[Alındı] Huawei P9 Lite İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bugün 1 hafta önce aldığım P9 Lite akıllı telefonunu inceleyeceğim. Elimden geldiğince de yardımcı olmaya ve sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.
Arkadaşlar telefon ithalatçı garantili olarak 1000 TL'ye bulunabiliyor. Eğer orijinal garantili istiyorsanız en az 1300 TL gözden çıkaracağınızı unutmayınız. Şu an Hepsiburada.com'da 1100 TL civarı ithalatçı garantili bulunabilmekte. Ben 970 TL'ye aldım Siyah modelini. Telefonun 1250 TL'ye kadar rahatlıkla en iyisi olduğunu ve alınabilir olduğunu ve 1200-1400 TL'ye kadar ise tasarım ve pil isteyenler için alınabilir olduğunu düşünüyorum. Fiyatına ithalatçı garantili haline 1000 TL verilecekse 8.5/10 verebilirim. Karne notu gibi bence geçer not 8.5'i hak ediyor. Eğer orijinal haline 1300 TL verilecekse yine aynı şekilde 8.5/10 verebilirim fakat o fiyatın biraz üstüne ithalatçı garantili Mi 5 alınabilir :) Garanti önemli derseniz yine 1300 TL'ye kadar orijinal garantili en iyisi diyebilirim.

Peki 1200 TL'ye Honor 7 daha mı uygun?
Hayır kesinlikle P9 Lite öneririm. Şarj problemi, tasarım, kalınlık ve Türk Telekom yazısını problem etmeyecekseniz 1200 TL'ye alınabilir fakat ben P9 Lite öneriyorum. Çok daha uzun giden pili ve tasarım bakımından oldukça önde. Performans bakımından geri olabilir fakat işlemci P9 Lite'da daha güncel.
P9 Lite 16 nm işlemciye sahip iken Honor 7 28 nm işlemciye sahip. Oyun performansı olarak Honor 7 önde. RAM Honor 7'de 3 GB iken P9 Lite'da 2 GB fakat P9 Lite'ın 3 GB modeli bulunmakta. Her nedense Türkiye'de 3 GB RAM'li modeli bulunmamakta. Yazılım olarak ise gide gide geriliyor Honor 7. Çıkış tarihleri olarak P9 Lite bu yaz çıktı fakat Honor 7 önceki sene. Bunları göze almak gerek. Güncellik, şıklık, pil ömrü mü yoksa performans mı? 3-1 P9 Lite önde bence :)

Telefon parlaklığı nasıl?
Güneş ışığı altında gayet başarılı. İyi bir parlaklığı var.

Piksel yoğunluğu nasıl?
Belki ben Galaxy Ace'den P9 Lite'a geçtiğim için bana mükemmel geliyor :) Ben çok beğendim açıkçası. PPI değeri 424.

Ekran boyutu yeterli mi ve ekran kaliteli mi?

Ekran boyu 5.2'' gayet yeterli. 5.5'' ile resmen fark yok. Üst üste getirince ve yakından bakınca farkı anlayabilirsiniz. Ekran kaliteli. Piksel yoğunluğu , parlaklığı ve IPS ekranını başarılı buldum fakat P9 bu konuda çok daha başarılı. Daha göz alıcı renkler veriyor ama P9 Lite 1500 TL'ye kadar gayet başarılı. Elbette daha iyi olabilirdi. Telefon bu arada 1080p.

Telefonun performansı nasıl?
Bu fiyata belki en iyisi :) 1080P FHD için inanılmaz başarılı buldum. Mali GPU'ya karşı biraz ön yargı oluşuyor elbette fakat gayet iyi. Tek sorun biraz ısınıyor. GM5 Plus kadar değil, metal kasalı bir telefon kadar değil fakat ısınıyor. 15 dk oyundan sonra (yüksek grafikli) "Hey biraz ısındım galiba" diyor :) 40 dereceyi geçtiğini düşünmüyorum. Hele ki BBTAN gibi oyunlarda ısınma resmen hiç oluşmuyor. Hızını beğendim. Critical Ops oyununda (grafik ayarlamalı CS:GO'nun mobil versiyonu gibi bir oyun) Ultra değil daha da yükseği Maximum ayarlarda 1080p'de 50-60 FPS, sis içerisinde 30-40 FPS vermekte. 8X'i 4X'e çekerseniz o zaman 60 FPS ve yukarısı bir oyun oynarsınız. 3 GB RAM'ini Türkiye'ye getirseler çok iyi olur. Bu telefona yakışan 3 GB RAM. Boşta sadece 1 GB RAM boş kalıyor. Oyunlarda ise 200 MB civarı kalıyor.

Temel Donanım:

• Yonga Seti (Chipset) HiSilicon Kirin 650
  • Ana İşlemci (CPU) Quad-core 2.0 GHz ARM Cortex-A72
  • CPU Frekansı 2.0 GHz
  • CPU Çekirdeği 8 Çekirdek
  • İşlemci Mimarisi ARMv8-A (64-bit)
  • 1. Yardımcı İşlemci Quad-core 1.7 GHz ARM Cortex-A53
  • 2. Yardımcı İşlemci i5 Sensor İşlemcisi
  • Grafik İşlemcisi (GPU) Mali-T830 MP2
  • AnTuTu Puanı (v6) 52.900 Puan
  • Bellek (RAM) 2 GB
  • RAM Tipi LPDDR3
  • Dahili Depolama 16 GB
  • Dahili Depolama Biçimi eMMC
  • Hafıza Kartı Desteği Var
  • Hafıza Kartı Maks. Kapasitesi 128 GB
Depeloma performansı iyi mi ve 16 GB yeterli mi?
16 GB bana yetiyor. Bu fiyata 16 GB klasiktir zaten. 32 GB elbette bir artı olurdu. Depolama performansını beğendim. Gayet hızlı buldum.

Parmak izi okuyucusu nasıl?
Parmak izi okuyucusunu beğendim. Açarken parmak izi okuyucusunu kullanıyorum. Gayet hızlı. Bir çok profil oluşturabiliyorsunuz parmak izine. Önemli olan yönergeleri doğru takip edip parmak izini doğru bir şekilde telefona kayıt etmek. Mesela parmağınızın sol tarafını parmak izi okuyucusuna öğretin denildiğinde parmağınızın ortasını değil parmağınızın sol tarafını parmak izi okuyucusunun ortasına getirmeniz gerekiyor. Çünkü bazen parmağınızı farklı konumlarda okuttuğunuz oluyor.

4.5G destekli mi?
Evet 4.5G destekli. SIM kartınız nano SIM olmak zorunda. Ya 2 tane nano SIM kullanabilirsiniz ya da 1 tane SD kart 1 tane nano SIM kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış.
  • 4G İndirme 150 Mbps
  • 4G Karşıya Yükleme 50 Mbps
  • 4G Teknolojisi LTE (Cat.4)
Telefon hoparlörü nasıl?
Gayet yeterli bir ses veriyor. Bu fiyata gayet iyi bence. Bu fiyattaki Samsungların biraz daha iyi ses verdiğini düşünüyorum.

Kamerası nasıl?
Arka kamerası 13 ön (selfie) kamerası 8 MP. Fotoğraf çektiğin an galeriye iniyor. Çok hızlı odaklayıp fotoğraf çekiyor. Telefonun ön ve arka kamerası Huawei ait değil. Sony tarafından Huawei'ye verilmiş diye biliyorum. Kalitesi de oradan geliyor herhalde. 8 MP ile 5 MP arasında fark var. Arkadaşımın A7'si ile karşılaştırdığımda biraz daha kaliteli gözüküyor telefon. Ön kamera ve selfie sevenler için ve çok fazla fotoğraf çekenler için çok iyi bir telefon. Diyafram açıklığı F2.0 olduğu için bile tercih edilebilir bir telefon. Bu fiyata ön kamera için istiyorsanız Lenovo Vibe S1'de bir göz atın derim :)

TASARIM :
1 arkadaşım bunu iPhone 6 sanmış. iPhone tipi olduğu doğru. Hele kenarları ve ön tarafı iPhone'un aynısı. Arkada ise arka kameranın konumu iPhone ile aynı. Tek fark parmak izi okuyucusunun konumu ve arka kapak plastik. P9'da metaldi.
  • Boy 146.8 mm
  • En 72.6 mm
  • Kalınlık 7.5 mm
  • Ağırlık 147 Gram
  • Renk Seçenekleri Altın Gümüş Siyah
  • Gövde Malzemesi (Kapak) Plastik
  • Gövde Malzemesi (Çerçeve) Metal
GENEL DEĞERLENDİRME:

• Ekran: 9/10 ( P9 biraz daha başarılı biraz daha iyi renk veriyor )
  • Tasarım: 9/10 ( Keşke arka kapak metal olaydı :) )
  • Performans: 9/10 ( 3 GB RAM'li modeli Türkiye'ye gelseydi 10/10 verirdim.)
  • Depolama: 9/10 ( 32 GB olabilirdi kesinlikle )
  • Parmak izi okuyucusu: 8/10 ( Yeni profil oluştururken bazen bu parmak izi var diye hata veriyor. Güncelleme ile düzelebilir.)
  • Kamera: 10/10 ( Bana göre bu fiyata en iyisi )
  • Hoparlör: 8.5/10 ( Samsung bence daha iyi )
F/P: 9.5/10 Eğer ithalatçı garantili alırsanız 10/10, eğer normal garantili alırsanız 9/10 veririm. Ortasını buldu :)
16 nm az güç harcayan güncel çipsetli işlemcili, kaliteli Sony kameraları, parmak izi okuyuculu, ince ve şık tasarımlı, pil performansı iyi olan, oyun performansı tatmin edici olan, hızlı bir telefon istiyorsanız almanızı şiddetle tavsiye ederim.
Fotoğrafları ileriki zamanlarda isteğe bağlı olarak atacağım. Artı olarak kutu içeriğini merak eden olursa kırılmaz cam, şeffaf kap, kulaklık ve USB 2.0 hem şarj amaçlı hem de bilgisayarınıza bağlamak amaçlı bir kablo geliyor.

Biraz uzun oldu ama değdi :) Sorularınız varsa beni etiketleyerek yorum atabilirsiniz. Güzel bir inceleme olduğunu düşünüyorum, iyi günler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefon belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra örneğin Google Chrome açıksa direk donuyor ve uygulamayı kapatıyor mu? Kullanmış olduğum P6 da böyle bir sorun vardı.

Telefon belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra örneğin Google Chrome açıksa direk donuyor ve uygulamayı kapatıyor mu? Kullanmış olduğum P6 da böyle bir sorun vardı.
Telefon tarayıcı da gezerken ısınmıyor. Isınsa bile donma veya uygulamayı kapatma problemi olmuyor.
Hayırlı olsun, güzel inceleme fotoğraflar ile desteklerseniz çok daha iyi olacaktır :)
Çok teşekkür ederim :) Fotoğraflarla destekleyeceğim fakat maalesef bu hafta içi yapabileceğimi düşünmüyorum.
Hayırlı olsun. Benim de almayı düşündüğüm telefon.
Teşekkür ederim. Telefonu öneririm. Fiyatına göre başarılı buldum. Eğer siyah alacaksanız ithalatçı garantili modelinin fiyatı hepsiburada da 150TL artmış. Farklı sitelerden de alabilirsiniz bence. 150TL yüksek bir rakam.

Telefon tarayıcı da gezerken ısınmıyor. Isınsa bile donma veya uygulamayı kapatma problemi olmuyor.

Çok teşekkür ederim :) Fotoğraflarla destekleyeceğim fakat maalesef bu hafta içi yapabileceğimi düşünmüyorum.

Teşekkür ederim. Telefonu öneririm. Fiyatına göre başarılı buldum. Eğer siyah alacaksanız ithalatçı garantili modelinin fiyatı hepsiburada da 150TL artmış. Farklı sitelerden de alabilirsiniz bence. 150TL yüksek bir rakam.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Şuan kullandığım telefon GM Discovery Air. En büyük şikayetim batarya performansı oldu. Özellikle dışarıda %100 parlaklıkta gezinirken 2 saatlik aralıksız bir kullanım sonucu şarjı bitiyor. Başka rahatsız olduğum noktası ise kamera performansı. Selfie olarak çok kötü değil. Özellikle gayet geniş açılı selfieler çekmeme olanak sağlıyor ama fotoğrafların beni tatmin ettiğini söyleyemem. Kullandığım ürünün kasası metal ve camdan oluşuyor. Plastik yok yani. Kullanmış olduğunuz telefonda tek hoşuma gitmeyen şey, yan çerçevelerin metal olmasına rağmen arkasının plastik olması, alışmam konusunda zaman alacak ama bu benim için bir eksi değil.

Benim için tek sıkıntı RAM'inin 3GB olmaması ve arka kasa. Bu telefona metal gidebilirdi. Ha , arka kapak plastik gibi durmuyor. Öyle Samsunglardaki gibi cansız da değil. Yani tam metal görünümlü değil, plastik hiç değil gibi duruyor.

Arkadaşlar bir konuya açıklık getireyim çünkü yanlış anlaşılma olabilir:
İlk paragrafta fiyatına 8.5 verdiğimi son paragrafta da F/P oranına 9.5 verdiğimi söylemiştim. Şimdi ben şu şekilde değerlendirdim; telefonun bütün özellikleriyle fiyatına 8.5 Fiyat ile performans (F/P de arayüz performansını da değerlendiriyorum. Performans 9/10 arayüzü değerlendirecek olursak 10/10 verdiğim için F/P 9.5/10 ) oranına ise 9.5 verdim. Yanlış anlaşılma olabilir.
Ayrıca bir kaç güncelleme getirmek istiyorum; incelemeyi akşam saatleri yaptım. Telefonun tasarımını az ışıklı bir ortamda yaptım.Ayrıca telefonu kapla kullanıyorum. Bundan dolayı tasarım konusunda bazı şeyleri gözden kaçırmışım. Arka plastik kapak biraz parmak izini belli ediyor. Arka bundan dolayı biraz kirli gözüküyor. Tasarım gözümde 8/10'a düştü . Bundan dolayı alınamamazlık yapılır mı? Elbette ki hayır. Biraz kirli gözüküyor diye vazgeçilmez telefondan. Zaten yakından gözüküyor. Metaller bu konuda çok daha başarılı bundan dolayı 8'e düştü.

Telefonun fotoğraflarını bu akşam ya da yarın gönderceğim.

Hayırlı olsun. MALİ T-830 MP2, 1080P'de iyi bir performans sergiliyor. MALİ'ye ön yargı oluşturacak bir durum yok. Şuan çoğu üst model amiral gemilerinde yine MALİ GPU'lar kullanılıyor, tabii modelleri bununla aynı değil.

Telefonun Geekbench 4 skorunu paylaşabilir misin?

Hayırlı olsun. MALİ T-830 MP2, 1080P'de iyi bir performans sergiliyor. MALİ'ye ön yargı oluşturacak bir durum yok. Şuan çoğu üst model amiral gemilerinde yine MALİ GPU'lar kullanılıyor, tabii modelleri bununla aynı değil.
Teşekkür ederim, evet 1080p için gayet iyi fakat telefon 2gb RAM'e sahip olduğu için performansından tam verim alınamıyor anladığım kadarıyla. Çünkü Critical Ops oyununda grafiği arttırsamda RAM kullanımında değişik bir şekilde düşüş olmadığını fark ettim. Çok az oldu tabii RAM kullanım artışı fakat maalesef istediğim gibi olmadı. 3GB RAM'li modelde daha fazla performans alacağını düşünüyorum .

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı