Almanya'da yaşam için ne kadar kazanmak gerekiyor?

SIOBHAN

Kilopat
Almanya'da yaşayanlara soru sormak istiyorum. Sıradan bir insan gibi çok zorlanmadan yaşamak için ne kadar kazanmak gerekiyor? Yaşayanlar cevap verirse sevinirim, teşekkürler.

Almanya'da yaşayanlara soru sormak istiyorum. Sıradan bir insan gibi çok zorlanmadan yaşamak için ne kadar kazanmak gerekiyor? Yaşayanlar cevap verirse sevinirim, teşekkürler.
25 senedir Almanyada yasiyorum. Asgari maas ortalama 1600 € diye biliyorum. Hos asgari maas alan insanlar cok ama cok azdir burada, vasifsiz isciler ya da meslegi olmayanlar genelde asgari maas aliyor. 1600 € tek kisi bir yasayana rahat rahat yeter.
Zaten asgari ücret yetmese bile devlet yardimi cok oldugu icin zengin ile fakir arasindaki ucurum cok ama cok azdir burada. Her iki kesim ayni standartlarda yasiyor diyebiliriz. Zengin diledigini alabiliyor durumu daha kötü olanlar alamiyor sadece. Dünyanin her yerinde oldugu gibi :)

Etin kilosunun 5$ olduğunu sayarsak kira fatura çıkarırsak oranın asgari ücreti ucu ucuna yeter ama her sabah sucuklu yumutra kavurma falan yersin.
Burada günde 3 ögün steak yesen bile para bitmez. Özellikle gida konusunda kesinlikle alim gücü cok iyi bir ülke bence.

chrome_j6n0y5f3wk.png

Her gün 3 ögün 10 €'dan steak yesen (Toplamda 1 kilo), aylik 800-900 € falan yapiyor :)
Burada yemeyle icmeyle parayi bitiremezsin, maasinin ciddi bir bölümü kiraya gidiyor, kira ödeyecegine insanlar genelde ev kredisi alip kredi ödüyor. Detaylari cok yani.

Sevgiler :)

Geri
Yukarı