Amazon.de'den Gelen Kargomun İçinden Ürün Çalındı

Geçmiş olsun kredi kartı ile ödeme yaptıysanız bankanıza dilekçe ile harcama itirazı yapın. Eğer olumlu dönüş olmazsa tüketici hakem heyetine başvurun. Savcılık suç duyurusu dilekçesini filan da ekleyin. Neticede Amazon'un Türkiye temsilciliği var. Satıcının Türkiye'de ikametgahı olmasa dahi aracı kurum olan Amazon da sorumludur ( müteselsilen sorumluluk).

Şuan bir gelişme yok; Amazon'un da istemiş olduğu polis-savcılık raporunu maillerine gönderdim. Fakat hala bir dönüş yok. Beklemeye devam ediyorum. DHL-Express'den de bir dönüş yok.

Madde 4- (Değişik: 6/3/2003-4822/4 md.)

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Merhaba arkadaşlar,
Konuya ilginizden dolayı çok teşekkür ederim ama henüz bir şey yok, hala inceleme devam ediyor. Post'da en son güncellediğim tarihten itibaren geçen sürede olanlar şu şekilde;
-DHL Express incelemesini tamamladı ve kendileri tarafından bir problem olmadığını ve kutunun hiç açılmadan bana ulaştığını söylediler. Ayrıca ürün burada hiç açılmamış yani açılmadan bana gelmiş. Kargonun açılmadığına ben de kanaat getirdim. Çünkü kargo-gümrük işleriyle ilgili çalışan ve bu paket konularında bilgili olan bir tanıdığıma ürünün görselini attığımda bana bu kutunun burada hiç açılmamış olduğunu söyledi. Buna ben de bazı bahsettiği şeylerle ikna oldum. Dolayısıyla DHL-Express tarafından bir şey çıkmadı.
-Amazon'a o gün attığım(istemiş oldukları) polis-savcı soruşturma raporuna hiçbir dönüş halan daha gerçekleşmedi. Fakat bir hafta öncesinde telefonla görüştüğüm müşteri temsilcisi bana bu konuyla ilgileneceğini, hala incelemede gözüktüğünü ve bir hafta daha beklememi söyledi. Bu hafta bana dönüş yapacaktı ben dün mail atıp durumu sordum. İşimin uzadığını hala daha incelemenin üst makamlarda devam ettiğini ileterek biraz daha beklememi- tahmini bir hafta kadar daha beklememi- söyledi. Amazon Almanya'daki müşteri temsilcilerinin artık hepsini tanımış oldum, kendileri de bence benim samimiyetime inandılar. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlardır umarım. Ama bu durumda onların üstlerinde yetki kalıyor. Onlar da Türk değiller. :) Yani önümüzdeki hafta umarım sonuçlanır, ne olacak bilmiyorum.

Durum şu ki bu ürün yüksek olasılıkla kutuya girmeden başına ne gelmişse gelmiş. Bu da Amazon bünyesinde olan bir durum gibi gözüküyor. Sadece 8 gramlık bir ürün. İşini yapan kişi çok profesyonelmiş. Umarım aleyhime bir durumla sonuçlanmaz. Takipte kaldığınız için teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,
Konuya ilginizden dolayı çok teşekkür ederim ama henüz bir şey yok, hala inceleme devam ediyor. Post'da en son güncellediğim tarihten itibaren geçen sürede olanlar şu şekilde;
-DHL Express incelemesini tamamladı ve kendileri tarafından bir problem olmadığını ve kutunun hiç açılmadan bana ulaştığını söylediler. Ayrıca ürün burada hiç açılmamış yani açılmadan bana gelmiş. Kargonun açılmadığına ben de kanaat getirdim. Çünkü kargo-gümrük işleriyle ilgili çalışan ve bu paket konularında bilgili olan bir tanıdığıma ürünün görselini attığımda bana bu kutunun burada hiç açılmamış olduğunu söyledi. Buna ben de bazı bahsettiği şeylerle ikna oldum. Dolayısıyla DHL-Express tarafından bir şey çıkmadı.
-Amazon'a o gün attığım(istemiş oldukları) polis-savcı soruşturma raporuna hiçbir dönüş halan daha gerçekleşmedi. Fakat bir hafta öncesinde telefonla görüştüğüm müşteri temsilcisi bana bu konuyla ilgileneceğini, hala incelemede gözüktüğünü ve bir hafta daha beklememi söyledi. Bu hafta bana dönüş yapacaktı ben dün mail atıp durumu sordum. İşimin uzadığını hala daha incelemenin üst makamlarda devam ettiğini ileterek biraz daha beklememi- tahmini bir hafta kadar daha beklememi- söyledi. Amazon Almanya'daki müşteri temsilcilerinin artık hepsini tanımış oldum, kendileri de bence benim samimiyetime inandılar. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlardır umarım. Ama bu durumda onların üstlerinde yetki kalıyor. Onlar da Türk değiller. :) Yani önümüzdeki hafta umarım sonuçlanır, ne olacak bilmiyorum.

Durum şu ki bu ürün yüksek olasılıkla kutuya girmeden başına ne gelmişse gelmiş. Bu da Amazon bünyesinde olan bir durum gibi gözüküyor. Sadece 8 gramlık bir ürün. İşini yapan kişi çok profesyonelmiş. Umarım aleyhime bir durumla sonuçlanmaz. Takipte kaldığınız için teşekkürler.
Hocam tonla para kazanan bir firmanın özür dileyip yenisini göndermesi çok mu zor? Anlamış değilim bu kadar uğraştırmalarını.

Hocam tonla para kazanan bir firmanın özür dileyip yenisini göndermesi çok mu zor? Anlamış değilim bu kadar uğraştırmalarını.
Bunu ben de anlamış değilim, aynı şekilde müşteri temsilcileri de zaten bu duruma şaşırıyor ve süreciniz biraz uzamış vs. gibi çıkarımlarda bulunuyorlar. Buna sebep olarak da Amazon'un bu şekilde suistimallere çok fazla uğramasından dolayı artık bu gibi durumlara bu şekilde yaklaştıklarını düşünüyorlar.
Amazon gibi büyük bir firmada böyle bir şey yaşanması bence çok büyük bir olay ve benim giden maddi kaybımın üstüne bir de zamanımın gitmiş olması can sıkıcı bir durum. Ayrıca bu olayın benim aleyhime çıkma gibi bir ihtimali de var. Acaba kendi içlerinde oluşan hatayı kabullenecekler mi bilmiyorum. Aleyhime bir durum olursa ne yapacağım soğuk su mu içeceğim belirsiz.

Ayrıca bir müşteri temsilcisi olayın başlarında bana bunun kargo çalışanı tarafından çalınmışsa ve tespit edilirse o kişiye dava açılacağını ve öyle bir durumda da tazminatının bana verileceğini söylemişti. O ihtimal gitti peki kendi çalışanları tarafından gerçekleşen bir durumu açığa çıkarıp bana ne gibi bir tazminde bulunacaklar ? Çifte standart durumu mu olacak :) Bu taraftan düşündüğümde aleyhime de sonuçlanabilir gibi geliyor.

Geri
Yukarı