Alışkanlık nasıl edinilir?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Bir alışkanlık edinmekte zorlanıyorum. Diş fırçalamak, kitap okumak gibi. Ve bunları düzgün bir şekilde her gün yapmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dişlerini fırçalamayı sadece örnek olarak vermişsindir umarım. Dişlerinde leke oluştuktan sonra insanların arasında gülümseyemeyeceksin bile. Kitap okuma zamanı vs. gibi alarmlar kur. Alarm çaldığı anda her şeyi bırakıp ona odaklan.

Pek disiplinim yok. Yani ders açısından bile böyle. Alarm ile denesem sonra alışır mıyım?
Hocam ödül sisteminizi alışkanlık edinmek istediğiniz şeye göre düzenlemeniz daha kolay alışkanlık edinmenizi sağlar. Bunun için de alışkanlık kazanmak istediğiniz şeyi yaptıktan sonrası için kendi zevklerinize göre minik ödüller koyun. İleride alışkanlık haline gelince ödüllendirme kısmını azaltabilir veya kesebilirsiniz. Alarm kurmak mantıklı ama o anda iradenizi kullanıp kalkabileceğinize inancınız var mı? Yani o alarm çaldığında yer yarılsa okyanuslar köpürse gidip o işi yapabilmelisiniz.

Hocam ödül sisteminizi alışkanlık edinmek istediğiniz şeye göre düzenlemeniz daha kolay alışkanlık edinmenizi sağlar. Bunun için de alışkanlık kazanmak istediğiniz şeyi yaptıktan sonrası için kendi zevklerinize göre minik ödüller koyun. İleride alışkanlık haline gelince ödüllendirme kısmını azaltabilir veya kesebilirsiniz. Alarm kurmak mantıklı ama o anda iradenizi kullanıp kalkabileceğinize inancınız var mı? Yani o alarm çaldığında yer yarılsa okyanuslar köpürse gidip o işi yapabilmelisiniz.
Haklısınız peki ödül sistemine örnek verir misiniz? Yani atıyorum diş fırçaladım (bu alışkanlığa sahibim kolay örnek diye diyorum) kendime 10dk telefon oynama gibi gibi mi?

Haklısınız peki ödül sistemine örnek verir misiniz? Yani atıyorum diş fırçaladım (bu alışkanlığa sahibim kolay örnek diye diyorum) kendime 10dk telefon oynama gibi gibi mi?
Evet aynen onun gibi. Mesela gidip sevdiğin bir tatlıyı yemek, hoşlandığın bir müziği dinlemek gibi. Şunu unutmayın kendine saygı duymak sevmek zordur. Bir alışkanlık kazanıp onu sürdürmek kendinize olan saygıyı da artırır. Kendinize saygı duymak söz konusuysa nasıl isterseniz öyle ödüllendirin kendinizi. Çünkü kendine saygı duyan insan her şeyin en güzelini hak eder kanımca. Biraz farklı konuya çektim ama anlamışsınızdır umarım demek istediğimi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı