Allah ya varsa deyip inanmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fakat özellikle bu inanmayanlar, insanlarla (genellikle inananlarla, kendi savunduklarına katılmayanlarla) uğraşmayı çok seviyor. Sana karışan yok sen niye millete dalaşma peşindesin? İlgi eksikliği herhalde.
Mantık olarak haklısın fakat şöyle bir durum var. İnsanlara konunun size göre olan cevabını söylüyorsunz- dini anlamda kesinlikle Allah yok, işte ateist olun gibi şeyler söylemesek de- arkadaşlar önceki konulardan bizim düşüncelerimizi biliyor ve hemen ona göre bir savunma yapıyor. Ben şahsen böyle gereksiz bir savunma gördüğüm zaman hakkımı aramam gerektiğini düşünüp cevap veriyorum. Sonra konular böyle kilitleniyor işte. Suç sadece inanmayanlar da değil, inananlarda da var.

Suç atma konusu değil bu. Fikrini belirtip konudan çekilen, inanmayan üyeler de var. Onlara söz etmiş miyim bak? Benim sözümü üstüne alınan alınsın, hatta kulağına küpe yapsın.

İnsanlara konunun size göre olan cevabını söylüyorsunz- dini anlamda kesinlikle Allah yok, işte ateist olun gibi şeyler söylemesek de-
Bu fikir belirtmek oluyor. 1. kişi A yorumu yapar. 2. kişi B yorumu yapar. 1. kişi gider neden B'de söylediklerine inanıyorsun, saçma ve komik derse bu fikir belirtmek olmuyor. Dalga geçmek oluyor, saygı duymamak oluyor.

Suç atma konusu değil bu. Fikrini belirtip konudan çekilen, inanmayan üyeler de var. Onlara söz etmiş miyim bak? Benim sözümü üstüne alınan alınsın, hatta kulağına küpe yapsın.

Bu fikir belirtmek oluyor. 1. kişi A yorumu yapar. 2. kişi B yorumu yapar. 1. kişi gider neden B'de söylediklerine inanıyorsun, saçma ve komik derse bu fikir belirtmek olmuyor.
Bu fikir belirtmek oluyor haklısınız fakat "Başka birisi bana bilgisiz dese üzülebilirdim ama sen ve senin gibilerin bana söyleyeceği hiçbir şeyi umursamıyorum. Müslümanım ve bundan gurur duyuyorum. Sizin inandığınız teoriler kadar saçma şeyler görmedim. Zaten onlar adı üstünde ''Teori''. Herkesin inancına, fikrine saygı duyarım ama sen bunu hak etmiyorsun." bu şekilde bir fikir belirtmek artık saygısızlığa giriyor. Ben bunu anlamıyorum işte. Bunu her 2 tarafta yapıyor.

Bir müslüman olarak bence bilim ile keşifler yapıldıkça neden sorunlu bir dünya olduğunu öğreneceğiz.
Nedir gizli müslüman mi?

Neyse şimdi bir şey desem ben ceza yiyeceğim seni raporlamak şart.

Ben sizden daha iyi dininizi biliyorum sizden daha fazla da kutsal kitaplara hakimim neyin ön yargısı be adam. Tabii tabii ahirette kesin hesap sorarsin.

@Little Bobby Dinini dahi bilmeyen kendi dininin kitabını bile okumamiş bilgisiz insanlar gelmiş bana diyor ön yargilisin ve hakaret ediyorlar. Bunlarin bilgisizliklerini aşağılayarak, tehdit ederek, küfür ederek hakli olmaya çalışıyorlar.
Abi, dedikleriniz doğru olsa bile bu üslübunuz yanlış değil mi? Bir yandan helal olsun bilgilisiniz ve bence bizimle paylaşmalısınız.

Selamün aleyküm arkadaşlar. Ben müslüman bir gencim elhamdülillah fakat kafama takılan bir sürü şey var yaratan hakkında. Ama gerçekten bu açıdan bakınca biraz saçma geliyor ama insanın evrende başı boş bırakılacağını da zannetmiyorum bir de şu dengeye bakın bu bir tesadüf mü ama bunlar beni etkilemiyor benim olayım şu Allah ya varsa, ya bir yaratıcı varsa olmuştur. Peki böyle inanmak münafıklığa girer mi arkadaşlar? Bunun cevabını arıyorum. Bu arada ateist arkadaşlar cevap yazmazsa minnettar olurum daha fazla kafamın karışmasını istemiyorum ben dinimden asla vazgeçmem ama işte münafıklığa girer mi bu saydıklarım?

Soru sormak soruya cevap bulabilmek veya sorduğun sorununun cevabını aramakta İnsan'a özgüdür. Allah bizi yarattı ki beni bulun beni tesbih edin verdiğim nimetleri hatırlayın şükredin. Allah İhlas suresinde kendini tanımlıyor o sureyi aç dinle ve anlamını öğren.

Bir insan öldü mü toprağa gömülür ama dua etmek istediğinde ellerini semaya açar. Sanki Allah yukardaymış da bizi görüyor yerin altında olunca da görmüyor mu! Bu bir bilinen yanlış algıdır. Peki sen ellerini semaya açıp dua ediyorsan birşey olduğunda gözlerini yukarı dikiyorsan o zaman niye öldüğünde toprağa gömülüyorsun yukarıya gömülsene. Bu bir mantık algısıdır bunu şöyle özetleyelim.

Allah ne yerdedir ne göktedir. Allah insanın nefesinde ve kalbindedir. Günde kaç kere nefes alıp veriyoruz sayabildik mi? Günde kaç kere kalbini dinledin sayabildik mi? Şah damarın ne kadar hızlı atıyor bunu sayabildik mi? İşte Rabbim İnsanın yüreğindedir,fikrindedir,zikrindedir.

Allah'ı görmek istiyorsan Vahdet-i Vucut anlayışına bürünmen lazım tasavvufi kitaplar okuyup anlamalısın. Cumaya giderek hocaya soru sorarak Rabbini bulamazsın. Rabbimiz gel diyor bul beni diyor "OKU" ve "ANLA" diyor.

Inanmazsiniz veya inanmazsiniz, aaygi duyarim herkesin dusuncesine.
Ama simdi soyle dusunelim. Her sey yoktan varoldu. Tamam onume teori veya baska bir sey sunarsiniz.
Tamam yaraticisiz oldu diyelim bu evren, nasil her sey boyle duzenli (sinavlar, halimize sukretmemiz icin olanlar farkli bir duzendir "bence").
Mesela ev yapacaksiniz. Elinizde malzemeleriniz var. Onlarin hepsini oylesine firtalir veya oylece birakirsaniz guzel bir ev olur mu? Olmaz.
Yine mesela bir ev gordunuz veya ilac aldiniz. Evi tasarlayan ve yapan bir kisi oldugunu dusunursunuz, sacmadir zaten bunun kendiliginden oluvermesi.
Ilac ise sundan su kadar bundan bu kadar diye ince ince hazirlanir. Bir miktar yanlis konulursa zararli veya belki olumcul olabilir.
Iste bunlari yapan birisi olmalidir arkasinda. Bana gore illa ki bir yaratici vardir. Belki farkli dusunenler vardir, saygi duyarim.

Bence ''Ya Allah varsa?'' deyip inanmayı bırakmalısın. Sence bu inanç şekli doğru mu? Tabii ki de değil. Allah'ın varlığına kalbin ile tasdik etmelisin. Allah'a şirk koşmayan her Müslüman Cennet'e gidecektir.

Bence ''Ya Allah varsa?'' deyip inanmayı bırakmalısın. Sence bu inanç şekli doğru mu? Tabii ki de değil. Allah'ın varlığına kalbin ile tasdik etmelisin. Allah'a şirk koşmayan her Müslüman Cennet'e gidecektir.
İslamiyet'e göre öyle evet.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı