AM4 işlemci nasıl çıkartılır?

mr.esat

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar Athlon 3000G işlemcimi R3 2200G ile değiştirmek için satıyorum. 2 kişi ile anlaşmam var, biri çarşamba büyük ihtimalle diğeri cuma.
Ben işlemcimi nasıl çıkartmalıyım? Anakartı kasadan çıkartmadan yapabilir miyim? Anakartın metal bir parçası mı ne oluyormuş çıkartırken, işlemciyi, o nedir? (Ayna idi sanırım, onu çıkartmadan olmaz mı?)

Soğutucu vidalarını sökünce arka plaka otomatik çıkıyor. Çünkü o plakayı soğutucu vidaları orada tutuyor. Kasadan sökmene gerek yok anakartı. Bu arada soğutucuyu sökerken dikkatli ol. Pat diye çekersen soğutucuyla birlikte gelir işlemci. Yavaş yavaş soğutucuyu çıkart ki işlemci fırlamasın soketten.

Bahsi geçen plaka da şu;

1627374905853.png

Arkadaşlar Athlon 3000G işlemcimi R3 2200G ile değiştirmek için satıyorum. 2 kişi ile anlaşmam var, biri çarşamba büyük ihtimalle diğeri cuma.
Ben işlemcimi nasıl çıkartmalıyım? Anakartı kasadan çıkartmadan yapabilir miyim? Anakartın metal bir parçası mı ne oluyormuş çıkartırken, işlemciyi, o nedir? (ayna idi sanırım, onu çıkartmadan olmaz mı?)

Sadece kasayı yere yatır (işlemci düşmesin diye) işlemci soğutucusunu sök karşına direk işlemci çıkacak. Kenarında demir bir çubuk olacak onu yukarı kaldır ve sonra işlemciyi elinle çek al bu kadar. Ancak yaparken dikkatli ol işlemci pinlerine zarar verme.

Kasanın ön ve arka kapağını aç. Arkadan anakarttaki plaka görünüyorsa ordan elinle plakayı tut veya yere yatırıp altına onu yukarıda tutacak bir şey koy. Sonra fanın vidalarını sök. Fanı sağa sola hafif hafif oynatarak çıkart. Sonra işlemci yuvasının bacağını yukarı kaldır ve işlemciyi çıkart.

Soğutucu vidalarını sökünce arka plaka otomatik çıkıyor. Çünkü o plakayı soğutucu vidaları orada tutuyor. Kasadan sökmene gerek yok anakartı. Bu arada soğutucuyu sökerken dikkatli ol. Pat diye çekersen soğutucuyla birlikte gelir işlemci. Yavaş yavaş soğutucuyu çıkart ki işlemci fırlamasın soketten.

Bahsi geçen plaka da şu;

Eki Görüntüle 1119395
Teşekkür ederim hocam, soğutucuyu nasıl çıkartacağımı biliyorum. Sağ sol, sağ sol yapmamız lazımmış. Yoksa zınk diye çekersek işlemci fan ile beraber gelebiliyormuş. Hepinize teşekkürler dostlar. @BerkayZ87 @Mehmet A @Legendario 👍

Bu rehberin 16. dakikasında nasıl takılacağı var. Sökmek için tersini uygulayacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@BerkayZ87 Hocam konuyla alakası yok ama daha önce bunla ilgili konu açtığım için bir daha açamam. Hemen kısacık bir soru soracağım. Mâlum Gigapat bulmak zor forumda. İşlemcimin kutusu olmadığı için sadece işlemcimi vereceğim. Fan da tray alacağımdan dolayı ben de kalacak. Yüzük kutusunun içini bulaşık süngeri ile döşeyip teslim etmek uygun olur mu sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı