Alım gücümüz yakın zamanda yükselir mi?

Hocam ekonominin düzelmesi için önce kafaların düzelmesi lazım su alamıyoruz deyince içme diyen bir zihniyet var 18 yaşındayım ne adam gibi burger ne adam gibi döner lahmacun yiyebiliyorum. Desek onlara bunları yeme niye yiyorsun derler. Karın boş ekmekle de doyar iskender ile de doyar zorda kalırsan böcekle de doyar yarın böceğe muhtaç kalsak karnın doyuyor ise sıkıntı yok diycekler. Sadece düşünmeden para hesabı yapmadan en azından ayda bir kere adam gibi lahmacun, burger yemek istiyorum. Bak yine sinirlendim şimdi hoş olmayan şeyler yazacağım başıma bela alacağım.

Hükümetin değiştiği ilk zamanlarda hızlı bir artış olabilir çünkü mevcut hükümetin yaptığı vurgunlar ve masrafları herkes biliyor, bunlardan artan para az para değil. Sadece reisimizin gün yüzüne çıkan ''sıfırladığı'' para Yunanistan'ın 2 yıllık geliri kadar. Daha bilinmeyenler ve bu hesaba koyulmayan milyarlarca lira para var. Fakat Almanya gibi olmamız için daha 20 yılımız var gibi.

Boş konuşuyorsunuz. Hatta bomboş konuşuyorsunuz. Karşınızdaki insanın kim olduğunu bilmeden, 'bildiği tüm yazarları saymaya çalışmış' ne kadar iğrenç bir itham ve iğrenç bir aşağılama yaklaşımı. Siz bu ülkenin bir adım ileri gidememe nedenisiniz. Sistem insanısınız. Platon'un mağara alegorisine bire bir uyuyorsunuz. Umarım sizin gibiler birer birer azalır. Nasıl olur bilmem ister İlber hocanın dediği gibi azalsın istersen farklı bir şekilde ama tükenin, bitin artık.

Ben yaş olarak 2001 krizini bilmiyorum. Yaşamadığım için bilmiyorum. Ancak o günleri gören sorduğum herkes bugünün daha kötü olduğu konusunda hemfikir.
2001 krizi dipti, şu an yaşanan krizin dibi görünmüyor. Böyle bir sıkıntı var. Şu an içinde bulunduğumuz durum sadece siyasi sebeplerden değil, ülke cadı kazanı gibi. Sığınmacısı var, terör var, siyasi baskı var, umutla bakılan müstakbel iktidara bile güven yok. Böyle bir ortamda ekonomi düzelmez. Gelen iktidar da bu duruma dayanamaz zaten. Kim seçilirse seçilsin ekonomik krizin en dip noktası o görecek. 2001 krizi öncesinde deprem yaşanmıştı, 90'ların karanlık mafya-terör-derin devlet ilişkileri ortaya çıkmıştı. Sokakta yine güvensizlik hakimdi. Ona rağmen bu kadar gergin bir ortam yoktu. Dışardan bakınca ülkenin şu an ki seçime giden adayları bile komik görünüyor. Biri hizbullahçı örgüt uzantısıyla ittifak yapıyor, biri Pkk ile ilişkisi gün gibi ortada olanla pazarlık yapıyor. Böyle bir denklemde ileri gidilmez. Alternatif çözümlere yönelmeyen halk kendi eliyle durumu daha beter bir noktaya getiriyor malesef

2001 krizi dipti, şu an yaşanan krizin dibi görünmüyor. Böyle bir sıkıntı var. Şu an içinde bulunduğumuz durum sadece siyasi sebeplerden değil, ülke cadı kazanı gibi. Sığınmacısı var, terör var, siyasi baskı var, umutla bakılan müstakbel iktidara bile güven yok. Böyle bir ortamda ekonomi düzelmez. Gelen iktidar da bu duruma dayanamaz zaten. Kim seçilirse seçilsin ekonomik krizin en dip noktası o görecek. 2001 krizi öncesinde deprem yaşanmıştı, 90'ların karanlık mafya-terör-derin devlet ilişkileri ortaya çıkmıştı. Sokakta yine güvensizlik hakimdi. Ona rağmen bu kadar gergin bir ortam yoktu. Dışardan bakınca ülkenin şu an ki seçime giden adayları bile komik görünüyor. Biri hizbullahçı örgüt uzantısıyla ittifak yapıyor, biri Pkk ile ilişkisi gün gibi ortada olanla pazarlık yapıyor. Böyle bir denklemde ileri gidilmez. Alternatif çözümlere yönelmeyen halk kendi eliyle durumu daha beter bir noktaya getiriyor malesef
Mükemmel yorum için teşekkür ederim.

Hocam Kılıçdaroğlu gibi bir deha başa geliyor olsa da maalesef bir 30-35 yılımız var. Erdoğan enkazını toplamak kolay değil maalesef.

Kardeşim moralini bozmak istemem ama seçimden sonra bir şey değişeceği konusunda çok ümitlenme.
Baştaki değişse de bazı şeylerin değişmesi için bence en az 10 yıl gerekiyor bu şartlarda.

Bayağı bir uzun yolumuz var 5-7 sene en iyi ihtimal.

Hayır. En az var bir 5 10 yılı doğru kişi gelse bile pat diye gelişmeler olmayacak yavaş yavaş.

Bütün Özgür Demirtaşlar toplanmış maşallah :).Hayattaki tek başarınız sağ soldan duyduğunuz bilgileri orada burada söylemek. Bari onu düzgün yapın. Bir de tarih vermişler. Bilip bilmeden konuşmada üstünüze yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı