Amazon.co.uk alışveriş gümrük sınırlaması nedir?

Bosnjak

Decapat
Merhaba. Ben amazon.co.uk sitesinden birden fazla aynı bir bilgisayar bileşeninden alacağım. Resmi Gazete'de aşağıda bırakacağım link üzerinde; “(9) kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi kapsamında aynı gerçek kişi adına bir ayda en fazla 5 taşıma senedi muhteviyatı eşyanın serbest dolaşıma girişine izin verilir.” ibaresi bulunmakta. Eğer bir ay içerisinde veya aynı anda 6-8 tane aynı ya da benzer bilgisayar bileşenleri alırsam bir sorun yaratır mı? Çünkü amazon.co.uk'tan aldığım her ürün için ayrı bir vergi ödüyorum.

Sonuç olarak resmi Gazete'deki bu karar beni bu şartlar altında bağlar mı?

Bu konu hakkında tecrübesi olan ya da konuya hakim olan kişilerin yardımcı olmalarını umuyorum.

Kaynak: Resmi Gazete İlgili Tebliğ

Son düzenleyen: Moderatör:
Kargoların UPS ile gelirse daha 2. Kargoda UPS senden vekalet ister. DHL ile gelirse 1 ay içerisinde 5 taneye kadar sorunsuz geçme ihtimali yüksek. 5 taneden sonrasını müşavir ile ekstra ücret vererek geçirirsin. Ticari işlem görür yani. APG ile gelmesi çok düşük ihtimal ama APG ile gelirse hiçbir şey sormadan getirirler.

Kargoların UPS ile gelirse daha 2. Kargoda UPS senden vekalet ister. DHL ile gelirse 1 ay içerisinde 5 taneye kadar sorunsuz geçme ihtimali yüksek. 5 taneden sonrasını müşavir ile ekstra ücret vererek geçirirsin. Ticari işlem görür yani. APG ile gelmesi çok düşük ihtimal ama APG ile gelirse hiçbir şey sormadan getirirler.
Teşekkür ederim çok açıklayıcı oldu benim için.

Ek olarak, bu 1 aylık süreç bir takvim ayı içerisindeki zamanı mı kapsıyor yoksa ilk sipariş verilen tarihten itibaren mi dikkate alınıyor? Ya da daha farklı bir şekilde mi?

Konudan sapma gibi olacak ama simdi alacağım üründen max 3 adet olarak sepete eklememe olanak sağlıyor amazon.co.uk. Bu 3 ürünü aynı anda sipariş versem tek kargo ile aynı gün teslimat mı yapılır yoksa farklı günler farklı kargolar ile de gelebilir mi?
Stokta varsa sanırım beraber geçerler gümrükten. Eğer aynı kargo kutusu ile gelirlerse 3 taneyi büyük ihtimalle direkt ticari kapsamına sokar DHL ve UPS. 3 taneyi ayrı ayrı sipariş vermen daha iyi.

Bu şekilde çoklu alım yapacaksan ticari olarak değerlendirilme ihtimali çok fazla. Şahsi kullanım için alınan ürünler bile ticari sayılabiliyor son zamanlarda.

Ne alıyorsunuz? Hangi parça?

Stokta varsa sanırım beraber geçerler gümrükten. Eğer aynı kargo kutusu ile gelirlerse 3 taneyi büyük ihtimalle direkt ticari kapsamına sokar DHL ve UPS. 3 taneyi ayrı ayrı sipariş vermen daha iyi.

Bu şekilde çoklu alım yapacaksan ticari olarak değerlendirilme ihtimali çok fazla. Şahsi kullanım için alınan ürünler bile ticari sayılabiliyor son zamanlarda.

Ne alıyorsunuz? Hangi parça?
İşlemci

Yeni konular

Geri
Yukarı