Alındı: i9 9900K sistem

KIVANC

Hectopat
Merhaba Technopat ailesi, video işlemede kullandığım bilgisayarım (Z87, 4770K, 16 GB) sistemim malumdur ki artık yeni işlerime yeterli gelmiyor, fark ettiğiniz gibi biraz eskide kaldı.

Araştırmalarım sonucunda şu kılavuzu da kullanarak: LİNK yeni bir bilgisayar toplamaya karar verdim. Oyun oynamayacağım için ve 3D işlemler yapmayacağım için Ekran Kartı düşünmedim bile. CUDA çekirdeklerinin "ray-traced" ile AE işlemlerine yardımcı olduğunu biliyorum fakat sanırım 3D'de fark yaratıyor büyük ölçüde.

Topladığım yeni sisteme gelecek olursak, benim düşündüğüm sebepleriyle:

Anakart:
ROG STRIX Z390-F GAMING
(F&P ürünü olduğunu düşündüğüm için)

İşlemci:
Intel Core i9 9900K Soket 1151 3.6 GHz
(Makaleye göre; evet daha çok çekirdekli işlemciler elbet daha iyi sonuç verecektir fakat artan fiyat kadar fark olmayacak, AE son versiyonu bile o kadar çekirdek kullanmıyor) F/P olarak 9900K'nın doğru seçim olduğunu düşünüyorum.

Bellek:
CORSAIR 64GB(4X16GB) DDR4 3200MHz CL16
(AE'den bunca yıl çıkardığım en önemli ders; ne kadar RAM o kadar video preview; yani video işlerken izletme kolaylığı)

SSD:
SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD
(Buna pek bir açıklama yapmaya gerek yok, bulduğum en uygun M.2'lerden biri)

CPU Soğutucu:
Corsair H150i Pro
(Cooler Master MasterLiquid ML240R düşünüyordum fakat yabancı forumlarda çok fazla ses problemi yaşayan olmuş)

Kasa:
Cooler Master MasterCase SL600M
(Eski sistemim Cooler Master Cosmos SE, yani kısaca sadece ve tank görünüşlü kasalar ilgimi çekiyor bu tamamen göz zevki)

Ekran Kartı
ROG-STRIX-RTX2060-O6G-GAMING

PSU:
Corsair RM750 — 750 Watt 80 PLUS® Gold
(Eski sistemimin PSU'sunu kullandım. Bu sistem için hiçbir zaman 750 gerekmeyecek belki fakat olanı kullanmak mantıklı geliyor, sanırım hala güçlü PSU'lar arasında)

SL600M kasanın diğer kasalardan en büyük farkı, hava alma ve verme (egzoz) bölümünün farklı olması. Diğer kasaların aksine önünde veya arkasında hava alışverişi yapılabilecek bir ızgara yok. Kasa aşağıdan 200mm'lik 2 fan ile hava alıyor. 360mm'lik radayatör fanlarını aynı zamanda egzoz olarak kullandım. Yeni topladığım sistemim için, sıcaklık testlerini henüz yapmamakla beraber kablo düzeni, hafif ışıklandırma ve sade bir düzen yaptım. Kasa düzeni, fotoğraflar ve videolar aşağıdadır.
Sevgilerle :)

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Kasa-Draft.jpg
    Kasa-Draft.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 74
  • pctex.jpg
    pctex.jpg
    85,7 KB · Görüntüleme: 74
  • test2.jpg
    test2.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 74
  • 3.jpg
    3.jpg
    119,2 KB · Görüntüleme: 71
  • 4.jpg
    4.jpg
    45,6 KB · Görüntüleme: 64
  • 5.jpg
    5.jpg
    53,2 KB · Görüntüleme: 64
  • 6.jpg
    6.jpg
    77,7 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı