[Alındı] Intel i7 5820K Zotac GTX 670 AMP! Sistem Toplama

• Konuyu başlatan MAE
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 2B

MAE

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım. Yalnız topladığım sistem ile alakalı kafamda bazı sorular var. Eğer sorularımı cevaplayıp beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.
  1. Anakartımda toplamda 8 Adet DDR4 bellek slotu bulunmakta. Anakartın bellek listesinde satın aldığım dual kitin ürün kodunu (CMD16GX4M2B3200C16) bulamadım. Acaba anakartım aldığım RAMler ile uyumsuzluk sorunu yaşar mı? Ayrıca işlemcim 4 kanal bellek destekliyormuş. Şu an için 2x8 GB şeklinde 1 adet dual kit RAM takılı. İleride yine aynı özelliklerde, aynı marka, extra bir dual kit alıp toplamda 32 GB RAM 4 kanal olarak kullansam yine de uyumsuzluk sorunu yada buna bağlı olarak RAM'lerin hızında azalma gibi problemler yaşar mıyım?
  2. Anakartımda toplamda 4 adet PCI Express X16 slotu bulunmaktaymış. Ekran kartını SLI ya da Crossfire yapmadan sadece tek ekran kartı kullanarak bu slotlardan istediğime takarsam, yine X16 hızda PCI 3.0 olarak mı kullanmış olurum? Yoksa illa PCI-E1 slotuna mı takmam lazım?
  3. Seçtiğim ses kartı X1 PCI slotuna takmam gerekiyormuş. Yalnız X1 slotum M.2 Gen3 X4 SSD slotuyla aynı hizada duruyor. Ses kartını bu slota takarsam SSD'yi takacağım yerle kartlar birbirine değer mi? Problem olur mu?
  4. Technopat Youtube kanalınızdan araştırdım ama MSI X99A SLI Plus anakart hakkında bir inceleme videosu bulamadım. ASUS X99A anakart ile alakalı inceleme videosu vardı. ASUS X99A ile MSI X99A SLI Plus anakart arasında çok büyük bir fark var mı? Varsa nedir?
  5. SATA 2 HDD var elimde 2 adet, SATA 3 kablosu ile SATA 3 portuna bağlarsam, bu harddiskleri sorunsuzca kullanabilir miyim?
  6. RAMler DDR4 CL16. Yanlış biliyorsam düzeltin beni. RAM'lerde CL sayısı düşükse daha iyidir deniliyordu. Bu RAM'lerde CL16 yazıyor, kötü bir seçim mi yaptım sizce?
Kafamı kurcalayan sorularım şimdilik bu kadar. Eğer yardımcı olur, cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
X99 Sistemler Quad Channel destekliyor diye biliyorum ancak 2x8 de şuan için çalıştırır diye düşünüyorum. İleri de aynı ramlerden aldığınız zaman uyum konusunda bir sıkıntı olacağını da sanmıyorum.

Belleklerde Mhz değeri arttıkça CL değeri de büyüyor. CL değeri düşük olduğunda daha iyi oluyor ancak artık firmalar genellikle yüksek frekanslarda bellek çıkarıyor. Corsair Dominator güzel bir seçim bence 4x8 yaparsanız süper olur diye düşünüyorum.

Diğer sorular hakkında pek bilgim yok. Diğer arkadaşlar yanıtlarlar.

Ekran kartını yeni çıkanlar gelecek diye böyle aldığınızı varsayıyorum. Sistem güzel olur yeni çıkan ekran kartları ile.

Keşke RAM' i tek slot 8 alıp idare etseydin ilerde 4x8 quad kit şeklinde alsaydın tamamen kendi fikrim böyle yapmalıydın demiyorum :)
İşlemciye en yakın PCI slotunu kullanman kasa ve kablo açısında daha iyi oluyor fark etmez hangisi kullandığın ama genelde işlemciye yakın olana takıyorlar sebebini bilmiyorum.

Seçtiğin belleğin frekansı yüksek olduğu için doğrudan CL değeride yüksek. Herhangi bir sorun olacağını zannetmiyorum. Muhtemelen bellek, anakarttan sonra üretildiği için bellek listesinde görünmüyordur sitesinde uyumlu donanımlar güncellenmediyse orda görmemen normaldir. Böyle alacağına 4x4 Quad Channel almış olsan oyun anlamında gözle görülür değişen bişey olacağını sanmıyorum. M2 slotları anakartta üzerine takılacak donanımların durumuna göre önceden test edilip öyle tasarlanmıştır. Yine sorun olacağını zannetmiyorum. Ekran kartını X16 hızını destekleyen herhangi PCI slotuna takabilirsin.

Ekran kartını yeni almış sayılmam aslında var olan bir karttı. Sadece topladığım sistemde söylemesi ayıp ekran kartı alacak bütçemiz kalmayınca o yönde bir harcama yapamadım ama ilerleyen zamanda ekran kartını da yenileyeceğim.

Verdiğiniz cevaplar için her birinize teşekkür ederim, yorumlarınıza beğen oyu da verdim.

Hemen hemen sorularıma cevap verdiniz ve beni bilinçlendirdiniz.

Topladığım sistemi henüz kasaya kurmadım, bu yüzden sorcağım birkaç soru daha var. Msi x99a sli plus anakartımın sitesinde bu bilgiye ulaşamadım. Ürünün çift biosu var mı? Win7 UEFi kurulum önerir misiniz yoksa direk UEFi olarak kurarsam bana artısı eksisi ne olur bunuda belirttirseniz çok teşekkür ederim. Bios güncellemesi için msi sitesinde yer alan bios güncelleme dosyaları var ve mesela anakartın güncellenme tarihi 2014 olsun ve 2016 a kadar çıkmış tüm güncellemelerde farklı farklı güncelleme içeriği mevcut bu güncellemeleri teker teker yapmalı mıyım yoksa en günceli hangisi ise onu mu kurmalıyım?
Tekrardan zaman ayırdığınız ve sorularıma cevap yazdığınız için teşekkürler...

Seçtiğin anakartta Dual Bios özelliği mevcut. Anakartın Bios'undan yararlanmak istiyorsan mecburen Uefi kurulum şart. Bios güncellemesinde en son tarihli yeni olanı kurman yeterli hepsini kurman şart değil. Şunuda ekleyeyim. O anakartın ses yongası ALC892'dir. Aynı fiyatlardaki Gigabyte'da ALC1150 ses yongalı bu modeli seçmen daha yerinde olacaktır. GIGABYTE X99-UD4P Intel X99 Soket 2011V3 DDR4 3000MHz (O.C.) Anakart

Güncelleme konusun'da MSI sitesin de en güncel bios hangisi ise onu yüklemeniz yeterli olcaktır. Yükleme videoları da vardı aklınızı karıştıran birşey olursa.

Evet şimdi bütün kurulumları yaptım herşey tıkır tıkır çalışmakta fakat ekran kartım x16 slotuna takıldığı halde x8 hızında çalıştığını gösteriyor Gpu-z yazılımıyla hatta biosumdada aynı ibare var. Ben ekran kartımı nasıl x16 hızında çalıştırabilirim? PCI_E1 slotunda ekran kartı ilk slota taktım ama hala x8 hızında görünüyor bunu düzeltmenin bir yolu var mı peki?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı