Amazon.com.tr dışında sipariş vermek (amazon.com)

betaa_

Hectopat
Daha fazla  
Amazon.com dan bir ürün almak istiyorum fakat vergiler ve kargo süreci hakkında bazı sorularım var:

---> https://www.amazon.com/Professional-Keyboard-Controller-Production-Software/dp/B0886ZPWC8

Bu midi klavye Türkiye'de 3.000 TL'ye satıldığı için biraz fiyat araştırması yaptım ve karşıma Amazon.com'dan bu ilan çıktı. Ürünün kendisi 1000 TL. Kargo ve tam anlayamadığım diğer işlemler için de 470TL fazladan para talep ediyor:

Shipping & Fee Details​

PriceTRY 1,003.11
AmazonGlobal Shipping+TRY 168.67
Estimated Import Fees Deposit+TRY 305.06

TotalTRY 1,476.85

Şimdi ben bu ürünü alırsam fazladan bir vergi durumu veya gümrük sıkıntısı ile uğraşacak mıyım? Bana herhangi bir sorun çıkaracak mı? Bu konu hakkında bilgisi olanlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Emin misin dostum? Ona göre bende alacağım. Kutulu diye gümrük vergisi vs. gelmesin!
Valla ben aldım. Aynen orda yazan parayı ödedim ve kapıma kadar geldi. Oradan yazan ibareler zaten shipping kargo fiyatı import fee ise gümrük vergisi demek. Başka vergi veya kısıtlama kalmıyor geriye. Cep telefonu falan almıyorsan sorunsuzca gelir merak etme.

Gümrükte herhangi bir sıkıntı olmaz fakat Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ürününüzün kargo takip numarası Uluslararası numaradan Türkiye damgalı bir takip numarasına dönecektir. Ardından PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak değişen kodu (Bulamazlarsa orijinal kodu) söyleyin ve orada adınıza çıkan Gümrük Vergisi, KDV, ÖTV ve Damga Vergisi'nin çıkma ihtimali var (ÇIKMAYABİLİR). Merak etmeyin Ağırlığına göre ücret talep ediyorlar.

Amazon.com/Amazon.de veya herhangi bir Amazon sitesinden sipariş verdiğinizde sepette en son ödediğiniz rakamı ödersiniz. Tavsiyem, mümkün olduğu kadar Amazon'un kur dönüşümünü kullanmadan bankanızın kur dönüşümünü kullanmanız olacaktır. Genellikle daha uyguna geliyor bu şekilde yaptınızda.

Ek olarak, örneğin Amazon.com ile gelen siparişler burada PTT'ye mümkün olduğu sürece teslim edilmiyor. Gönderici olan firmanın anlaştığı Yurtiçi, MNG gibi özel kargo firmalarına teslim ediliyor. Zaten ürünler gümrüğe geldiğinde ise bu firmalar sizin adınıza tüm işlemleri tamamlamak için imzalı yazı isteyen bir mail atıyorlar. Onayı verdikten sonra tüm gümrük masraflarınız sepette ödediğiniz tutardan düşülüyor ve ürün anlaşmalı firma tarafından kapınıza kadar teslim ediliyor. Teslim edildikten sonra ise Amazon Desteğe (aldığınız Amazon sitesinin desteğine) ulaşıp, gümrük vergisi sistemde yazandan daha az çıkmış mı diye kontrol ettirip, fazla alınmış olan bedeli de iade ettirebiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı