Aliexpress'ten alışveriş ve gümrük vergisi

aziz wtaziz

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben mesela burada 500 TL olan bir şeyi orada 70 Dolara buldum yani 414 TL oluyor. Şimdiye kadar yurt dışından bir şey almadım. Bunu alsam vergi falan var diyorlar ne kadara gelir? Ne zamana gelir? Çok merak ediyorum.

Normalde %20 vergi + damga vergisi almaları gerekiyor. Ancak ben 99 TL'ye aldığım bir ürüne 112 TL vergi ödedim. İtiraz ettim, sonuç alamadım.
Orada çalışan kişiler; gelen ürün elektronik ise yüksek vergilendiriliyor dediler.

Hocam arada ki farka inan değmez çünkü ne kadar vegii çıkacağı belli olmuyor standart bir uygulaması var gibi gözükse de uygulamada olmuyor maalessef amazon ve ya newegg tarzı sitelerede bakmanızı tavsiye ederim en azından vergisi algısı belli oluyor.

Amazondan alınan siparişlerde ödeyeceğiniz vergi sipariş sonu ekranında detaylı bir şekilde yazar. Sipariş verirken ödediğinizden başka hiç bir şekilde ücret ödemezsiniz fakat amazon dışında bir yerden alırsanız bu durum maalesef geçerli değil.

100 dolarlık ürünlere 50-60 TL gibi vergi ödüyorum. Bugüne kadar Aliexpress'ten aldığın hiçbir ürüne %20 vergi ödemedim, en fazla %10 vergi çıkıyor. Satıcılar fiyatı düşük gösteriyor.

100 dolarlık ürünlere 50-60 TL gibi vergi ödüyorum. Bugüne kadar Aliexpress'ten aldığın hiçbir ürüne %20 vergi ödemedim, en fazla %10 vergi çıkıyor. Satıcılar fiyatı düşük gösteriyor.
Benim pakette de fiyat düşük yazıyordu. Ama ürün fiyatından daha fazla vergi ödedim.

Dosya Ekleri

• 98dcbfdc7e3c3fac5e11a2fbdc3ca28f.jpeg
    98dcbfdc7e3c3fac5e11a2fbdc3ca28f.jpeg
    50,2 KB · Görüntüleme: 130
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı