AM5 soketli anakart Backplate'i sökülmüyor

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
RAM
32 GB 6000 MHz CL32
SSD veya HDD modeli
2 TB WD BLACK PCIe 4.0
Ekran kartı
RTX 3070
Anakart
ASUS ROG STRIX X670E-A
İşlemci
Ryzen 7 7700X
Merhaba değerli Technopat sakinleri. Ryzen 7 7700X işlemci ve ASUS STRIX X670E-A anakart aldım. AMD'nin bize anlattığı AM4 soketteki soğutucunuzu AM5 soketlerde de kullanabileceksiniz "di". Sıvı soğutmayı takabilmek için ya backplate değiştirmem gerekiyor ya da uygun vida bulmam gerekiyor. Sorun şu ki bu lanet AM5 soketli anakartların Backplate'i sökülmüyor ve bendeki vidalarla anakarttaki soğutma fanı vidaların ölçüleride birbirine uymuyor. Buna uygun vida aramaktayım. Standartsa vida ölçüsü varsa önerebileceğiniz çok memnun olurum.

İlginçmiş, ASUS ile iletişime geçip onlarada sor bakalım böyle saçmalık mı olur?

Sordum. Tüm anakartlar böyleymiş. ASRock ve MSI da aynısını yapmış. İnternette yabancı forumlarda da şikayetler var. Vida ile çözüyorlar ama Türkiye'ye gönderim yapan yerlerde yok bu vidalardan.

Merhaba değerli Technopat sakinleri. Ryzen 7 7700X işlemci ve ASUS STRIX X670E-A anakart aldım. AMD'nin bize anlattığı AM4 soketteki soğutucunuzu AM5 soketlerde de kullanabileceksiniz "di". Sıvı soğutmayı takabilmek için ya backplate değiştirmem gerekiyor ya da uygun vida bulmam gerekiyor. Sorun şu ki bu lanet AM5 soketli anakartların Backplate'i sökülmüyor ve bendeki vidalarla anakarttaki soğutma fanı vidaların ölçüleride birbirine uymuyor. Buna uygun vida aramaktayım. Standartsa vida ölçüsü varsa önerebileceğiniz çok memnun olurum.

Merhaba, herhangi bir çözüm bulabildiniz mi? Thermaltake TH240 işlemci soğutucum bulunmakta ve aynı sorunu yaşıyorum şu an.

Merhaba, herhangi bir çözüm bulabildiniz mi? Thermaltake TH240 işlemci soğutucum bulunmakta ve aynı sorunu yaşıyorum şu an.

Maalesef çözüm yolu yok. Servisde yardımcı olmadı. Gigabyte Aorus WATERFORCE 360 aldım. AM5 sokete direk takılabilen soğutucularla sorun çözülebiliyor. Alternatif çözüm şimdilik yok.

Maalesef çözüm yolu yok. Servisde yardımcı olmadı. Gigabyte Aorus WATERFORCE 360 aldım. AM5 sokete direk takılabilen soğutucularla sorun çözülebiliyor. Alternatif çözüm şimdilik yok.
Bu kit arkadaşımızın işini görmez mi? 😃

Bu kit arkadaşımızın işini görmez mi? 😃

AM5 soketli anakartlarda backplate sökülmüyor. Bana gelen sıvı soğutucu yanında aynı kit var zaten. Olmuyor maalesef. Backplate ihtiyacı doğmadan direk vidaları sokete takabileceğiniz bir yapı olması gerek.

İyi aksamlar arkadaşlar, ben de AM5 soket kullanıcısıyım aynı sıkıntıyı yaşadım sıvı soğutmanız ile birlikte gelen çift taraflı montaj vidalarıyla sorunu çözdüm. Ekte resimlerini atıyorum tabii Intel versiyonunun, bunların AMD için olanları kasada 👍

Dosya Ekleri

• 1667583687550668339336137180662.jpg
    1667583687550668339336137180662.jpg
    92,3 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı