Almanya'dan alınan Xbox Series S'i Türkiye'ye getirmek

Dryus

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
11
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
M1 Macbook Air 16/256GB
Meslek
Software Developer
Almanya'dan kendime Xbox Series S aldım ve orada yaşayan akrabamın evine verdim siparişi. Kendisi yakın zamanda gelmeyi düşünüyor.
Ürünü nasıl getirmesi gerekiyor?
Fatura benim adıma problem olur mu gümrükte?
Kutu ile getirmesi problem olur mu yoksa kutudan çıkarması mı gerekiyor?
Ticaret bakanlığında kutu ile gelirse TRT vergisi ödemesi gerekiyor tarzı bir şey gördüm ama tam anlamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Yolcu beraberi olarak vergiden muaf şekilde getirebilir. Faturayı cebine atsın kutuya dokunmaya gerek yok.

Havaalanında falan tax free de alabilirse daha da ucuza gelir. (Trust me, Gümrük memuruyum.)
O işlemin nasıl yapıldığını açıklayabilir misiniz ona göre yönlendireceğim. Bir de fatura yolcunun adına değil yani benim adıma o problem yaşatmaz değil mi?

Biliyorum hepsine baktım ama herkes ayrı bir şey söylemiş o yüzden tekrardan konu açmak istedim.

O işlemin nasıl yapıldığını açıklayabilir misiniz ona göre yönlendireceğim. Bir de fatura yolcunun adına değil yani benim adıma o problem yaşatmaz değil mi?

Problem olmaz diye tahmin ediyorum. Her ülkenin uygulamaları farklıdır. Tax-Free'nin mantığı bir ülkeden aldığın ürünü o ülkede kullanmayacağını belirtip ürünü satın alırken o ülkeye ödediğin vergiyi geri almaktır. Tax-Free ofisleri olur gümrük kapılarında, oradaki gümrük görevlilerine sorarsa yönlendirirler. Sadece gümrüklerde değil normal şehir içinde de oluyor sanırım Tax-Free ofisleri. Ancak satın alınan karta iade yapılacağı için iade formunu doldururken o kartın bilgileri olması lazım, fotokopisi istenir mi bilmiyorum. (Emin değilim o işlemi gerçekleştirmedim ama gerekmez sanırım, iade yapılacak kartın bilgilerini alabilirler sadece, iadeyi yapabilmek için.)

@Dryus Editli halini de okuyun hocam. Google'a yazıp benim verdiğim bilgilerden daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Problem olmaz diye tahmin ediyorum. Her ülkenin uygulamaları farklıdır. Tax-Free'nin mantığı bir ülkeden aldığın ürünü o ülkede kullanmayacağını belirtip ürünü satın alırken o ülkeye ödediğin vergiyi geri almaktır. Tax-Free ofisleri olur gümrük kapılarında, oradaki gümrük görevlilerine sorarsa yönlendirirler. Sadece gümrüklerde değil normal şehir içinde de oluyor sanırım Tax-Free ofisleri. Ancak satın alınan karta iade yapılacağı için iade formunu doldururken o kartın bilgileri olması lazım, fotokopisi istenir mi bilmiyorum. (Emin değilim o işlemi gerçekleştirmedim ama gerekmez sanırım, iade yapılacak kartın bilgilerini alabilirler sadece, iadeyi yapabilmek için.)

@Dryus Editli halini de okuyun hocam. Google'a yazıp benim verdiğim bilgilerden daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Orada yaşayan akrabasının büyük ihtimalle oturum izni ya da vatandaşlığı vardır. Ben de yüksek lisans yapan arkadaşıma getirttim geçenlerde, oturum izni olduğu için tax free mümkün olmuyor. Yani Almanya'da zaten vergi ödendiği için ve kişi orada yaşayan birey olduğu için vergi iadesi alamaz, aynı şekilde de burada verme yükümlülüğü yok.

Fakat faturanın yurtdışında yaşayan birinin adına kesilmesi işleri değiştirir mi bilmiyorum tax free alınması adına. Bu olayın asıl mantığı turistik vizeyle ziyaret eden insanların ilgili ülkenin vergisinden muaf olması gibi düşünülebilir. Dolayısıyla sanmıyorum iade olacağını.

Geri
Yukarı