Alınmaması gereken popüler güç kaynakları

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bu konuda Power Boost, Rampage, Gamepower gibi markaların değil de, daha popüler markaların alınmaması gerektiği halde çok satılan PSU'larından ve neden alınmamaları gerektiğinden bahsedeceğim. Bu arada eklediğim ürünlerin hepsi grup düzenlemeli, tek tek belirtmek istemedim. Hemen Sharkoon SHP V2 ile girişi yapalım.

Sharkoon SHP 650 V2
1609274225963.png

Akakçe üzerinde en çok satılan güç kaynağı olarak gözüküyor. Bu güç kaynağı hakkında detaylı şekilde neden tercih edilmemesi gerektiği hakkında bir konu açmıştım, göz atabilirsiniz.

FSP AHBC Serisi
1609274265927.png

Akakçe üzerinde 3. en popüler Power Supply. Eski bir ünite. 500W modelinde OVP, OCP ve SCP koruması var sadece. Grup düzenlemesi kullanıyor, kapasitörler yine CapXon ve bir marka daha kullanılmış, ismini Tierlist'te de internette de bulamadım. Fiyatına baktığımızda bir şey diyebilir miyim? Hayır. Kabloları rengarenk, kasa içinde kirli bir görüntü oluşturur. Kutusundan güç kablosu da çıkmıyormuş. Yakın fiyatlarda daha iyi seçenekler varken tercih edilmemeli.

Cooler Master Elite V3
1609274292779.png

Anlayamıyorum, Cooler Master ve ucuz diye herkes alıyor sanırım, bu model de 5. sırada. Cooler Master'ın en giriş seviye ürünü. OCP koruması yok, yukarıda bahsettiğim çoğu şey bu PSU için de geçerli. 80+ sertifikası yok. İç yapısı veya kapasitörleri ile ilgili bir bilgi bulamadım ama müşteri yorumlarında marka belirtmeden çok kalitesiz olduğunu belirtmişler. Kronik Coil Whine sorunu olduğunu söyleyenler var. Yine kabloları rengarenk bir ürün. Şimdi bir de piyasada Elite V4 adı altında 80+ sertifikalı bir ürün çıktı ama bir bilgim yok, bu yüzden ne iyi ne kötü diyorum ama Elite serisinden sonuçta, önyargılıyım.

Xigmatek X-Power
1609311059033.png

Pek popüler sayılmasa da tercih edildiğini gördüğüm bir ürün. Vatan'daki Xigmatek kasalarda da bulunuyor sanırım. ChengX marka çin malı kalitesiz kapasitörleri kullanıyor. GameGaraj sistemlerin Aigo 650W PSU'su ile aynı kapasitörler diye hatırlıyorum. İşlevsiz korumalara sahip ve yalnızca 3 koruması var. (UVP, OVP, OPP) Kablolar gökkuşağı gibi. Tercih edilmemeli.

Thermaltake Litepower
1609311303733.png

Smart serisiyle birlikte Thermaltake'in en kötü serisi olabilir. Litepower'ın RGB modeline de "Owww RGB" deyip talip olanlar vardır diye düşünüyorum. Yalnızca OVP, OPP, SCP korumaları var. Kapasitörler değişken sanırım modelden modele, ChengX ve CapXon olmalı. 2 yıl garantiyle geliyor, Thermaltake pek güvenememiş gibi. Özellikle 550W modelinde 100W kadar kayıp var, 12v kanalından 456W verebilmiş. Vatan'da, İtopya'da satıldığını görüyorum. Yine kalitesiz ve alınmaması gereken bir model.

Şimdilik 5 model ekledim. Fark ettiyseniz düşük denebilecek fiyatlı modelleri ekledim. Bir sonraki konuda bütçeyi yükseltip biraz daha pahalı modellerle uğraşmak istiyorum. Evet, liste böyleydi. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Düşüncelerinizi belirtirseniz ve yanlış bir bilgi verdiysem düzeltirseniz sevinirim. Eklememi istediğiniz başka modeller varsa yazabilirsiniz, sonraki konuda eklemeye çalışırım. İçimde kaldı, High Power ECO eklemek istiyordum, linç korkusuna eklemedim.

Sharkoon hariç katılıyorum. Bence kötü bir güç kaynağı değil. İdeal seviye, Alman menşeili. Düşük bütçe için tercih edilebilir.

High Power'a laf edemezsin. (!) Bir nesil bu güç kaynağını kullanarak büyüdü.
Arkası sağlam gibi, konuda iyi ki söz etmemişim, vururlardı beni.
High Power 500W 80+ Bronze modelinde durum nasıl? Bir ara çok popülerdi. 400-500W'lık modelleri.
Sonraki konuda üstünden geçmeyi planlıyorum. Kapasitörleri fiyatına göre gayet kaliteli, ama eleştirecek yanları da var.

Geri
Yukarı