Amazon.com'dan sistem toplama - Gümrük - Kargo - i9 RTX2080

Jordan Belfort

Hectopat
Katılım
28 Ekim 2014
Mesajlar
815
Çözümler
4
Yer
İstanbul
Merhaba dostlar,

Bunca zaman forumlarda her yerde amazon.com'dan sistem toplama yada 1 2bin dolarlık ürünlerin girişi çıkışı gümrük işlemleri iadeler vs bir çok belirsiz konu gördüm. Bende dayanamadım dedim ki alt tarafı 2.000 dolarcık :D alalım sistemi görelim bakalım Gümrükten geri mi gidiyor eve mi geliyor neler oluyor şimdi sizlere sırayla her süreci anlatacağım umarım sizde sistemlerinizi toplarken beni anar teşekkür edersiniz.

Belirtmem gerekiyor ki konu siyasi tartışmalara vergi kaçırmalara vs dönmesin, gümrükte devlet baba zaten alamadığı vergiyi alıyor o yüzden ne vatan hainliği yapıyorum ne vergi kaçırıyorum boşuna gerilmeyin. Bende bu devletin vatandaşıyım ama keriz değilim, az paraya çok şey almak dünyada ki herkes ister ;)

Item(s) Subtotal:
$1,744.95

SATIN ALDIĞIM ÜRÜNLER;
Import Fees Deposit
$349.00


Kartımdan çekilen toplam para.
Grand Total:
$2,095.00 - 10,900TL (5,20 Falandı ben siparişi çektiğim zaman, Şubat sonu)

ÖNEMLİ! Sipariş verirken Amazon ödeme sayfasında TRY ve Dolar gösteriyor. Asla ve asla try ile ödeme yapmayın. Try için kendi kurunu koyuyor ve normalden çok fazla oluyor. Siz Disable Converter yapın direkt dolar olarak ödeyin.Kartiniz da dolar olmasına gerek yok bankanız otomatik olarak kendi kurunu kullanıyor ki buda Amazon'un kurundan çok daha düşük ve gerçeğe daha yakın. O yüzden asla TRY ile ödeme yapmayın Dolar seçin.


Türkiye'de ki bankalardan işlem yaparak amazon.com üzerinden tek seferde yüksek tutarda işlem yapmanız mümkün değil.
  • Akbank(Ek olarak Ziraat Bank'ta) ne yazık ki kredi kartı olmadan Banka Kartı ile işlem yapmanıza izin vermiyor yurt dışında ve 3D Secure zorunlu o yüzden yurt dışında kullanamıyorsunuz. Akbank kullanıyor iseniz paranızı başka bankaya aktarın. (İlk olarak param Akbanktaydı)
  • Enpara'ya gelelim :D Enpara günlük 10.000 TL limit veriyor. Bu yüzden de tek seferde işlem yapamıyorsunuz bu demek oluyor ki 9 9.5bin TL siparişleriniz üstünü Enparadan alamazsınız, ayrı ayrı iki kart olarakta kullanamazsınız amazon siparişte tek seferde tek kart kullanmanıza izin veriyor.
  • Geldik Garanti bankasına :D indirimim olduğu için ve haftasonuna denk geldiği için paraları aktaramadım Enparadan Garanti'ye. (Garanti'de cortladı :D)
  • Alacağınız tutarda Limitli kredi kartınız olmalı ki siparişi geçebilirsiniz yada Enpara ile 10bine kadar devam edebilirsiniz
  • DİKKAT, ÇOKLU KART KULLANMAK İSTEYEN KİŞİLERE ÖZEL: Eğer benim gibi tek kartınızın parası bir noktada değil ve tek seferde sipariş veremiyor iseniz şunu yapmanız gerekiyor. Bütün Bilgisayar param Enpara'da kaldı, haftasonuna girdik parayı garantiye alamıyorum. Bu yüzden de, Amazon Balance ( Amazon Sign In ) yükledim garanti bankasından 3Bin TL'lik, bu sayede de Sipariş verirken Aktif balance tutarım kadar siparişten düştüğü için Enpara üzerinden tek seferde 11.000 TL'i geçmeden (Tahmini 7-7.5 Bin TL) sipariş verebildim. İki veya daha fazla kart kullanmak istiyorsanız Amazon Balance ekleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.
Bu şekilde siparişimi verebilmiş oldum. İlk olarak Siparişlerim sayfasında hepsini tek bir sipariş altında gözüküyor. Fakat sipariş yüklü bir sipariş olduğu için yaklaşık 3 4 saat sonra sipariş ürün kutularına ve boyutlarına göre ayrılıyor ve Siparişlerim sayfasında artık 2 3 4... adet sipariş görebiliyorsunuz. Bunun sebebi ürünlerin ayrı pakette ve ayrı kargo şirketleri ile gönderileceği bu sayede de Gümrükte 1.500 Dolar üzerinde olmadığı için Ticari işleme girmeyecek ve bireysel olarak siparişiniz gümrükten geçecek demek oluyor.

Benim 1 Siparişim ödemeden sonra ve amazon.com onayından sonra 3 Siparişe bölündü.

1.Paket: - ARAMEX ile kargolandı
1TB Samsung 970 EVO PLUS

2.Paket: - UPS ile kargolandı
Z390 AORUS Ultra Motherboard
RTX 2080

3.Paket: - DHL ile kargolandı
Soğutucu
işlemci
ram

Bu sürede inanın ödeme yapmaktan başka hiç bir şey yapmadım sadece bekledim ürünlerin kargolanmasını.

*Gelelim Gümrük işlemlerine; (Vergi Ödemesi yapmıyorsunuz, Kargo şirketleri bunun farkında ve bu durumla karşılaşırsanız Amazon.com'dan aldığınızı ve bu durumda ödendiğini belirtin)
35 Dolar üzerinde olduğu için her türlü gümrük işlemlerini yapmak zorunda kalıyorsunuz, ÇÜNKÜ Amazon her siparişin üstüne GERÇEK tutarını yazıyor bu yüzden de düşük yazarlar takılmaz durumu gibi bir şey söz konusu değil.

-Aramex: Gümrük işlemlerini tamamen kendisi yapıyor sizin haberiniz bile olmuyor (Şahsen ben fark bile etmedim)
-UPS: Gümrük işlemi için size mail atıyorlar Amazon.com üzerinden sipariş verdiğiniz hesabın mailine. Gelen maildeki dosyayı indirip, düzenlemeniz gerekiyor. İstediği bilgiler oldukça basit; Adres teyiti için Adres istiyor, TC Kimlik istiyor, Ad Soyad, Kargoda ne var diye soruyorlar burada detay vermenizi istiyorlar. (Ben şahsen; elektronik kart tutucu ve görüntü adaptörü var yazmıştım :D ) ondan sonra size o dosyayı taratıp mail atmanızı istiyorlar. Sonrasında size bir mail geliyor, işleme kondu gümrüğünüz diye, bundan sonra da bildirimleri takip etmeniz lazım UPS web sayfasından takip kodu ile, bir şüphe duyduğunuzda direkt arayın süreci yavaşlatıp yada yanlış gitmesinin hemen önüne geçin.
-DHL: Bu sefer bir fark oldu, UPS mail atmıştı fakat DHL durum için aradı ve bu TC, Ad soyad, Adres ve ürün İçeriği için telefondan teyit aldı, sizden bir kağıt vs yazmanızı istemiyorlar sadece telefon üzerinden halledip bitiriyorlar. Ondan sonra size düşen şey kod ile takip etmek.


Bu aşamayı geçince ürünler direkt evinize geliyor. Sonuç olarak Türkiye'den alınan bir ürün ile tek farkı bir adet kağıt doldurup bir kaç gün daha beklemek ürünü.

Süreç bu kadar basit ve sorunsuz gerçekleşiyor.

Geldik iade ve garanti sürecine. ilk 1 Aylık süreçte hiç bir koşul belirtmeden iade etme hakkınız var, ürünleri isterseniz monte edin bir şey yapın Türkiye'de ki gibi Satıcı amazon.com olduğu sürece kimse ilk okul çocukları gibi ağlamıyor :D

Bu 1 aylık süreçte bir kaç kere telefon aldım Amazon.com Temsilcilerinden ürünler çalışıyor mu, her şey tamam mı, iade etmek istiyor musunuz vs. diye. Bir tane de mail aldım Memnun musunuz istiyorsanız iade talebi açalım diye. (Dikkatinizi çekerim, ne telefonlar ne mailler sistemin otomatik mesajı değil İnsan tarafından gönderilen mailler.)

Garanti süreci içinde eğer ürünü servise göndermek isterseniz Amazon üzerinden talep açıp size verilen bilgiler doğrultusunda Belirtilen kargo şirketine ürünü teslim etmeniz ve gerisini amazon.com dan cevap almakla beklemeniz. Türkiye'de ki süreçten çokta farkı yok yine sadece biraz daha uzun sürüyor gelişi gidişi, sonuç olarak Amerika'ya gidiyor. Ek olarak bazı markaların global garantisi olduğu için isterseniz Türkiye'de ki kendi garanti servisine de gönderebilirsiniz Amazon'dan alınma evrağı ile.

Ürünlerin hepsini sorunsuz aldım ve tahmini teslim tarihleri tuttu. Herhangi bir kayma olmadı o yüzden sipariş verdiğinizde gözüken tarihler doğru oluyor. Bakın verirken demiyorum. Örnek vermek gerekirse; Sipariş verirken 7 Mart teslim diyordu, fakat ödemeyi yaptıktan sonra dediğim olay gerçekleşince 3-4 siparişe bölme işlemi gerçekleşince tahmini tarihler 27-28 Şubata çekildi. O yüzden ikinci kez kontrol etmeniz gerekiyor sipariş sayfanızı daha doğru tarihi almak için :D Ben şaşırmıştım.

Evet arkadaşlar genel olarak süreç bu şekilde, umarım işinize yarar, ürün alırken umarım beni anıp teşekkür edersiniz. Bir beğeni vermeyi çok görmeyin, umarım o kadar güzel yazmışımdır ki sabitlenir falan böyle bir şey olur :D Umarım gerçekten işinize yarar ve Güle güle kullanırsınız aldıklarınızı.

Her türlü soruyu bana iletebilirsiniz, yardımcı olmaya çalışacağım eğer önemli soru olursa konuyu düzenleyip ekleyeceğim detay kısmına.

Teşekkürler.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

FinnPUBG

Picopat
Katılım
8 Nisan 2019
Mesajlar
439
Çözümler
2
Eline emeğine sağlık. Tek sorum şu ürünü garantiye gönderirken gümrük parası ödüyormuşsun galiba bunu amazon karşılıyor mu?
  • Birde RTX2080 1TB M.2 İ9-9900K falan tüm kasa sadece 11.000TL mi tuttu? Şuanda doların 5.60 olduğunu sayalım. Aynı paraya RTX2070 ve i7-9700K sistem topluyordum bende TR’den. Güzel zamanda çıktın karşıma ama biraz daha aydınlanmam lazım.
 

dogant

Hectopat
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
6.269
Makaleler
33
Çözümler
46
Yer
Kadıköy
Sadece 4 parça sanırım bu. TR ve amazon'da şu an bu sistem 12.000 TL yapıyor, artık fark kalmadı. Elden getirme ya da getirtme şansınız varsa şu an en mantıklısı o çünkü vergi dahil 630 dolara gelen bir ekran kartını 450 dolara mal etmiş oluyorsunuz bu şekilde. (vergi indirimi oluyor)
 
KS
Jordan Belfort

Jordan Belfort

Hectopat
Katılım
28 Ekim 2014
Mesajlar
815
Çözümler
4
Yer
İstanbul
Eline emeğine sağlık. Tek sorum şu ürünü garantiye gönderirken gümrük parası ödüyormuşsun galiba bunu amazon karşılıyor mu?
  • Birde RTX2080 1TB M.2 İ9-9900K falan tüm kasa sadece 11.000TL mi tuttu? Şuanda doların 5.60 olduğunu sayalım. Aynı paraya RTX2070 ve i7-9700K sistem topluyordum bende TR’den. Güzel zamanda çıktın karşıma ama biraz daha aydınlanmam lazım.
Herhangi bir ücret talep edilmiyor ürünü gönderirken çünkü kargoya verirken ürünün satın alınma faturasını kutuya üst tarafa koymak zorundasın ve satış olmadığını söylüyorsun. Amazondan edindiğim bilgi bu eğer bir aksilik ve ücret çıkarsa onu biz hallediyoruz diye de ek olarak belirttiler.
Sadece 4 parça sanırım bu. TR ve amazon'da şu an bu sistem 12.000 TL yapıyor, artık fark kalmadı. Elden getirme ya da getirtme şansınız varsa şu an en mantıklısı o çünkü vergi dahil 630 dolara gelen bir ekran kartını 450 dolara mal etmiş oluyorsunuz bu şekilde. (vergi indirimi oluyor)
Ssd icin link koymamisim.
4 değil 6. İşlemci 3600tl, ekran kartı 6600tl, 1600tl ssd, 950tl soğutucu, 900tl ram, anakart 1900, olarak şu an internette buldum Türkiye sayfalarında. Herhangi bir fiyat eşitlenmesi görmüyorum şu an. Hala Amazon 2 3 bine yakın bir düşük fiyat sunuyor.
160 dolarlık ürüne ne kadar vergi öderim acaba.
Eğer ürün Türkiye'ye gönderiliyor ise zaten sayfada yazıyor kaç dolar vergi istediğini. Ortalama olarak 100 dolarlık ürün için 100dolar ürünün fiyatı + 20 dolar da vergi istiyor Amazon. Gümrükten sonra vergi iadesi de bekliyorsun bazı durumlarda vergi için ödediğin tutar iade oluyor. Fakat ürünün linkini paylaşırsan daha yardımcı olabilirim
 
Son düzenleme:

Mitmit34

Decapat
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
181
Çözümler
1
Herhangi bir ücret talep edilmiyor ürünü gönderirken çünkü kargoya verirken ürünün satın alınma faturasını kutuya üst tarafa koymak zorundasın ve satış olmadığını söylüyorsun. Amazondan edindiğim bilgi bu eğer bir aksilik ve ücret çıkarsa onu biz hallediyoruz diye de ek olarak belirttiler.

Ssd icin link koymamisim.
4 değil 6. İşlemci 3600tl, ekran kartı 6600tl, 1600tl ssd, 950tl soğutucu, 900tl ram, anakart 1900, olarak şu an internette buldum Türkiye sayfalarında. Herhangi bir fiyat eşitlenmesi görmüyorum şu an. Hala Amazon 2 3 bine yakın bir düşük fiyat sunuyor.

Eğer ürün Türkiye'ye gönderiliyor ise zaten sayfada yazıyor kaç dolar vergi istediğini. Ortalama olarak 100 dolarlık ürün için 100dolar ürünün fiyatı + 20 dolar da vergi istiyor Amazon. Gümrükten sonra vergi iadesi de bekliyorsun bazı durumlarda vergi için ödediğin tutar iade oluyor. Fakat ürünün linkini paylaşırsan daha yardımcı olabilirim
Ryzen 2600 alıcam siz bulabilirseniz cok iyi olur biraz kuşkum var yurt dışı alılverişlerinde
 
KS
Jordan Belfort

Jordan Belfort

Hectopat
Katılım
28 Ekim 2014
Mesajlar
815
Çözümler
4
Yer
İstanbul
Ryzen 2600 alıcam siz bulabilirseniz cok iyi olur biraz kuşkum var yurt dışı alılverişlerinde
165dolar gözüküyor ryzen 2600, 45dolar da vergi ve kargo alıyor. Bu ürün için Amazon mantıklı değil Türkiye ile fiyatı çok yakın beklemenize değmez. O yüzden toplu şekilde alacaksaniz bir liste yapıp fiyatı kontrol edin.
 

FinnPUBG

Picopat
Katılım
8 Nisan 2019
Mesajlar
439
Çözümler
2
Dediğin gibi kredi kartından tek çekim yapabilirim amazon’a benimde ortalama 12.000TL alışverişim olucaktı TR’den herhangi bir kdv indirimi veya sepette indirim falan bekliyordum. Amazonda dikkat ettiğim kadarıyla bazı ürünlerde Kullanılmış - Çok iyi yazıyor 2.el mi oluyor? Senin konudaki ekran kartıda aynı şekilde.
 

Pantheon

Kilopat
Katılım
10 Ağustos 2012
Mesajlar
8.691
Makaleler
160
Çözümler
20
Yer
Bursa-İnegöl
Hayırlı olsun. Keşke RAM'leri RGB beyaz olan modeli alsaydınız. O kadar fark etmiyordur. Sisteme yakışırdı. :)
 

sLord

Hectopat
Katılım
4 Eylül 2016
Mesajlar
193
Tr fiyatlarıyla dolardan dolayı arada pek fark kalmadı. Garanti vs için Türkiye’den alınmasını daha uygun buluyorum ben. Üründe sıkıntı olduğunda direk götürüp değişim yapabiliyorsunuz. Ama para verip kargoyla amazona gönderip o kadar gün beklemek akıl karı değil. Amazon devri dolar ne zaman 3 ü geçtiyse kapandı gibi. Gümrükte de eskiden beri sıkıntı yapmıyorlardı zaten.
 
Yukarı