Alt sınıflarda zayıf ders olduğunda sınıfta kalır mıyım?

xxultrAslanxx

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. 11.sınıf sayısal öğrencisiyim. Bu dönem edebiyat ve biyolojiden kaldım. Yönetmeliği okuduğumda alt sınıflardan 6 zayıf olur ise öğrenci o yıl başarısız sayılacaktır yazıyordu. Ortalamam 65+ ve ikinci sınavlara girmemek için dilekçe verdim. önceki sınıflarda (9. ve 10. sınıf ) toplamda 7 zayıfım vardı ama edebiyatım 50+ olduğundan daha önceki sınıflarda sorumlu olarak değil direkt sınıfı geçtim. Kısacası ortalamam 50 üstü ve baraj dersten kaldım. Alt sınıflardan da zayıfım vardı. Kalır mıyım? Haziran ayında sorumluluk sınavları olacak ve sadece edebiyatı vermem yeterli olur mu?

Konuyla ilgili M.E.B maddesi : MADDE 58-(1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Edebiyat dahil olmak üzere toplam vermen gereken ders sayısı 6'dan fazla ise normalde sınıfta kalman gerekir. Buna okul idaresi zümre toplantısında karar verir. Yani edebiyat ile birlikte geçmişten kalan sorumlu derslerinin sayısı 7 ise sınıfta kalırsın. En az 2 dersini verirsen geçebilirsin.

Son olarak aşağıya bıraktığım site ile kalıp kalmadığını hesaplayabilirsin.

Edebiyat dahil olmak üzere toplam vermen gereken ders sayısı 6'dan fazla ise normalde sınıfta kalman gerekir. Buna okul idaresi zümre toplantısında karar verir. Yani edebiyat ile birlikte geçmişten kalan sorumlu derslerinin sayısı 7 ise sınıfta kalırsın. En az 2 dersini verirsen geçebilirsin.

Son olarak aşağıya bıraktığım site ile kalıp kalmadığını hesaplayabilirsin.

9. ve 10. sınıflarda edebiyatım 50+ olduğundan hiç sorumluluk sınavına girmedim. O dersler alttan sorumlu ders olarak sayılır mı?

9. ve 10. sınıflarda edebiyatım 50+ olduğundan hiç sorumluluk sınavına girmedim. O dersler alttan sorumlu ders olarak sayılır mı?
Sayılmaz. Edebiyat ortalaman hangi dönem 50'den aşağı ise o dönem sorumlu geçersin. Yeni dönemde de sorumluluk sınavına girip dersten geçersin. Geçemezsen sorumluluk aynı şekilde devam eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı