy Qs2 (T2c) adlı ürünü 160 TL gibi bir fiyata satın almak istiyorum. Bu ürün araştırdığıma göre ÖTV uygulanacak ürünler listesinde. Ne gibi vergilere tabi tutulacağı ve toplam tutarın ne olarak yansıyacağı hakkında bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim.​

Daha önce bir yazıda okuduğuma göre %20 gümrük vergisi, %20 ÖTV, %18 KDV, 5 lira civarı da sunum ücreti ödenecek. Dediğiniz gibi farklı bilgilerde mevcut.

ÖTV ye tabi olan ürünlerde + %20 ÖTV bedeli ödeyeceksiniz.
Normal Ürün Bedeli + Gümrük Sunum ücreti (5.2 TL)+ %20 Gümrük Vergisi + %20 ÖTV

Sonuç olarak 100 TL lik bir ürün ÖTV kapsamında ise 150 TL civarında bir bedel, ÖTV kapsamında değilse 125 TL civarında bir bedel ödeyeceksiniz.

Bu şekilde ürününüzü mukayese edebilirsiniz.

jqzXRG.jpg

Tabloda ki oranların uygulanacağı yazılıyor.

Bir yakınım aracaılığıyla Ptt'de gümrük işleriyle meşgul bir şube çalışanına sordurdum. Kabaca ÖTV ödenecek bir ürünse ürün bedelinin %40' ı artı 5.27 Tl Gümrük Sunum Ücreti, ÖTV ödenecek bir ürün değilse ürün bedelinin %20' si artı 5.27 TL gibi bir formül uygulanabileceğinden bahsetmiş.

Arkadaşlar haklı olabilir ama ben 0.01 dolar yani ücretsize neredeyse telefon camı aldım kuponla geldi.
15 TL vergi istediler.
Vermedim tabii ki.
Fakiriz ama %200 vergi verecek kadar saf değiliz.

Yeni konular

Geri
Yukarı