[Alındı] i7 4790 + GTX 780 Direct Cu II

• Konuyu başlatan Gamiurams
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 7B
@Coulsonn Nvidia'nın sitesinde minumum 600 watt yazmakta. Bu, şu demek oluyor; kart için gereken güç kaynağın en alt seviyesi 600 watt sistemin diğer bileşenleri de güç tüketeceği için ben yetmez diye düşünüyorum. 700 watt 80 plus bir psu saha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Yalnış seçim denemez, ama 600 watt ile uzun süre oyun oynarsa bilgisayar kendini kapatabilir yada başka sorunlar oluşa bilir. Bunun önüne geçmek için 700 watt 80 plus alınmalı.

Arkadaşlar bazıları 600W aldığım için sorun oluşabilir diyor. Benim Murat arkadaşım (Namı diğer MuratAbiGF) Thermaltake V3 600W kullanıyor. İçindeki PSU o kadar kaliteli olmasa dahi 2-3 senedir sorunsuz kullanıyor. 6 Ay önce ekran kartını upgrade yaptı ve hala kullanıyor.

Kusura bakmayın ama şu fotoyu koyan adam (Aşağıda ekledim) 550W alırken aptal mıydı ? Adam GTX 780 Ti gibi bir canavarı çalıştırıyor. Tamam 80 Plus konusunda haklısınız. Daha verimli. Daha az ısınıyor. Daha az elektrik faturası geliyor diyebilirsiniz. Ama sırf güç kaynağı 600W diye yok bilgisayar kapanıyormuş, sorunlar çıkıyormuş gibi cümleler kurmayalım. Ayrıca bendeki PSU da 80 Plus sertifikası olmasa bile efektif olarak %85 verimli. İlerisi için 700W alın deseniz gene gam yemeyeceğim. Ben bu forumu başkalarına anlatırken hiç bir şekilde yanlış bilgi verilmesine müsade edilmiyor diyorum. Lütfen sizde bilgilendirirken yazacaklarınızı önceden düşünerek yazın.

Dosya Ekleri

• 20131121_185503.jpg
    20131121_185503.jpg
    167 KB · Görüntüleme: 290
Arkadaşlar söylemeden geçemeyeceğim. Bilgisayarınıza ne yapın edin bir SSD alın. Hayatımda ilk defa kullandım. Böyle bir şey görmedim. Tıkladığım her şey anında açılıyor. Allah herkesin bilgisayarında SSD olmasını nasip etsin. Çok büyük nimet.

Arkadaşlar bilgisayarımla yaklaşık 1 hafta geçirdim ve son durumları yazayım. FPS testlerini ekleyeceğim fakat bugün memlekete geldim. O yüzden telefondan yazıyorum.

İlk olarak kasadan söz edeceğim. Kasayı malzeme kalitesi olarak gram beğenmedim. Fiyatına göre çok güzel. Fakat alabiliyorsanız biraz daha ekleyip en azından Zalman Z5 alın. İlerde satıp daha güzel bir şey almayı düşünüyorum. Kasada 4 adet kasa fanı çalışmasına rağmen ses yok gibi. Kontrolcü olmasına rağmen fan devirlerini hiç düşürmedim. Güç kaynağı şu ana kadar hiç bir sorun yaşatmadı. Tıkırında çalışıyor. Fakat 24 pinlik kablo hariç diğer kablolar sleeve sarılı değil. Kasanın sivri yerleri kesecek diye çok endişelendim. O yüzden siz alırken daha iyi bir güç kaynağı alın. Anakart ucuzda olsa bios ayarları zengin ve rahattı. İşlemci stok fanla boşta 40 - 45 derece civarında. Yük altında bakamadım. Fakat işlemci soğutucuyla gelen termal macun yerine, kendim alıp değiştirdim. Optik sürücü aparatı deli etti beni. İki yuvaya da takmayı denedim. İki aparatıda kırdım. Kablo baģıyla tutturdum öylece duruyor. Seni düşünen zihniyete lanet olsun dedim. 120GB SSD bildiğin canavar. Yıllarca bilgisayarın hızlı açılmasını işlemci, ekran kartı vs. yapıyor zannediyordum. Aldım bir SSD hayatım rahatladı. Ama çok çabuk doluyor. O yüzden oyunları vs. HDD attım. Almışken paranız varsa 240GB alın. Son olarak ekran kartı sessiz efil efil çalışıyor. 10 dakikalık bir videonun renderini 15 dakikada bitirdi. Laptopumda 15 dakika sonra %1 geliyordu. Oyunlarda çok konuşmak istemiyorum. Çünkü monitörüm 1440x900 olduğu için FPS'ler çok uçuk kaçık. Full ayarlarda 100 den düşük FPS'li oyun yok. İyi bir monitör alınca testleri paylaşacağım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı