Altınları bankaya koymak mantıklı mı?

Hasan Gürlek

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçtiğimiz yaz ayında nişanlandım. Acaba altınlarımı bankaya yatırmak mı avantajlı? Yoksa altınları elimizde, evimizde saklamak mı?

Öncelikle yorumları okudukça bir hayli şaşırdım. Teknoloji ile iç içe olan bu kadar arkadaşın ilginç yorumlarına daha çok şaşırdım. Evde somut olarak altın tutmak çok büyük bir risktir. Allah göstermesin herhangi bir çalıntı durumunda geri dönüşü olmaz. Bankalarda tutmak en mantıklı ve güvenli yoldur. İki şekilde bankalarda tutabilirsiniz;
1) Kiralık Kasa kiralama
Herhangi bir banka şubesinin büyük kasasının olduğu yerde kişilere özel yıllık ücret karşılığı şahsi kasa kiralayabilirsiniz. Başına herhangi bir şey gelme ihtimali evde çalınma ihtimalinden binlerce kat düşüktür. Banka size teslim ettiğiniz değerli varlıklarınızın karşılığı özel imzalı evrak verir ve mesai saatleri boyunca dilediğiniz vakit açtırıp kapatttırabilirsiniz.
2) XAU hesabı açma
Daha da güvenli yoldur. Tıpkı TL,USD,EUR hesap gibi XAU vadesiz ve ya vadeli hesap açabilirsiniz. İlgili banka şubesi ile görüşürsünüz ve randevu alırsınız. O gün bankanın altın eksperi gelip ne kadar gram altınınız varsa ( ağırlık ölçülür gözünüzün önünde) o gram karşılığı altın hesabınıza geçilir. Somut takipten kurtulursunuz. Örneğin 40 gram altın verdiniz. XAU hesabınıza banka bunu misal 39.99 olarak geçer, aradaki minimal fark bankanın komisyonu olur. XAU hesaplarda Hesap İşletim Ücreti olmaz. Eğer internet şubesi kullanıyor iseniz tıpkı USD ve EUR gibi dilediğiniz vakit XAU kurunu takip ederek bozdurabilir ve TL'ye dönebilirsiniz.

Evde yastık altında tutmak en riskli seçimdir. Tercih yine sizin.

Buradaki durum farklıdır. Çekilmek istenen tutar belli bir meblağın üzerinde ise; bu bedel bankaya gitmeden önce aranarak talep edilmelidir. Banka şubeleri yüksek miktarda somut parayı kasalarında bulundurmazlar. Riski minimize etmek maksadıyla günde iki kere devir yaparlar. Sizin nezdinizdeki olaya hakim değilim fakat çekememe sebebinizi tahmin edebiliyorum.
Hocam, 1000 TL'nin banka için çok yüksek bir mebla olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Adamlar sürekli bahane buluyorlar. Neden? Ülkede para yokta ondan.

Hocam, 1000 TL'nin banka için çok yüksek bir mebla olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Adamlar sürekli bahane buluyorlar. Neden? Ülkede para yokta ondan.
1.000 TL ise tamamen banka çalışanının basiretsiziliğidir. Bu tip olaylar ile ilgili BDDK'ya online şikayette bulunabilirsiniz. Ağır cezaları var bankalara. Mutlaka cevap dönüyorlar.
Yillardir ekonomiye can vermek icin para ve altinlarimizi bankaya koydukta ne oldu?
Çok haklısınız. Ekonomiye can vermek bizlerin değil devletin görevi. Bizim sorumluluğumuz evimizi geçindirmektir. Ekonomiye can vermek değil.

Avrupa'da, Kuzey Amerika'da yaşıyorsanız evet, evde tutmak risklidir.

Ancak Türkiye'de evinize hırsız girip o altınları alması ile bankanın veya ekonominin iflas etmesi arasında oran bakımından hiçbir fark yok.

Avrupa'da, Kuzey Amerika'da yaşıyorsanız evet, evde tutmak risklidir.

Ancak Türkiye'de evinize hırsız girip o altınları alması ile bankanın veya ekonominin iflas etmesi arasında oran bakımından hiçbir fark yok.
Mevcut bankacılık yasasına göre bir bankanın batma ihtimali, eve bir hırsızın girme ihtimalinden misliyle düşüktür.

Yeni konular

Geri
Yukarı