Altın mı? Döviz mi?

Yaburu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Elimde 310.000 ₺ nakit var, ev almayı planlıyorum. Kafam oldukça karışık malumunuz memleketin gündemi belli, seçimler yaklaşıyor hangi siyasi parti kazanırsa kazansın çeşitli sıkıntılar olacağa benziyor... Bu durumda ne yapmalıyız, nasıl bir yatırım yapmalıyız? Broker arkadaşım geç kalmadan paranı dövizle değerlendir diyor, ne yapacağımı bilemedim. Sadece konuya hakim arkadaşlarımız cevap verirlerse daha sağlıklı olacaktır.

** Yatırım tavsiyesi değildir.**
Kripto para daha sağlıklı bir seçenek olabilir, yükselme dönemlerini takip edip ciddi miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz ya da miner olarak az daha garanti olan bir yolu tercih edebilirsiniz.

Çok çok dışarda bir tavsiye ise güvenilir bir müteahhit bulun, 1 yıl içinde kesin getiri sağlayın. Elinizdeki para bu ortaklık için yeterince uygun.

Günümüz şartlarında sosyal medyada fenomen olan bir dükkanın Franchise'ını almak bile mantıklı olabilir.

Bence şu an ki durumda paranızı faize yatırmanız daha mantıklı olacaktır. Yıllık ortalama 45.000 tl bi faiz ekleniyor üstüne. En azından seçimlere kadar bekletmenizde fayda var ondan sonra yatırım aracınıza karar verirsiniz.

Ev fiyatları piyasa değerlerinin altında seyrediyor. Özellikle İstanbul'da. Uzun vadede iyi bir yatırım isterseniz konut alabilirsiniz. Kısa vadede yatırım için dolar kurlarındaki dalgalanmaları iyi takip edip değerlendirebilirim diyorsanız durmayın derim.

Döviz de altın da uzun vadede yüksek kar getirebilir. 14 ay kadar önce gram altın almıştım. O zaman gram fiyatı 145 TL civarındaydı. Bu tarihte ise 170 TL civarı. Keşke biraz daha altın alsaydım diyorum.

Döviz türlerinden herhangi birine bakarak da ne kadar kar getirdiğini görebilirsiniz. Ben yerinizde olsam altına yatırım yapardım. Ama dolar aldı başını gidiyor!

Yeni konular

Geri
Yukarı