Altyapının fiber olduğu nasıl anlaşılır?

Türk Telekom'dan yapınca fiber çıkıyor diğerlerinde çıkmıyor.
Zaten her sağlayıcının çıkmaz hocam mesela benim de superonline altyapısı yok ADSL kullandım 2 yıl sonra Netspeedin altyapısı varmış 100 MBPS'ye kadar ben de Netspeed aldım.
7 yıllık bina.
Tamam alta bakarsanız maksimum alabileceğiniz değerler yazılmış yani evet fiber internet bağlatabilirsiniz.

7 yıllık bina.

Hat zayıflamanız 0 olması lazım o tesisata göre.
Bence siz dediğimi yapın.

Bu kutu sizin binanın içinde yani size ait.
Bağlı olduğunuz müdürlükle görüşün binanın içinde fiber dolap var biz eve kadar fiber çekip GPON ile sonlandırma yapmak istiyoruz deyin bakalım ne diyecekler.

Hat zayıflamanız 0 olması lazım o tesisata göre.
Bence siz dediğimi yapın.

Bu kutu sizin binanın içinde yani size ait.
Bağlı olduğunuz müdürlükle görüşün binanın içinde fiber dolap var biz eve kadar fiber çekip GPON ile sonlandırma yapmak istiyoruz deyin bakalım ne diyecekler.
1 kişi için yaparlar mı acaba ?

@Silinen üye
Bu arada santral o değil. Santral kocaman bina olur. Binanın katlarındaki odalarda kocaman kocaman her biri en az bir buzdolabı kadar büyük camlı şeffaf kapılı kabinlerden olur. Bazı odalarında ise bütün duvar sadece reglet kaplıdır ve diğer odalardan daha sessizdir. DSLAM'ın bir büyüğünden her kabinde bir sürü gördüm, üzerlerinde kabinine göre RJ45 Ethernet ve sadece sarı fiberden oluşan türleri vardır.

1613597568278.png

Bu rafların tek bir bütün olduğunu, yaklaşık 30 metrekare odanın tam ortasında tavana kadar da uzandığını düşünün. Tavandan kol kalınlığında birkaç kablo da iniyor. Sonsuz sayıda kablo var. Bu santral binasındaki sadece bir oda. Ne kadar büyüleyici değil mi?

85 MBPS alıyor maksimum.

Santral binası yakınınızda bile olsa YAPA'dan yararlanamayacaksınız maalesef. En azından daireye kadar yaptırtsaydınız da 100 MBPS'e kadar fiber Download kullanabilseydiniz. O 100 MBPS de paket sınırıdır, daha yüksek hızlar kullanıma açıldıkça daireye kadar fiber kullanıcıları altyapıya müdahale ettirmeden onları da tanımlanan hız kadar (simetrik tanımlanırsa simetrik) kullanabilecekler. Upload'a hiç girmiyorum Türk Telekom, TT VAE ve Superonline Upload hızları çok düşük.

Mahalleye kadar, sokağa kadar, binaya kadar fiber daireye köhne altyapı, binaya kadar fiber ama daireye Ethernet fiber altyapılarıyla bana sanki resmi fiber kilometre rakamlarına oynuyorlar gibi geliyor.

Zaten açıkladıkları fiberin çoğu omurga. Erişim amaçlı değil. Omurga amaçlı fiber bizim santralde de var yani. Hatta toprak altında gömülü, belki de doğru düzgün kullanılmayan çok fiber olduğuna emin olabilirim ama ispatlayamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı