Almanya'da aldığınız maaş ve gideriniz nedir?

Bir şey soracağım araba markanız ne.
BMW X1 xDrive18d (F48) ve BMW 118i (F40) var. 1 serisi leasing olan X1 sahsi arabam.
Oyuncu bilgisayarınız var mı?
CMPRS_20210507_211516.jpgCMPRS_20210507_211528.jpg
Söyle bir seyim var. Hobim bilgisayar benim :)

Telefonunuzun markası ne?
Hem kendimin hem esimin telefonu Samsung Galaxy S20+
Bir tanıdığım orada göçmen burada almancı oluyoruz demişti bu durum geçerli mi hocam?
Evet maalesef.
Almanya'da market alışverişiniz ortalama kaç Euro?
1 euro ile 1000 € arasinda degisiyor.
Yanlış yazdınız galiba.
Hayir yanlis yazmadim. Esim günde 1.5 saat calisiyor.

Bayagi sorguda hissettim kendimi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır hayalleri güncelledik her Avrupa ülkesinde yaşarım fark etmez yeter ki yaşadığım yerin ekonomik sıkıntısı olmaması.
Güney Avrupa ve bazı orta Avrupa ülkelerinde ya işsizlik var ya da maaşlar düşük ama yine de bazılarının alım güçleri yüksektir. Ab üyesi olduklarından dolayı. Mesela İtalya batmakta ama yavaş yavaş çok arşırı hızlı değil.

Aylık gelir yaklaşık 6283 Euro (yıllık 70.000 Euro olarak ayarladım)
Aylık gider 2850 Euro.
Kalan biriktirmelik para 3433 Euro.
Bir şey soracağım araba markanız ne?
Oyuncu bilgisayarınız var mı?
Telefonunuzun markası ne?
Adamın işi oranın şartlarına göre de iyiymiş. Türkiye'de de orta-iyi meslekler güzel bir hayat yaşıyor. Sen pizzacılık diyorsun. Bir de seni alacaklar diye bir şey yok.
2500 - 3000 € arasi masa dahil :)
Özellikleri nedir?

Teşekkür ederim. Teknolojik aletler aynı aşağı yukarı. Yaptığım çıkarımı merak etmiştiniz. Yaptığım çıkarım şu ki teknolojik aletler gibi şeyler belli bir yerde üretilip Dünya'ya yayıldığı için fiyatlar aşağı yukarı aynı. Aynı kelimesini anlamayan arkadaşlar için adam 3000 euro dedi sisteme. Türkiye'de de 30000'e alınır. Ancak burada şöyle bir durum var. Onların aldığı maaş euro bazlı olduğu için teknolojik aletlerde alım güçleri kat ve kat fazla. Fakat bunu zaten biliyorduk. Şimdi gelelim asıl çıkarımıma. Yerli üretilen şeyler Avrupa'da daha pahalı oluyor. Genelde böyle bir durum olduğunu gördüm. Pahalı dediğim şu ki gıda masrafınız 600 euro. 6000 TL eder. Türkiye'de ortalama dışarıdan yemeyi seven bir doktor maks 2000 TL ayırır. Türkiye'de yerli üretime bağlı olan şeyler 3 kat ucuz çıktı. Fakat maaşlar orada fazla. 6700 euro maaş alan kişi gıdaya 600 euro vermiş. Türkiye'de 900 euro maaş alan kişi ise 200 euro verdi. Yani tabi sizin mesleğinizin ne kadar iyi olduğunu anlamadığımdan(oranın şartlarına göre) sizi Türkiye'de doktorla karşılaştırırsak 2 kat alım gücünüz var. Tabi dediğim gibi bu oran tamamen yanlış olabilir. Mesleğinizin Türkiye'de ki denkliğini kestiremiyorum.
Onun da dışında şöyle bir konu var ki bu sizi şaşırtacak. Türkiye'de konaklama daha ucuz. Yani alım gücü olarak da öndeyiz konaklamada.

Uzun lafın çok kısa hali şudur:
Avrupa'da bazı ülkeler tahmin edildiği kadar iyi olmasa da bizden iyidir. Fakat hepsi değil. Kazandığınız parayı kazandığınız ülkede yiyorsanız. Önemli olan mesleğinizin iyiliği. Yukarıdaki arkadaş gibi pizzacı olma hayalleriniz varsa başka bir ülkede, siz zaten kendi içinizde mahkumsunuz. Bilmediğiniz ülkelerin koşullarında bilmediğiniz meslekler ile çok kazanacağınızı düşünmek, hayat şartlarını sadece euro TL çevirerek hesaplamak bunlar sizi bitirecek.

En kısa hali:
Fakir her yerde fakir, zengin her yerde zengindir arkadaşlar.
Teşekkür ederim. Teknolojik aletler aynı aşağı yukarı. Yaptığım çıkarımı merak etmiştiniz. Yaptığım çıkarım şu ki teknolojik aletler gibi şeyler belli bir yerde üretilip Dünya'ya yayıldığı için fiyatlar aşağı yukarı aynı. Aynı kelimesini anlamayan arkadaşlar için adam 3000 euro dedi sisteme. Türkiye'de de 30000'e alınır. Ancak burada şöyle bir durum var. Onların aldığı maaş euro bazlı olduğu için teknolojik aletlerde alım güçleri kat ve kat fazla. Fakat bunu zaten biliyorduk. Şimdi gelelim asıl çıkarımıma. Yerli üretilen şeyler Avrupa'da daha pahalı oluyor. Genelde böyle bir durum olduğunu gördüm. Pahalı dediğim şu ki gıda masrafınız 600 euro. 6000 TL eder. Türkiye'de ortalama dışarıdan yemeyi seven bir doktor maks 2000 TL ayırır. Türkiye'de yerli üretime bağlı olan şeyler 3 kat ucuz çıktı. Fakat maaşlar orada fazla. 6700 euro maaş alan kişi gıdaya 600 euro vermiş. Türkiye'de 900 euro maaş alan kişi ise 200 euro verdi. Yani tabi sizin mesleğinizin ne kadar iyi olduğunu anlamadığımdan(oranın şartlarına göre) sizi Türkiye'de doktorla karşılaştırırsak 2 kat alım gücünüz var. Tabi dediğim gibi bu oran tamamen yanlış olabilir. Mesleğinizin Türkiye'de ki denkliğini kestiremiyorum.
Onun da dışında şöyle bir konu var ki bu sizi şaşırtacak. Türkiye'de konaklama daha ucuz. Yani alım gücü olarak da öndeyiz konaklamada.

Avrupa'da bazı ülkeler tahmin edildiği kadar iyi olmasa da bizden iyidir. Fakat hepsi değil. Kazandığınız parayı kazandığınız ülkede yiyorsanız. Önemli olan mesleğinizin iyiliği. Yukarıdaki arkadaş gibi pizzacı olma hayalleriniz varsa başka bir ülkede, siz zaten kendi içinizde mahkumsunuz. Bilmediğiniz ülkelerin koşullarında bilmediğiniz meslekler ile çok kazanacağınızı düşünmek, hayat şartlarını sadece euro TL çevirerek hesaplamak bunlar sizi bitirecek.

En kısa hali:
Ha eklemeyi unuttum. Türkiye'nin sorunu ne o zaman derseniz. Kesinlikle vergi. Teknolojide vergi çok fazladır. Bu da alım gücünü 2 kat düşürmektedir.

En kısa hali:

Ha eklemeyi unuttum. Türkiye'nin sorunu ne o zaman derseniz. Kesinlikle vergi. Teknolojide vergi çok fazladır. Bu da alım gücünü 2 kat düşürmektedir.
Eklemeyi unuttuğum bir şey daha ülkeler nasıl kıyaslanabilir. Teknolojik aletleri dışarıda bırakırsak yerli üretimin fiyatı düşük olmalı ve maaşlar yüksek olmalıdır. Bu ülkelere en iyi örnek İngiltere idir. Refah seviyesi çok yüksektir. Öyle ki fiyatlar Türkiye ile aynı iken maaşlar yaklaşık 4 katıdır. Her Avrupa ülkesinde durum böyle değil. Mesela bazı ülkelerde fiyatlar 2 katı maaşlar 3 katı. Alım gücü oranı 1,5 oluyor. Yani euro-TL çevirerek hesaplayamazsınız yanlış olur.

Son düzenleme:
Burada pizzaci olmak isteyen arkadas icin kisa bir hesap yapayim.

Aylik kazanacagi maksimum bahsislerle 2000

• Aylik giderleri ortalama 400-600 € arasi kira (2 odali bir daire)
  • 200 € Gida (Minimum)
  • 150 € Elektrik, gaz, internet
  • 50 € Sigortalar
  • 200 € Hobiler vs.
---

Asgari ücret konusuna gelirsek nedense cogu insan Türkiye ve Almanya'da asgari ücretleri karsilastiriyor ama kimse Almanya'da asgari ücret alan azinligin farkinda degil. Arkadaslar meslegi olmayan ve/veya vasifsiz isciler asgari ücret alir Almanya'da. Bu kesim yok denecek kadar az burada. Okumayan ya da okulda basarili olmayan herkes 16 yasinda meslek yapmaya basliyor ve 20 yasinda elinde bir meslegi oluyor (Altin bilezik) yani.

Buna ragmen buradaki sosyal güvenceleri saymiyorum bile. Oraya bir girsek "Aaaaaa yok artik" falan yaparsiniz. Zira burada calisan ile calismayan hemen hemen ayni hayati yasiyor, arada bir ucurum yok yani. Calisan BMW biner, calismayan Opel. Calisan evini alir, calismayan kirada kalir. Bunlar zaten olmasi gereken seyler ama yasam kalitesi anlaminda hemen hemen hic fark yok.

Bizimkilere bakiyorum maasallah cogu kesim liseyi bitireyim, askerligimi yapayim hemen bir ise gireyim falan diyor. Bir ise basvururken bile mesleginizi ve ögrenim durumunuzu kanitlamak ve belgelemek zorundasiniz. "Ne is olsa yaparim abi" kafasiyla gelecegi planlamamak lazim. Nacizane önerim budur.

Sevgiler :)

Pandemi dönemini göz ardı ediyorum, normal dönemdeki hesabıma göre Almanya'da yaşıyor olsaydım şimdiki işime göre 4,800 - 6,500 € arasında olurdu. 4,800 € aylık kesin olan sözleşmeli şirketlerden gelen, ek projelere ve freelance 1-2 işe göre de 1,700 € civarına kadar daha yükselir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı