Altyapımın desteklediği hız azaldı

kajizoN

Hectopat
TurkNet'e kayıt oldum ve aboneliğim Türk Telekom taahhütümün bittiği tarihte başlayacak şekilde ayarlattım. Daha taahhütüm bitmediği için şu an aktivasyon sürecinde. Bu aktivasyon süreci başlamadan önce TurkNet'in sitesinde 35 Mbps hız (+10TL 50Mbps), Millenicom'un sitesinde 67mbps ve NetSpeed'in sitesinde 67Mbps hız alabileceğim yazıyordu. TurkNet aktivasyon sürecinde iken tekrar bu sitelerde sorgulama yaptığım zaman alabileceğim hız 17mbps olarak gözükmeye başladı. Ama şuanda 24mbps hız alıyorum ve oturduğum dairenin üst katının alabileceği hız 67mbps gözüküyor. Bunun sebebi nedir?

Oturduğum daire.
1623710379528.png

Oturduğum dairenin üst katı.
1623710499726.png

Şuan aldığım hız

1623710776556.png

TurkNet'e kayıt oldum ve aboneliğim Türk Telekom taahhütümün bittiği tarihte başlayacak şekilde ayarlattım. Daha taahhütüm bitmediği için şu an aktivasyon sürecinde. Bu aktivasyon süreci başlamadan önce TurkNet'in sitesinde 35 Mbps hız (+10TL 50Mbps), Millenicom'un sitesinde 67Mbps ve NetSpeed'in sitesinde 67Mbps hız alabileceğim yazıyordu. TurkNet aktivasyon sürecinde iken tekrar bu sitelerde sorgulama yaptığım zaman alabileceğim hız 17Mbps olarak gözükmeye başladı. Ama şu anda 24Mbps hız alıyorum ve oturduğum dairenin üst katının alabileceği hız 67Mbps gözüküyor. Bunun sebebi nedir?

Oturduğum daire.
Eki Görüntüle 1068666

Oturduğum dairenin üst katı.
Eki Görüntüle 1068667

Şu an aldığım hız.

Eki Görüntüle 1068668
Hocam bende de aynısı var TurkNet'in maksimum desteklediği hız önceden 100 Mbps olarak gözükürken şu an 17 Mbps gözüküyor.

O kontrol sistemleriyle alakalı bir sorun sanırsam. 100 Mbps kullanıyorum. Binamda ki farklı daireleri 100 Mbps destekliyor olarak gösterirken, benim dairemi 17 Mbps olarak gösteriyor. Ne kadar desteklediğini modeminizden öğrenmeyi deneyin.

1000 Mbps'i açıkladıkları ilk gün bana da 100 Mbps desteklediğini yazmıştı. Şimdi bakıyorum 35 diyor. 🤣 Keriz silkeleme taktiği...

Hala 17 Mbps olarak gözüküyor. Yarın aktivasyon işlemlerine başlayacaklar. İnşallah 17Mbps kullanmam.
O kontrol sistemleriyle alakalı bir sorun sanırsam. 100 Mbps kullanıyorum. Binamda ki farklı daireleri 100 Mbps destekliyor olarak gösterirken, benim dairemi 17 Mbps olarak gösteriyor. Ne kadar desteklediğini modeminizden öğrenmeyi deneyin.

Modemde 85 alabileceğim yazıyor ama bilemiyorum. VDSL2 port kullanıyorum modemde yazdığı kadar alabilir miyim ki?

Turknet kendine ayrılan portları kullanır. Ayrılan portun hızı düşük olabilir. TTNET üyeliğiniz bittiği zaman boşa çıkan portu başka aboneye verecektir. Arkadaşların dediği gibi sistemsel sorun olabilir. Veya tahmini en az 17 Mbps hız alabileceğinizi gösteriyordur. En kötü Turknet taahhüt olmadığı için düşük hız alırsanız iptal edersiniz. Tekrar TTNET kullanırsınız.

Şu an mevcut altyapı hızını görmek için modem arayüzüne bakmanız lazım. Http://192.168.1.1/ sitesine girin. Eğer değiştirmediyseniz kullanıcı adı admin, şifreye turktelekom yazın. Orada bilgiler çıkar. Asıl değerleri görmüş oluruz.

TurkNet kendine ayrılan portları kullanır. Ayrılan portun hızı düşük olabilir. TTNET üyeliğiniz bittiği zaman boşa çıkan portu başka aboneye verecektir. Arkadaşların dediği gibi sistemsel sorun olabilir. Veya tahmini en az 17 Mbps hız alabileceğinizi gösteriyordur. En kötü TurkNet taahhüt olmadığı için düşük hız alırsanız iptal edersiniz. Tekrar TTNET kullanırsınız.

Şu an mevcut altyapı hızını görmek için modem arayüzüne bakmanız lazım. Http://192.168.1.1/ sitesine girin. Eğer değiştirmediyseniz kullanıcı adı admin, şifreye Türk Telekom yazın. Orada bilgiler çıkar. Asıl değerleri görmüş oluruz.

xDSL istatistikleri kısmına girdiğim zaman
Attainable Net Data Rate
( upstream - 32.402 Mbps )
( downstream 89.476 Mbps )
olarak gözüküyor. Yani bu hızları alabilecek miyim?

Dosya Ekleri

• 5a898bbe-eec1-4a1b-8072-f3d28181b8f7.jpg
    5a898bbe-eec1-4a1b-8072-f3d28181b8f7.jpg
    44,2 KB · Görüntüleme: 35
Dairenizdeki VDSL portu zaten Turknet tarafından rezerv edildiği için (aktivasyon gerçekleştikten sonrada böyle olacak) dairenizdeki hızlar diğer siteler tarafından ADSL portu üzerinden hesaplanacak. Aktif olarak 74 Mbps hız kullanıyorum, NetSpeed alt yapı sorgum;
1624157747027.png

Buda aldığım hız;
1624157818419.png

Geri
Yukarı