Almanya'dan alınan Xbox Series S'i Türkiye'ye getirmek

Orada yaşayan akrabasının büyük ihtimalle oturum izni ya da vatandaşlığı vardır. Ben de yüksek lisans yapan arkadaşıma getirttim geçenlerde, oturum izni olduğu için tax free mümkün olmuyor. Yani Almanya'da zaten vergi ödendiği için ve kişi orada yaşayan birey olduğu için vergi iadesi alamaz, aynı şekilde de burada verme yükümlülüğü yok.

Fakat faturanın yurtdışında yaşayan birinin adına kesilmesi işleri değiştirir mi bilmiyorum tax free alınması adına. Bu olayın asıl mantığı turistik vizeyle ziyaret eden insanların ilgili ülkenin vergisinden muaf olması gibi düşünülebilir. Dolayısıyla sanmıyorum iade olacağını.

Ben kişinin yerleşik olduğu kısmını kaçırmışım.

Almanya'dan kendime Xbox Series S aldım ve orada yaşayan akrabamın evine verdim siparişi. Kendisi yakın zamanda gelmeyi düşünüyor.
Ürünü nasıl getirmesi gerekiyor?
Fatura benim adıma problem olur mu gümrükte?
Kutu ile getirmesi problem olur mu yoksa kutudan çıkarması mı gerekiyor?
Ticaret bakanlığında kutu ile gelirse TRT vergisi ödemesi gerekiyor tarzı bir şey gördüm ama tam anlamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Kaça aldığınızı merak ettim.

Kaça aldığınızı merak ettim.
288 Euro.
Ben kişinin yerleşik olduğu kısmını kaçırmışım.
Orada yaşayan akrabasının büyük ihtimalle oturum izni ya da vatandaşlığı vardır. Ben de yüksek lisans yapan arkadaşıma getirttim geçenlerde, oturum izni olduğu için tax free mümkün olmuyor. Yani Almanya'da zaten vergi ödendiği için ve kişi orada yaşayan birey olduğu için vergi iadesi alamaz, aynı şekilde de burada verme yükümlülüğü yok.

Fakat faturanın yurtdışında yaşayan birinin adına kesilmesi işleri değiştirir mi bilmiyorum tax free alınması adına. Bu olayın asıl mantığı turistik vizeyle ziyaret eden insanların ilgili ülkenin vergisinden muaf olması gibi düşünülebilir. Dolayısıyla sanmıyorum iade olacağını.
Hocam Tax Free olayı benim için pek önemli değil. Önemli olan kutulu bir şekilde problemsiz gelmesi. Dayım belki arkadaşı ile yollar, o şekilde olur bir de gümrükte üzerine vergi çıkarırlar ise ayıp olur. Kutulu bir şekilde vergi alınmaması benim derdim.

Reis abimde Almanya'ya çalışmaya gitti gelirken Xbox Series S alacak gümrükte sorun oldu mu kutuyu açmadan getirse vergi ödedinizmi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı