Almanya'da Türkiye'yi özleyince

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Selam söyleyin. Severek izliyoruz.
Severek nasıl izleyebiliyorsunuz anlam veremiyorum. Karşıt görüşlülere zerre saygısı olmayan, ülkesini her halükarda kötüleyen ve ağzı bozuk biri; cahilden farkı yok. İyi yaptığı tek şey gurbetçilerin iki yüzlülüğünü gün yüzüne çıkarması, çünkü öyle bir refah seviyesinde bulunup “ülkemizi özledik” triplerine girmek büyük ayıptır. Sen ilk önce ülkenin neyini özlediğini söyle, kazancına kıyasla bi’ hayli ucuz olan yaşamını tabii ki. 70’lerde işçi olarak gelenlerin üçüncü nesli dahi günümüzde Alman kültürüne ayak uyduramadığı için hissederler bu duyguyu, aynı nedenden ötürü üçüncü sınıf vatandaş konumundadır orada, insanı soğuk buranın derler. Ancak ne hikmetse bu kadar hasret kaldıkları ülkelerine yaz sezonunda akın ederler, temelli de dönmezler ancak ağızlarından da “özlem” kelimesi eksilmez. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki kimse öyle bir yaşam kalitesini bırakıp geri dönmez, dönmemeli. Bahsettiğim şey “özledik” yalanını söyleyebilmeleri, iki yüzlü olmaları. Masaya vurup ülkemiz yaşanmayacak bir yer, biz burada daha rahatız diye belirtemiyorlar. Samimiyetsiz insana bende yer yok kısacası.

Öte yandan; ülke dediğin Helga’larla evlenip elin Almanya’sında karşılaştırma videosu çekerek gelişmez. Almanya gibi sanayi devini bizim gibi bir ülkeyle karşılaştırmak bile hata zaten, her yönden hemde. Dediğim gibi, ülkesini geliştirmek isteyen eğitime odaklanır, çalışır ve çabalar. Gerekirse yurt dışında eğitim alırsın, birikimlerini ülkene taşırsın.

Birilerinin bunları yapması lazım dostlar, eleştirmek ve çamur atmak en kolay iş. Zamanında kolay kurtarılmadı bu topraklar, şimdi bulunduğu durumdan toparlanması da kolay olmayacağı gibi, bir şeylerden feragat etmeden düzelmez. Yoksa hayatı güzel yaşamak basit, dediğim gibi bul bi’ Helga’yı, versinler oturum ve çalışma iznini, sonra çalışmaya başlayıp hayatının sonuna kadar istediğin arabaya, mülke sahip olabilirsin. Kimisi İngiliz harp gemisiyle kaçar, kolay yolu seçer; kimisi de hayatından feragat eder, savaş alanının ortasında bulur kendini. Dile kolay, uygulamaya gelince zor maalesef durum bundan ibaret.

@Zusth Kısaca sol çomarı diyebiliriz kendisine.

Ekonomik sorunun yok ve umursamaz bir tavrın varsa TÜRKİYE gibi bir ülke Dünya genelinde yok.

Severek nasıl izleyebiliyorsunuz anlam veremiyorum. Karşıt görüşlülere zerre saygısı olmayan, ülkesini her halükarda kötüleyen ve ağzı bozuk biri; cahilden farkı yok. İyi yaptığı tek şey gurbetçilerin iki yüzlülüğünü gün yüzüne çıkarması, çünkü öyle bir refah seviyesinde bulunup “ülkemizi özledik” triplerine girmek büyük ayıptır. Sen ilk önce ülkenin neyini özlediğini söyle, kazancına kıyasla bi’ hayli ucuz olan yaşamını tabii ki. 70’lerde işçi olarak gelenlerin üçüncü nesli dahi günümüzde Alman kültürüne ayak uyduramadığı için hissederler bu duyguyu, aynı nedenden ötürü üçüncü sınıf vatandaş konumundadır orada, insanı soğuk buranın derler. Ancak ne hikmetse bu kadar hasret kaldıkları ülkelerine yaz sezonunda akın ederler, temelli de dönmezler ancak ağızlarından da “özlem” kelimesi eksilmez. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki kimse öyle bir yaşam kalitesini bırakıp geri dönmez, dönmemeli. Bahsettiğim şey “özledik” yalanını söyleyebilmeleri, iki yüzlü olmaları. Masaya vurup ülkemiz yaşanmayacak bir yer, biz burada daha rahatız diye belirtemiyorlar. Samimiyetsiz insana bende yer yok kısacası.

Öte yandan; ülke dediğin Helga’larla evlenip elin Almanya’sında karşılaştırma videosu çekerek gelişmez. Almanya gibi sanayi devini bizim gibi bir ülkeyle karşılaştırmak bile hata zaten, her yönden hemde. Dediğim gibi, ülkesini geliştirmek isteyen eğitime odaklanır, çalışır ve çabalar. Gerekirse yurt dışında eğitim alırsın, birikimlerini ülkene taşırsın.

Birilerinin bunları yapması lazım dostlar, eleştirmek ve çamur atmak en kolay iş. Zamanında kolay kurtarılmadı bu topraklar, şimdi bulunduğu durumdan toparlanması da kolay olmayacağı gibi, bir şeylerden feragat etmeden düzelmez. Yoksa hayatı güzel yaşamak basit, dediğim gibi bul bi’ Helga’yı, versinler oturum ve çalışma iznini, sonra çalışmaya başlayıp hayatının sonuna kadar istediğin arabaya, mülke sahip olabilirsin. Kimisi İngiliz harp gemisiyle kaçar, kolay yolu seçer; kimisi de hayatından feragat eder, savaş alanının ortasında bulur kendini. Dile kolay, uygulamaya gelince zor maalesef durum bundan ibaret.
Bu kanıya nasıl vardınız bilmiyorum ama görüşlerinize katılmıyorum. Bazı videolarında kendine kötü yorum yapanlara karşı söylediği sözlere cevap vermiştir. Yani tüm karşıt görüşlü insanlara söylemiyor bu sözleri. Twitch yayınında karşıt görüşlü biriyle kendisine hakaret etmeden saygı çerçevesinde tartışmıştır. Ülkesini de kötülemiyor, sadece ülkede yaşanan sıkıntıları belirtiyor. Bunu kendisi de bir videosunda belirtmişti. Almanya dediğin gibi sanayi devi; Çünkü adamlar durmadan kendilerine her açıdan geliştiriyorlar. Fakat bizim ülkemizde var olan fabrikaları kapatıp üretmeyen ülke de gelişmez gelişemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaslar burda olmayan anlayamaz o duyguyu. Tabii ki bir yasam standardi var ama bu ortamda büyüyüp yetismediginiz icin her zaman bir yabancilik hissi oluyor. En azindan durum benim icin böyle hayata bakis acilari bile farkli insanlarin. O yüzden Türkiyeyi özleyen insanlara bence biraz asiri tepki vermissiniz.

Bu kanıya nasıl vardınız bilmiyorum ama görüşlerinize katılmıyorum. Bazı videolarında kendine kötü yorum yapanlara karşı söylediği sözlere cevap vermiştir. Yani tüm karşıt görüşlü insanlara söylemiyor bu sözleri. Twitch yayınında karşıt görüşlü biriyle kendisine hakaret etmeden saygı çerçevesinde tartışmıştır. Ülkesini de kötülemiyor, sadece ülkede yaşanan sıkıntıları belirtiyor. Bunu kendisi de bir videosunda belirtmişti. Almanya dediğin gibi sanayi devi; Çünkü adamlar durmadan kendilerine her açıdan geliştiriyorlar. Fakat bizim ülkemizde var olan fabrikaları kapatıp üretmeyen ülke de gelişmez gelişemez.
Videolarının %90’ı yoruma kapalı, eleştiriye kapalı olduğunun en basit göstergesi. Ülkede sıkıntı olduğunu biliyoruz zaten, Almanya’da 1 kilo patates 70 cent diyerek bir katkıda bulunmuyorsun. Türkiye’de 70 kuruş seviyesine nasıl indirebilirim diye adım atanlardan olduğun zaman katkıda bulunursun ülkene, her yönden başarılı bir ülkeyle üçüncü dünya ülkesini karşılaştırarak değil. Fabrikalar kapanıyor, ülke leş gibi yönetiliyor bunun farkındayım, farkındayız zaten de, bizim insanımız da bunları dile getirmekten öte gidemiyor maalesef; adım atan kişi olmuyoruz; eleştiren, çamur atan kişi oluyoruz hep. Cahil insan bir tek Türkiye’de yok, koskoca Amerika’nın sunduğu şartlara rağmen kıtaları bilmeyen cahillerden oluşuyor, herkesi aydınlatacaksın diye bir zorunluluğun yok. Söylenmeyi biliyorsan, bulunduğun vaziyetin farkındaysan katkıda bulunacaksın, olay bu.

Arkadaslar burda olmayan anlayamaz o duyguyu. Tabii ki bir yasam standardi var ama bu ortamda büyüyüp yetismediginiz icin her zaman bir yabancilik hissi oluyor. En azindan durum benim icin böyle hayata bakis acilari bile farkli insanlarin. O yüzden Türkiyeyi özleyen insanlara bence biraz asiri tepki vermissiniz.
Gayet yerinde tepki verdiğimi düşünüyorum. Ben empati kurmadan, ortamı yaşamadan kimsenin ne yaşadığını bilmeden yorum yapmam. Onlu yaşlarımda da yıllarca yaşamışlığım var, şu anda da üniversite eğitimim ve ileriki yaşamım için Almanya’da ikamet ediyorum. Hiç
burda olmayan anlamaz mantığında yaklaşmaya çalışmayın bana. Tabii ki kendi dilini, toprağını özleyeceksin bunlar normal şeyler ancak çoğu gurbetçi doğru şekilde dile getirmez bu özlemi. Zira çok özleyen, yabancı topraklardaki yaşamından memnun olmayan insan temelli geri döner. Almanya çifte vatandaşlığı kabul etmediği zaman gelince, seçtiği vatandaşlıklar renklerini belli edecek bu can dostlarımızın zaten.

Bir diğer konu ise yukarıda bahsettiğim başka kültüre alışamama durumu. Türkiye’ye defalarca gelip daha Avrupa’yı gezip görmemiş o kadar çok kişi tanıyorum ki... Elin Asyalılarının keyfine mi gezdiğini sanıyorsunuz her yeri, mesele gezip görmek, kültür farklılığını öğrenip başka kültürlerden edindiğini ülkene götürmek, faydalı olmak.

Adam 70’te gelmiş misal döner dükkanı kurmuş, oğlunu da çırak olarak yetiştirip dönerci yapıyor. Eğitim kalitesi bu kadar yüksek olan ülkede üniversite eğitimi görüp kalifiyeli eleman olarak “özlediğim ülkeme” katkısı olsun diye düşünmüyor, çünkü zihniyeti bundan ibaret. Restoranı, kuryecisi, temizlikçisi, taksicisi, tırcısı, emekçisi vs. hangi iş beden gücü istiyorsa bizim Türkler orada. Büroda, inşaatta vs. mühendis olarak çalışan üniversite eğitimi görmüş kişilerin çoğunluğu ise Almanların ta kendisi. Tabii kendimi yanlış ifade etmek istemem, elbette sıyrılmayı başarmış Türkler de var, özellikle üniversite eğitimi için sonradan gelen Türkler de önemli yerlerde ancak 70’te gurbete gelenlerin %98’i böyle. 10 yıl önce taa Urfa’dan Almanca bilmiyorken üniversite eğitimi için Almanya’ya gitmiş, geleceği adına çabalamış, okumuş ve mühendis olmayı başarmış, şu an şirkette önemli bir konumda olup elde ettiği güzel gelirin bir kısmı ile İstanbul’da kardeşini okutan, yeri geldiğinde memleketini ziyaret eden, gezip görebildiği kadar yeri gören abim de var, 70’ten beri ayak işi yapıp yerinde sayan abim de. Olay kafada bitiyor, kırıcı olduysam kusura bakmayın ama ne yazık ki gerçek bundan ibaret. İnsanımız değişmedikçe bu yaşama mahkumuz, hem yurt içinde hem de yurt dışında.

Son düzenleme:
Karşıt görüşlülere zerre saygısı olmayan, ülkesini her halükarda kötüleyen ve ağzı bozuk biri; cahilden farkı yok.
Burada size hak verdigim tek nokta Murat'in agzinin biraz bozuk olmasi, evet istese cok nazik olabiliyor ama tiyatro yapmayi sevmiyor. Oldugu gibi ve kimseye zarari olmayan biri neden rahatsiz etti sizi hic anlamiyorum?
çünkü öyle bir refah seviyesinde bulunup “ülkemizi özledik” triplerine girmek büyük ayıptır.
Yani yurtdisinda yasayip Türkiye'yi özledim demek cok mu ayip? Ben Türkiye icin yanip tutusmasam da özlüyorum ülkemi cogu zaman, bu ayibi ben de ediyorum yani. :)

Son olarak;

Restoranı, kuryecisi, temizlikçisi, taksicisi, tırcısı, emekçisi vs. hangi iş beden gücü istiyorsa bizim Türkler orada. Büroda, inşaatta vs. mühendis olarak çalışan üniversite eğitimi görmüş kişilerin çoğunluğu ise Almanların ta kendisi.

Iste asil bu dediginiz biraz önyargi ile söylenilmis bence, artik 3. nesil yetisiyor burada ve bu bahsettigim nesil hatta cogu 2. nesil bile üniversite egitimi görmüs yüksek kalifiyeli Türklerden olusuyor. Yani hem kendinizi hem gurbetcileri öyle hakir görmeyin.

Sevgiler :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı