Advertisement

Almanya'da informatik vs Türkiye'de Yazılım/Bilgisayar mühendisliği

Rory

Kilopat
Katılım
15 Aralık 2015
Mesajlar
1.362
Makaleler
1
Çözümler
1
Yer
Trondheim
Almanya varken Türkiye'de kalınmaz. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi devlet okullarında zaten okunmaz. Akademik kadroları çok iyi değil ve eğitim kalitesi kötü. Bilkent, Sabancı, Koç gibi vakıf üniversitelerinde hem eğitim kalitesi daha yüksek hem de imkanlar daha fazla.

Ancak, Almanya'nın "kasabasına kurulmayan" herhangi bir üniversitesi bu bahsettiğimiz okullardan iyi fakat Almanya'da sistem daha çok bir baltaya sap olamayanları adam etmeye yönelik. 9-5 okuldasınız. Disiplin şart.

İnformatikk'e değinecek olursam, bilgisayar mühendisliğinden daha kapsamlı bir bölüm. İnformatikk, astronomiyi bile kapsayan bir bölüm olduğu için astronomik hesaplar için matematik lazım ve bu bizim öğrendiğimiz matematikten farklı formüllerle yürütülen bir matematik. Yani, kısacası ezbere dayalı matematik yerine daha esnek ve zekaya bağlı bir matematik var.
Bahsettiğim bu matematikten bir işlem örneği verecek olursam:

Ayrıca, kendim de Norveç Teknik Üniversitesi'nde Computer Science (Almanca'daki adıyla İnformatikk) öğrencisiyim. Burada daha çok projeler peşinde koşuluyor. @AscendNTNU instagram hesabına bakarak yaptığımız projeleri görebilirsin. Bu okulumuzdaki kulüplerden sadece bir tanesi.
Merak ettiğin başka şeyler varsa sormaktan çekinme! 😁
 
Son düzenleme:
Yukarı