Aliminyum Folyo ile devirdaimli Soğutma Sistemi

SUKAAY

Hectopat
Öncelikle merhabalar arkadaşlar,

İzin verirseniz, hemen konuya gireyim :). Elimde yaklaşık 3-4 sene kullandığım, fazladan bir bilgisayar vardı. Özellikleri şöyle ;

- Intel Pentium 4 , 3.00 GHz

- Asus ATI Radeon X550 E.Kartı

- 512 MB + 512 MB Kingston DDR2 (533 MHz) RAM

- Asus P5GD2-X DDR2 Anakart (775P)

İlk başta satmayı düşündüm. Ama, hele ki böyle bir zamanda, bu sisteme bir alıcı çıkması bile beni güldürdü :) Zaten satsam bile hakkını yediğimi düşünürdüm. Zira benim ilk bilgisayarım ve gerçekten büyük yararları da dokunmadı değil.

Ben de bu ihtiyar delikanlıyı tekrar canlandırmak istedim, ve tabi ki bunun içinde Overclock yöntemine başvurdum. Önemli bir NOT : Bu iş için cebimden hiç para çıkmadı. Zira bunu tamamen eskittiğim ve kullandığım metaryallerle yaptım. Overclock işlemi öncesi sırasıyla şunları yaptım ;

- İlk olarak sisteme RAM takviyesi yaptım. Anakartta 4 slot vardı. İkisi zaten kullanılıyordu, ben de geri kalan iki slota 1 GB'lik aynı frekans değerine ve markaya ait 2 adet RAM taktım. Toplamda sistem 3 GB RAM'a sahip oldu.

- İşlemci soğutucusunun üzerindeki fanın üstüne aynı fandan bir tane daha yerleştirdim.

- Ekran kartının orjinal fanını çıkarttım.Yerine daha büyük ve daha fazla hava üfürebilecek bir fan taktım.

- DVD Yazıcısını çıkarttım. Ve buraya 12 cm'lik bir fan taktım.

- Kasanın arka kısmına iki fan tane taktım.

- Kasa kapağına, dışarıya doğru hava üfleyen bir fan taktım.

Kasanın içinde, PSU'nun ve Kasanın kendi fanı da dahil toplamda 8 adet fan oldu.

Sadece bu fanlarla birlikte işlemci ve Ekran kartı üzerinde ısıyı ort. 10-20 derece düşürebildim. Bu da beni tatmin etmedi.

Sıra geldi en eğlenceli kısmına :)

Kasa içinde devirdaimli bir havalandırma sistemi yapmayı düşündüm. Sistemi şöyle tasarladım ;

- İşlemciyi ve üzerindeki fanları çepeçevre saran bir boru olacak. Bu borunun hemen bittiği yerin yanında bir fan.Bu fan kasanın arka kısmındaki fanlardan biri. Bu fan diğer iki fana hava üfleyerek onları destekleyecek ve mantıksal olarak işlemciyi soğutan 3 fan olmuş olacak. Bu arada borunun işlevide, havanın işlemci soğutucusunun üzerindeki fanların etrafında birikmesini sağlamak ve onları dışarıya kaçırmamak.

- Yukarıdaki yazdığım aynı boru sisteminin E.Kartı üzerinde de uyguladım. Toplamda bu iş içinde iki fan kullandım.(Biri kasanın arkasındaki, diğeri ekran kartı üzerindeki fan)

- Kasanın sağ tarafında sıcak bir hava kütlesinin biriktiğini farkettim. Buradan çıkarılabilecek sonuç şuydu ; Soğuk hava, borulardan geçtikten ve işlemciyle , ekran kartına çarptıktan sonrasol tarafa doğru akıyor ve tekran borular yüzünden işlemciye ve ekran kartına ulaşamıyorlardı.Bende bu havayı dışarıya atabilmek için 12 cmlik fanı ve kasa kapağındanki fanı kullandım.

BÜTÜN Bu işlemlerden sonra sıra geldi Overclock yapmaya ;

- Overclock işlemini hem CPU hem de GPU üzerinde denedim. İŞTE SONUÇLAR ;

- İşlemciyi 4.5 GHz'e yükselttim.

- OC sırasında işlemci ısısı max. 60 dereceye yükselebildi.

- Sistem boştayken bu ısı en fazla 35-40 derece oldu.

- Oyundayken ise 50 derecelik bir değer aldım.

-------- Ekran Kartına gelince ;

Ekran kartı oldukça eski bir modeldi.Zira Shader 2.0 versiyonlu idi ve ilk çıkan PCI girişli modellerden biriydi. Ama yine de istediğim verimi alabildim.

- GPU hızını yaklaşık 850 Mhz'e kadar yükselttim.

---------------------------------------------------

Bu arada bellek hızlarınıda küçük bir OC ile 667 MHz yaptım. Zira daha fazlasını anakart desteklemiyordu.

Bu arada sistemin oyun performansını test ederken Pes 2013'ü kullandım. Zira hali hazırda yalnız bu oyun vardı. Oyunu bütün bunları yapmadan önce denediğimde, ekran kartı desteklenmiyor gibisinden hata vererek oyunu açmadı. Bu işlemler sonrasında ise oyun açıldı. Grafik kalitesini düşürdüğüm taktirde oyun kasılıp donmadan akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

---------------------------------------------------

Yorumlarınız/Tavsiyeleriniz/Önerilerinizi Lütfen açıkça belirtin. Çünkü Henüz 16 yaşındayım ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Görüşlerinizin benim için yol gösterebileceğinden eminim :) Yazımı okuduğunuz için teşekkürler...

- - - Güncellendi - - -

Yazıda belirtmeyi unutmuşum. Bahsettiğim boru sistemini aliminyum folyo ile yaptım.

Bunlarda Resimler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğlenceli işe yarar gibi ama detaylı resimlerini çekip koysan daha iyi olurdu, görmek lazım çünki soğutma olayı başlı başına dert belki işe yarar birşey icat etmişsindir :)

Henüz yapamadım. Zira kasa şu anda yakın bir arkadaşımda (kendisi Overclock konusunda gayet hünerlidir :) ). Bu sistemi biraz inceleyecek ve beraber üzerinde çalışacağız. Şimdilik ikinci el ve OC'ye daha müsait bir PC toplamayı planlıyoruz.

Sonrasında bu soğutma sistemi üzerinde yapmamız gereken yığınla geliştirme olacaktır. Mesala sistemin belkemiği fanlar. Kullandığım fanların hemen hemen tamamı ikinci el ve oldukça kalitesiz.

Ben bundan biraz daha iyi bir PC'yi 350 TL'ye daha yeni sattım :) Satılmayacak diye bir şey yok, ama gerçekten çok sabır işi, bu arada güzel bir sistem olmuş, karanlıkta daha bi hoş durur bu :)

Bana sorarsan, gerçekten düşündüklerimi duymak istersen oku aşağıyı :D
Bir sistemi soğutmak için böyle şeylerin yapılması çok mantıksız.

İşlemciyi soğutan şey hava üfleyen fanlar değildir. Çorba soğutmuyoruz :D İşlemci soğutuyoruz.
Soğutucu bloğu sıcaklığı emip yapraklara dağıtmasa istersen 80 tane fan koy, sıcaklıktan dolayı kapanır işlemci 5-10 dakika içerisinde.

O bacanın amacı işlemciye temiz hava akışını sağlamaktır. Bazı kasaların kapaklarında bu bacalardan bulunur.

Düzgün bir işlemci soğutucusu ve 2 adet fanınız olduktan sonra gerisi teferruat. Sonradan koyacağın 5 tane fan 5 derece bile fark ettirmeyebilir.
Görsel açıdan çok güzel olmuş ancak pek mantıklı gelmedi bana :D
Ekran kartının üzerine ban yapıştırmanı da zararlı görüyorum.

Ancak ekran kartı için yapmış olduğun çalışma işe yarar. Eski nesil kartlar zaten çok ısınır. Yaratıcı bir fikir :D
Birde sıcaklık testlerini prime95 ile yapmalısın. İşte o zaman sıcaklıklar nasıl fırlıyor sen de görmüş olursun :D
Son olarak işlemcinin oradaki baca ve içerisindeki LED şık gözüküyor gerçekten.

Yorumlarınız için teşekkürler :)

Bana sorarsan, gerçekten düşündüklerimi duymak istersen oku aşağıyı :D
Bir sistemi soğutmak için böyle şeylerin yapılması çok mantıksız.

İşlemciyi soğutan şey hava üfleyen fanlar değildir. Çorba soğutmuyoruz :D İşlemci soğutuyoruz.
Soğutucu bloğu sıcaklığı emip yapraklara dağıtmasa istersen 80 tane fan koy, sıcaklıktan dolayı kapanır işlemci 5-10 dakika içerisinde.

O bacanın amacı işlemciye temiz hava akışını sağlamaktır. Bazı kasaların kapaklarında bu bacalardan bulunur.

Düzgün bir işlemci soğutucusu ve 2 adet fanınız olduktan sonra gerisi teferruat. Sonradan koyacağın 5 tane fan 5 derece bile fark ettirmeyebilir.
Görsel açıdan çok güzel olmuş ancak pek mantıklı gelmedi bana :D
Ekran kartının üzerine ban yapıştırmanı da zararlı görüyorum.

Ancak ekran kartı için yapmış olduğun çalışma işe yarar. Eski nesil kartlar zaten çok ısınır. Yaratıcı bir fikir :D
Birde sıcaklık testlerini prime95 ile yapmalısın. İşte o zaman sıcaklıklar nasıl fırlıyor sen de görmüş olursun :D
Son olarak işlemcinin oradaki baca ve içerisindeki LED şık gözüküyor gerçekten.

Fanlar, en büyük etkisini pasif soğutucu üzerinde oluşturuyor zaten.Benim amacımda buydu.Bununda ne denli etkili olduğunu işlemci ve ekran kartı üzerindeki ısı ölçümlerinde bizzat gördüm.(Ölçümleri Kızılötesi Termometre ile yaptım.) Bana kalırsa doğru yere/konuma yerleştirilebilecek her fan soğutma üzerinde az ve ya çok (Bu fanın kalitesine bağlı) pozitif bir etki oluşturabilir.

Bu soğutma sisteminin, en azından belirttiğim CPU ve GPU üzerinde Ort. 25 derecelik net bir ısı kaybına neden olduğunu biliyorum.Bunun en güzel sonucu tabi ki yaptığım Overclocklar.

Şimdi ki sorum, bu soğutma sistemini başka PC'lerde de nasıl kullanılabilir hale getirebilirim ? Zira bu sistemi başka hiçbir PC'de denemedim.Şimdilik elimde taslak niyetine bulunduruyorum. :)

Sistemim seni pek tatmin etmemiş olabilir, doğal.Zaten bu sistemi oluşturmadan önce benimde pek bir hedefim yok gibiydi.Ama sonrasında aldoğım OC ve ısı değerleri beni fazlasıyla memnun etti. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan ile 70 derece alıyorken bunu takınca 45 derece aldığına nedense inanasım yok :D İnanmak istiyorum ancak inanmıyorum :D

En başta uyumlu olduğu soket tipine sahip anakartlara takabilirsin zaten. Uygun olmayan bir sokete takamazsın.
Tek parça halinde değil mi soğutucu ? Çıkart ve uyumlu soket tipine sahip olan başka bir anakarta tak yani.

Birde senden rica etsem bu soğutucuyu nasıl yaptığını detaylı anlatır mısın ?
Soğutucu bloğun etrafına folyo sarıp içine LED'mi döşediniz ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı