Alınacak dairenin durumu nasıl sorgulanır?

Dohc Vtec

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bir sitede daire buldum satın alacağım bunun herhangi borcu haczi vs olursa satış işlemi gerçekleşir mi? Gerçekleşirse benim için sıkıntı olmaması için bunu nasıl sorgulayabilirim? Ev sahibi evi arkadaşına kiralamış fakat daire şu anda boş kira kontratları yok diye biliyorum, ev sahibi ev ücretinden arkadaşına kalan 7 aylık kira bedelini ödeyeceğini söyledi herhangi bir sıkıntı olur mu? Araştırdığımda kiracı depozitosunu geri isteyebiliyormuş ve bunu yeni ev sahibinden alıyormuş ev sahibi kira sözleşmesinin olduğunu benden saklayıp depozito bedelini bana yıkabilir mi? Dikkat etmem gereken farklı konular varsa yazarsanız sevinirim.

Herhangi bir haciz veya ipotek varsa tapuda görünür ve o şekilde almak isterseniz alabilirsiniz.

Ben şimdi tapunun resmiyle tapu dairesine gitsem bana bilgi verirler mi? Yoksa evi devralırken burayı hacizli şekilde almayı kabul ediyor musunuz diye soruyorlar mı?

Soruyorlar hocam, tapu sahibinin gitmesi lazım bilgi verilmesi için ama her dairede değişiyor bazıları bilgi veriyor, aynı sorgulamayı e-Devlet ile de yapabilir tapu veya hisse sahibi.

Ödenmemiş emlak vergisi olabilir. Normalde emlak vergisi satış yapılsa dahi çıktığı dönemki sahibinin sorunudur ama sizin de başınızı ağrıtabilir. En iyisi satın alacağınız kişiden ev için borçsuzdur yazısı almanız. Evin sahibi e devlet üzerinden bu yazıyı çıkartabilir.

Ödenmemiş emlak vergisi olabilir. Normalde emlak vergisi satış yapılsa dahi çıktığı dönemki sahibinin sorunudur ama sizin de başınızı ağrıtabilir. En iyisi satın alacağınız kişiden ev için borçsuzdur yazısı almanız. Evin sahibi e devlet üzerinden bu yazıyı çıkartabilir.
Belediyeden kagit alıp ödedi eski sahibi evin dün tapusunu aldım teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı