[Alındı] Ryzen R5 1600 GTX 1080 Sistem ve Test Sonuçları

Ryzen işlemcilerin görünmesiyle mini itx i5 6500 ve GTX 1060 sistemimi satıp Ryzen ile atx boyutlarına geri döndüm.

Sistem bileşenleri;
  • İşlemci: AMD Ryzen R5 1600
  • Anakart: Gigabyte AB350 Gaming 3
  • RAM: G.Skill Flare X 3200MHz CL14
  • HDD: WD Blue 1TB
  • SSD: Crucial MX300 275GB
  • Kasa: Fractal Design Define C
  • PSU: Corsair RM650X
20170424_231458.jpg 20170424_233608.jpg
20170408_210232.jpg
Anakart ve işlemciyi beklerken diğer donanımları monte etmiştim. Sistemi çalıştırdıktan sonra HDD titreşimini daha da azaltmak için üstteki resimlerde göründüğü gibi HDD'yi kauçuk ayaklarıyla tabana, SSD'yi de işlemci arkasındaki bölüme monte ettim. PSU %40-50 kullanıma kadar fan çalıştırmıyor yani daha hiç dönmedi fanı. Muazzam bir sessizlik var sistemde. Şimdi kasadan gelen tek ses işlemci fan sesi. O da yakın zamanda kesilecek kule tipi soğutucuya geçince.

Kasa Türkiye'de satılmıyor. NZXT 340 Elite ile arasında gidip geliyordum. Ses izolasyonu ve daha iyi havalandırmasından ve penceresiz olmasından dolayı bunu tercih ettim. Gayet memnunum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen hemen tüm bileşenler toplama PC adının hakkını verircesine farklı yerlerden alındı.
İşlemci ve anakart Sinerji'den.
Ekran kartı ve HDD Hepsiburada'dan.
SSD Webdenal'dan.
RAM ve 14cm'lik Arctic Freezer fan Nanokatalog'dan
Kasa ve PSU Amazon.de'den
Windows 10 Pro 64bit Kinguin'den alındı.
Toplam maliyet 6000TL sınırına yakın.

İşlemciyi tüm çekirdekler sabit 3.8GHz'de kullanıyorum. RAM'ler 3200MHz ile sorunsuz çalışıyor. İşlemci sıcaklığı oyunlarda 56 dereceyi geçmiyor ancak ses konusunda stok soğutucudan çok memnun değilim. Kule tipi soğutucuya geçiş yapacağım. Dark Freezer X120 AM4 siparişi verdim eksenbilgisayar'dan gelince son halini eklerim.

En son gelen parça RAM'ler oldu. Çünkü RAM konusunda çok çelişkiler yaşadım. Hatta 2 tane RAM alıp geri gönderdim ve sonunda kıydım paraya G.Skill FlareX RAM'leri aldım. RAM'ler gelene kadar tek parça 8GB 2133MHz emanet RAM ile Windows kurulumunu falan yaptım. 2133 MHz ile oyun deneyimi yaptım. Sonrasında 2933 ve 3200 MHz arasındaki farklara baktım. İlk açılışta 2933 MHz ile çalışmıştı RAM'ler. Sonrasında 3200 olarak çalıştılar.

Tüm testler 1080P çözünürlükte.
2133MHz ile 2933MHz arası baya ciddi farklar var. 2933 ile 3200 arası fark çok değil. Dirt Rally testi.
2133 dirt.png 2933 dirt.png 3200 dirt.jpg

2133 MHz ile 2933MHz Ghost Recon Wildlands testi.
2133mhz ghost.jpg 2933 ghost 2.jpg

Bu da O.C'siz i5 7600K, GTX 1080 Gaming ve 3000MHz RAM'li eşdeğer sistem Ghost Recon Wildlands testi.
7600k.jpg
i5 7600K ile arasındaki farka dikkatinizi çekerim. İşlemci kullanımları yarı yarıya. Yani R5 1600 işlem gücünün yarısını kullanarak i5 7600K denginde çalışabiliyor. Gelecek BIOS ve stabilite ayarlarıyla Ryzen performansı daha da artacaktır.

35MBPS 100GB fiber internet kotası bitince indirme hızım 3MBPS'ye düştü. Tüm oyun kütüphanemi yükleyemedim daha. The Division inecek 2-3 gün içinde. Mayıs ayından itibaren BTK'ya göre hızım kotadan sonra 16MBPS'ye düşecek. Bakalım o zaman rahat rahat indiririm her şeyi.

GTA V msaa x2 ile 100-120 FPS civarında seyrediyor. Witcher 3 Hairworks dahil her şey full 75-85 yer yer 100 FPS arası değişken.
Daha yüklenecek oyunlar var;
- The Division yükleniyor
- Middle Earh Shadow of Mordor
- Rise of Tomb Raider
- Crysis 3
- Far Cry 4
- Hitman 2016
- Mafia III
- Rocket League
- Battlefield 4
Sonuçlarını oyunlar yüklendiğinde eklerim. Kendi Benchmark testi olan The Division, Shadow of Mordor gibi oyunlar daha doğru sonuçlar verecektir.

Merak edilenler olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı benim ki gibi eğik duruyor. Sebebi kartın ağırlığından mı yoksa anakartın slotundan mı?
Tabii ben destek çıktım artık düz duruyor ama neden böyle bilemiyorum açıkçası.

Hayırlı olsun. :)

Hayırlı uğurlu olsun. Ram değerlerin ryzen işlemciler de performans olarak ciddi bir katkısı var, İnceleme için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı