Altyapım ADSL 16Mbps'ye yakın bir hıza ulaşacak mı ?

zekischen

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bugün TTnet'i aradım ve altyapımın fiberi desteklemediğini söylediler. Doğal olarak ADSL paketlerini ögrendim. Ögrenci tarifesi olan 16Mbps + yalın hat modemsiz 58 TL fiyat verdiler.

Kafama takılan soru ise;
-Ben bu 16 Mbps hıza yakın bi değere ulaşabilicem mi?
-Alt yapımın bu hızı destekledigini nasıl ögrenebilirim ?

8 Mbps'de de aynı hızı alıcaksam boşuna fazla para vermenin anlamı yok çünkü.

*Bununla birlikte Asus DSL N14U modem almayı düşünüyorum.

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
@BilgisayarKurdu @MF @Ali Güngör

Sana 16MBPS paket önerildiyse alt yapın bunu destekliyor demektir.
Dikkat edersen sana 16MBPS demiyorlar, 16MBPS'ye kadar diyorlar. Bu seviyede veya yakın bir değer elde edeceksindir.

Ayrıca şu KOTA olayına da bir göz at. 50GB kota olduktan sonra 16MBPS ancak ve ancak kotanı daha çabuk bitirmeye yarar hepsi bu :)
Şöyle 100GB falan kota mutlaka olmalı.

16 Mbps sınırsız ( AKK:50 Gb ) kullanıyorum . En fazla 13.96 gördüm şimdiye kadar . İndirme hızı da genelde 1.5 mb den aşağı inmedi. 50 TL ödüyoruz.

Aynen arkadaşımızın dediği gibi 50 GB AKK. Yalnız bana 16 Mbps destekliyor demediler alt yapınızı bilemeyiz dediler. Yalnız paket 16 Mbps'ye kadarmış. Hıza herşey etken olabilirmiş gürültü bile.

16 Mbps den 1.5'a kadar düşüyor mu indirme hızı ? AKK geçsen bile yarısı 8 Mbps garip gelmedi mi sana ?

Son düzenleme:
İndirme hızı onların sana verdiği 16 mbps olarak değil . Yani 8 mbps internet sağlanıyor ise indirme hızı ortalama 800-900 kb/sn'dir . 16 Mbps için ortalama indirme hızı 1.9 MB/sn . Tabi bu rakamı görmek biraz zor, dediğim gibi 1.6-1.7'lerde indirme yapıyorum genelde . Ayrıca AKK'yi geçince hız 3 mbps ye düşüyor buda ortalama 200-300 kb/sn olur .

Ben speedtest yapıp söylediniz sandım kusura bakmayın. AKK geçince ölü net oluyor resmen o nedir öyle 16 dan 3 Mbps'ye düşmesi. Peki bende ping olmaması lazım Dota oynuyorum. 16 ila 8 arasında çok bir fark olur mu ?

Ping genelde altyapı ile alakalı olur. Bildiğim kadarıyla santrale ne kadar yakın olursanız o kadar az ping olur . Ve kablosuz bağlantı ile ne kadar çok paylaştırırsanız ping buna bağlı olarak artar.Yani kısacası altyapı , internet yoğunluğu , serverlara bağlanırken server'a olan uzaklık gibi etkenler mevcuttur. Üstad'lar daha iyi bilirler. Mesela BF3 oynarken ABD serverı ile Almanya serverı eşit ping'de değillerdir.

Öncelikle altyapının 16MBPS'yi destekleyip desteklemediğini bilmediklerini söyleyen o müşteri temsilcisi kim çok merak ettim.
Direkt olarak var olan alt yapının kaç MBPS desteklediğini söyleyebilir TTNET.

16MBPS ile 8MBPS arasındaki ping farkını sormuşsun. Yine çok yanlış bir bakış açısı :) Ping dediğimiz şey senin bilgisayarından, erişmek istediğin sunucuya bir paket yollanıp, o paketin senin bilgisayarına tekrar ulaşması arasında geçen birim zamandır.
Eğer internet bağlantın çok düşük seviyelere kayarsa, 3MBPS ile Dota2 oynarken, aynı esnada video izlemeye kalkarsan paketlerin sunucuya yollanması noktasında yetersizlik oluşacağı için ping değerinde doğal olarak büyük artışlar olur.
Sen EartShaker ile Blink'lenip Ulti'yi basayım dersin ancak oyunun sunucusuna paketlerin geç gittiği zaman dımdızlak ortada kalırsın ve Lina acımaz yakar ciğerini. Olayı anlayacağın dilden anlatıyorum :)
Yani yeterli seviyenin üzerinde olduktan sonra 8MBPS ile 16MBPS arasında hiçbir ping farkı yoktur.
8'de de paketler sıkıntısız bir biçimde aktarılabilir, 16'da da. Burada önemli olan paketleri aktarmak için oluşturulmuş olan yol.

Oyun aratırken seçtiğin bölgelere dikkat et. Bu direkt olarak alt yapıda farklılığa yol açar. Paketlerin farklı bir sunucuya kaymasına yol açar.
Dota2'de bölge seçerken anlık olarak sunucu ile kaç ping ile erişim sağlayacağın gözükür zaten. Yeşil renk olan Avrupa sunucularını tercih edebilirsin.

16MBPS'de kotayı doldurursan 3MBPS'ye düşer ve eşin dostun varsa, anlık olarak interneti kullanmaya kalkarlarsa DOTA2 yalan olur.
Ve ayrıca 16MBPS iyi bir hız olsa da kotayı çabuk bitirmene sebep olur. 100GB'dan aşağı kota önermiyorum sana.

Yani yeterli seviyenin üzerinde olduktan sonra 8MBPS ile 16MBPS arasında hiçbir ping farkı yoktur.

Herşeyi açıkladı teşşekür ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı