Rehber Alınmaması gereken AMD işlemciler

Merhaba, bugün alınmaması gereken AMD işlemcilerden ve sebeplerinden bahsedeceğim. Bir yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

1- 1. nesil Ryzen işlemciler
R5 1600, 1600 AF, 1500X, 1400, R3 1200, 1300X R7 1700, 1700X gibi işlemciler alınmamalı artık. Intel'in 7. nesil işlemcileri gibiler; eskiler kısacası, fiyatları da gereksiz yüksek. Kimse 1. nesil AMD işlemcilere bu paraları vermemeli.

2- Ryzen 5 3500X: Bu işlemci de alınmamalı. En düşük fiyatı AMD Ryzen 5 3500X Altı Çekirdek 3.6 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 1373 lira ve Intel i5-10400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 1220 liraya bu işlemciye göre daha iyi olan 10400F var. 6C/6T bir işlemci, 6C/12T olsa belki şansı olurdu ama oyun render vs. işlerde 10400F'nin gerisinde kalacaktır.

3- 2. nesil Ryzen işlemciler
Yine 1. nesil gibi alınmaması gerektiğini düşünüyorum ama istisnalar var. Mesela 2200G, 2400G alınabilir ama R5 2600, R5 2600X, R5 2500X, R3 2300X, R7 2700X gibi işlemcilerin alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Yine gereksiz pahalılar, özellikle 2600 gereksiz pahalı. Yine bu bütçede 10400F tercih edilebilir.

4- Ryzen 5 3600XT AMD Ryzen 5 3600X vs 3600XT 3600X'e göre çok pahalı ve 5600X ile aynı fiyatta. Zaten çok tercih edilmiyor ama ben yine de belirtmek istedim.

Bu geldi aklıma. Eklemem gereken bir şey ya da bir yanlışım varsa belirtirseniz sevinirim arkadaşlar.

Başlık hatalı olmuş bence, tavsiye olarak açılması daha iyi olabilirdi. Eski nesilleri tercih eden adam zaten bütçesinden dolayı tercih ediyor yoksa o da biliyor 5950X almayı. Bazen özel indirimler olabiliyor ya da 2.el alırken güzel bir fiyata, temiz işlemci alabiliyor kullanıcı. Fiyat performans karşılaştırılması eklense daha iyi olabilirmiş.

Bu arada G ibareli işlemciler bahsedilmemiş. 3400G alınabilir bir işlemci bence.
Alınmamalı olanları yaptığım için eklemedim.
Başlık hatalı olmuş bence, tavsiye olarak açılması daha iyi olabilirdi. Eski nesilleri tercih eden adam zaten bütçesinden dolayı tercih ediyor yoksa o da biliyor 5950X almayı. Bazen özel indirimler olabiliyor ya da 2.el alırken güzel bir fiyata, temiz işlemci alabiliyor kullanıcı. Fiyat performans karşılaştırılması eklense daha iyi olabilirmiş.
Hocam başlığı moderatörler düzenlemiş. :(
Belirttiğim gibi eski nesiller gereksiz pahalı 10100F alabilir mesela o bütçede.

Alınmamalı olanları yaptığım için eklemedim.

Hocam başlığı moderatörler düzenlemiş. :(
Belirttiğim gibi eski nesiller gereksiz pahalı 10100F alabilir mesela o bütçede.
Benim tam olarak demek istediğim şu; 2 tane işlemciyi kıyaslarken yeni nesilde olsa fiyatına oranla ne kadar bir FPS artışı sağlayacak, aradaki farka değecek mi ? Yani mesela arada taş çatlasa 5-10 FPS fark için 50 TL vermeye değer mi ? Bahsettiğiniz gibi her zaman pahalı olmayabiliyor işlemciler.

İşin anakart kısmı var bir de ama o konuya girmiyorum hiç.

Daha fazla palyaşacağım. Bana göre öyle. Tabii ki her bir tanesinde mavi ekran çıkacak diye bir şey yok. Ama ihtimali yüksek. Bunların hepsi tahmin. Hiçbir sorun olmayabilir sadece tesadüf olabilir.
Çok açık konuşayım, yaklaşık 7-8 aydır belki daha fazladır @Enes3078 'le birlikte mavi ekran kategorisine bakıyoruz, daha fazla bulup paylaşman bize o işlemcinin kronik sorunlu olduğunu göstermez, sen de inandıramazsın, kendini kandırırsın sadece.

Çok açık konuşayım, yaklaşık 7-8 aydır belki daha fazladır @Enes3078'le birlikte mavi ekran kategorisine bakıyoruz, daha fazla bulup paylaşman bize o işlemcinin kronik sorunlu olduğunu göstermez, sen de inandıramazsın, kendini kandırırsın sadece.

Cidden WoW. Neyse hocam. Peki deyip geçerim. Bana göre.

Benim tam olarak demek istediğim şu; 2 tane işlemciyi kıyaslarken yeni nesilde olsa fiyatına oranla ne kadar bir FPS artışı sağlayacak, aradaki farka değecek mi ? Yani mesela arada taş çatlasa 5-10 FPS fark için 50 TL vermeye değer mi ? Bahsettiğiniz gibi her zaman pahalı olmayabiliyor işlemciler.

İşin anakart kısmı var bir de ama o konuya girmiyorum hiç.
Anakart olarak bakarsak yine yeni nesil anakart almak daha iyi olmaz mı?
Hangi işlemciler olduğunu belirtsen daha iyi olur.

Anakart olarak bakarsak yine yeni nesil anakart almak daha iyi olmaz mı?
Hangi işlemciler olduğunu belirtsen daha iyi olur.
Sadece işlemci fiyatlarına göre kıyaslama yapmak yanlış diyorum daha bunun anakart fiyatları ve kullanıcının zaten kullandığı anakartıda işin içine katmak gerekiyor. B350 1700X kullanan birisi anakart değiştirmeden yine bütçesine uygun eski nesil bir üst seviye işlemci alabilir.

AMD vs Intel karşılaştırması yapmıyorum, sadece genel olarak rehberin formatına eleştirim =)

Yeni konular

Geri
Yukarı