Amazon Germany satıcısıyla Arctic Liquid Freezer II - 420 2.193,04 TL

Dostlar aslında 420 modeliyle uğraşmak istemiyorum. Neticede ön taraftaki fanları 2 üst 1 arka değiştirmem ve 420 olanı öne takmam gerekecek. Bu noktada 420 olan model yüzünden bu kadar uğraşmak istememekle birlikte şunu düşünüyorum ki değiştirdiğim taktirde ön taraftaki seste değişiklik olur mu acaba? Yani bu 420 olanı alınca kasanın kendi stok 3 DRGB fanlarını üst ve egzoz takınca 420 olandaki fanları öne takınca yine o rahatsız edici ses ve uğultu olur mu acaba? Bir de hiç bir şekilde boyutsal ve kalınlık olarak sorun olma durumu olmaz sanırım? Fakat 5900X ciddi anlamda yüksek güç tüketiminden ötürü ısınma sorunu yaşatabilecek bir işlemci. İşlemciden ötürü çekincem olmasa normalde 360 modelini istiyordum. Fakat tam almaya karar verdiğimde Germany olan modeli yani güncel REV stokları tükendi. Aklımda farklı model olarak ise dediğim gibi Elite Capellix H150İ vardı. Fakat fiyatı 2300' den 3600' e çıktı. Ayrıca fan sesi ile ilgili de problem yaşayan bir sürü kişi gördüğümden ötürü sipariş verip vermeme konusunda kararsızken fiyatı değişince otomatik olarak zaten listemden çıkarttım. Geriye bu modellere muadil aklımda olan Lian Li Galahad 360 AIO modeli var. Şu an en ucuz 2400 TL fiyata bulabiliyorum. Bunların dışında yine soğutmayla ilgili fikriniz varsa alabilirim. Kasa gayet güzel memnunum. Kasayı alırken açıkçası P500A DRGB ve P600S arasında kalmıştım. Seçimimi P500A DRGB olarak kullandım. Bu kadar ince titizlikle uğraşmamın da bir sebebi 5900X işlemcinin bana ısınma açısından problem yaşatmasını istememem.

Bunun dışında RAM olarak 32 GB yani 2x16 GB olarak maalesef Crucial Ballistix RGB CL16 olarak 3200 MHz bulabiliyorum. 3600 MHz olanları piyasada yok. Çok aşırı bir etki olmayacağını düşündüğümden CL16 3200 MHz modelini almayı düşünüyorum. Bu konuyla ilgili düşüncenizi de alabilirsem en azından kafam biraz rahat sipariş verebilirim. OC falan çok uğraşmam. Farklı bir model öneriniz varsa da alabilirim. Sistemde kalan tek 2 parça zaten RAM ve sıvı soğutucu. Teşekkürler.

Dostlar sizlerin de fikirlerinizi alabilirsem çok memnun olurum. Bu tarz konulara yaptığınız fikir, tavsiye ve görüşleri zaten yakından takip ediyorum. Teşekkürler.

@Mithat Berhan @P R O F O U N D @Sir Benjamin @kino
Kısaca cevap verecek olursam, soğutucu konusunda tercih size kalıyor. 420 mm'lik soğutucu P14 fanlara sahip ve ses anlamında eksi unsur sunmayacaktır. Performans anlamında da zaten çok başarılı bir ürün. He siz kasa önünü kapatmak istemiyorum diyorsanız tercih 360 mm'lik bir soğutucu edinip tepeye takmak olacaktır.

RAM konusundaysa 3200 Mhz'e düşmeyin. He tabii kaliteli çiplere sahip olduktan sonra OC ile çok daha farklı yere konuyu götürebilirsiniz ama klasik XMP kullanıcısı olacaksanız 3600 Mhz kitlere yönelmek gerekir. @BerkayZ87 bu konularda daha bilgi sahibi. Müsaitse öneri sunabilir.

Dostum senin ve @The Man From E.A.R.T.H. fikrini merak ediyorum. Yukarıdaki mesajlarımda çok detaylıca açıklamalarımı yapmıştım. Kısaca durumu aktarayım. Sıfırdan hem oyun hem yazılım için şu anki sistemimi 2. sisteme çıkaracak sistem topluyorum.

Satın aldığım parçalar, PSU RM 750X, MB X570 TOMAHAWK WIFI, CPU 5900X, CASE P500A DRGB, SSD 980 PRO 1 TB Heatsink geriye kalan parçalar sıvı soğutucu ve RAM.

RAM konusunda ben bu mesajı yazarken 3200 ve 3600 MHz arasında çok fark olmayacağından bahsetmişsin zaten:) @BerkayZ87 Aslında 16 GB olarak yine kendi RAM modelimin CL16 3600 MHz olarak bulabilirim. Fakat ben artık 32 GB satın alarak artık RAM ile ilgili uğraşmak istemediğimden ve bu RAM modelinin 3600 MHz olanı maalesef stoklarda olmadığından böyle bir durumla karşılaştım. O zaman diyorsun ki hiç kafaya takma, 3200 MHz al geç, zaten en kötü 3200 MHz CL16 modeli 3600 MHz CL16 yapabilirsin?

Hani bazen insan bildiği şey de olsa etrafındaki bilgili insanlardan da bazı konularla ilgili fikir ve destek alınca daha tatmin bir şekilde karara varabilir ya o son andayım aslında. Normalde çoktan siparişleri vermiş ve sistemi kurmuştum. Diğer parçalar hazır bekliyor:) Soğutucunun stok tam satın alacağım gün tükendi. RAM konusunda da 3600 MHz bulamadım diye 3200 MHz almamak için direttim. Fakat sanırım pes edip Vatan Bilgisayar sitesinin geceleri yaptığı %15 indirimi yakalayınca 3200 MHz CL16 bellekleri alacağım. Geriye bir tek sıvı soğutucu kalacak. Onda da dediğim gibi Lian Li Galahad AIO modeli aklımda. Artık böyle bir sistem kurunca hiç bir şekilde problem yaşamak istemediğimden 500-1000 TL fiyata kesinlikle bakmıyorum. Neticede bu sistem 5900X işlemciyi soğutmaya çalışacak. En son ekran kartı mevzusu var. Şu RAM ve sıvı soğutucu mevzusu bittikten sonra kafamda 3070,3070Ti ve 6700X modelleri gidip geliyor. Fakat önce RAM ve sıvı soğutucu.

Hali hazırda kullandığım sistemim, CASE Corsair ICUE 220T Airflow, CPU 3700X, MB B450 Tomahawk Max, SSD 970 EVO PLUS 1 TB, PSU Core Reactor 650W, RAM Crucial Ballistix RGB 2X8 GB CL16 3600 MHz ve ekran kartı olarak bir önceki sistemimden taktığım Asus Rog Strix RX570 4 GB kullanıyorum. Bu sistemimi 1.5 sene önce indirimlerde farklı sitelerden toplayarak oluşturdum. Kurulumu yapıp BIOS güncelleyip sadece 1 kere BIOS girip XMP ile RAM frekansını 3600 MHz çekmekten başka hiç bir ayar ellemedim ve değiştirmedim. Şükür ki bu zamana kadar sistemde ilk başlarda ufak tefek ekran kartından kaynaklı Wattman hatasından başka hiç bir hata ve problem yaşamadım.

@Yusuf Emre İnceipek Güzel seçimler yapmışsın, hayırlı olsun öncelikle.

RAM konusuna gelecek olursak; 3600-16 Ballistix kitiyle 3200-16 Ballistix kitinin içerisinde yer alan çipler arasında çok minimalist farklar var, önemsenmeyecek düzeyde. Yani 3200-16 olanı da alsan, 3600-16 olanı da alsan 3600-14 yapabilirsin. 5900X almışsın, bellek kontrolcüsü daha iyi bir mimari olduğu için 3733 veya 3800 MHz CL15 bile kullanabilirsin.

Sıvı soğutma konusunda ise Galahad 360, en iyi RGB tercihlerden bir tanesidir. RGB istemiyorum dersen de Arctic Liquid Freezer II 360 modeli var. Görsellik olarak biraz daha kötü ancak Galahad'a göre biraz daha sessiz çalışan bir ürün. İkisinin arasındaki performans farkı, önemsenmeyecek düzeyde. Tercih senin. Tabik paragrafın başında dediğim gibi, RGB istiyorsan alabileceğin en iyi modellerden bir tanesidir Galahad 360.

@BerkayZ87 Çok teşekkürler dostum. Çok daha iyileri sizlerin olsun. Aslında sepetimde 360 olanın güncel modeli Amazon sitesinde yaklaşık 1 hafta durdu. Tam satın alacağım gün kararı verdiğimde bir baktım ki stok bitmiş:) Yani kendim kurgulasam ancak bu kadar olur.

Hala istek listemde duruyor:) Maalesef stoğu sanırım 3 gün kadar önce bitti. Bundan sebep bende hem kasanın öndeki fanların ses yapmasından ötürü, hem de sıcaklık olarak bir tık daha iyi olabilir diye 420 olana yönelmek istedim. Fakat gerek kalınlık gerekte ebat olarak sorun yaratabileceğinden çekindiğimden tereddütte kalarak daha önce de bir çok kere satın alacakken indirimlerini son anda kaçırdığım aklımdaki tek model Lian Li Galahad 360 AIO modeline kafam takıldı. Şu an sanırım 2400 TL gibi bir fiyatı mevcut.

Benim için önemli olan böyle bir sistem kurmuşken hiç bir şekilde hiç bir parçadan en ufak bir sıkıntı yaşamamam. Nasıl ki yukarıdaki hali hazırda 1.5 sene önceki kurduğum sistemimde yaşamadıysam, aynı bu kuracağım sistemde sorunsuz bir şekilde tıkır tıkır işlemesini istiyorum. O zaman Lian Li Galahad 360 AIO mu diyoruz? Çünkü Arctic Liquid Freezer II 360 desek sadece Teknobiyotik satıcılı olan modeli var. Sanırım o modelde de REV güncel olmadığından AM4 sistemlerde aparat ihtiyacı olabiliyormuş.

Bunun dışında o zaman hali hazırda şu anki sistemimde de kullandığım Crucial Ballistix modelinden ben Vatan gece %15 indirimini yakalayana kadar stok bitmezse şaşmayacağım. Aksi durum olursa da artık maalesef başka RAM bakmak gerekecek.

@Yusuf Emre İnceipek Gerek yok hocam LF-420'ye. Kasanın önüne sıvı soğutma takmak, kasa içi sıcaklığını arttırıyor ve bu benim pek tavsiye ettiğim bir kullanım senaryosu değil. Galahad 360 alıp üste montajlayıp keyfine bak gitsin :)

@BerkayZ87 Çok teşekkürler dostum. Çok daha iyileri sizlerin olsun. Aslında sepetimde 360 olanın güncel modeli Amazon sitesinde yaklaşık 1 hafta durdu. Tam satın alacağım gün kararı verdiğimde bir baktım ki stok bitmiş:) Yani kendim kurgulasam ancak bu kadar olur.

Hala istek listemde duruyor:) Maalesef stoğu sanırım 3 gün kadar önce bitti. Bundan sebep bende hem kasanın öndeki fanların ses yapmasından ötürü, hem de sıcaklık olarak bir tık daha iyi olabilir diye 420 olana yönelmek istedim. Fakat gerek kalınlık gerekte ebat olarak sorun yaratabileceğinden çekindiğimden tereddütte kalarak daha önce de bir çok kere satın alacakken indirimlerini son anda kaçırdığım aklımdaki tek model Lian Li Galahad 360 AIO modeline kafam takıldı. Şu an sanırım 2400 TL gibi bir fiyatı mevcut.

Benim için önemli olan böyle bir sistem kurmuşken hiç bir şekilde hiç bir parçadan en ufak bir sıkıntı yaşamamam. Nasıl ki yukarıdaki hali hazırda 1.5 sene önceki kurduğum sistemimde yaşamadıysam, aynı bu kuracağım sistemde sorunsuz bir şekilde tıkır tıkır işlemesini istiyorum. O zaman Lian Li Galahad 360 AIO mu diyoruz? Çünkü Arctic Liquid Freezer II 360 desek sadece Teknobiyotik satıcılı olan modeli var. Sanırım o modelde de REV güncel olmadığından AM4 sistemlerde aparat ihtiyacı olabiliyormuş.

Bunun dışında o zaman hali hazırda şu anki sistemimde de kullandığım Crucial Ballistix modelinden ben Vatan gece %15 indirimini yakalayana kadar stok bitmezse şaşmayacağım. Aksi durum olursa da artık maalesef başka RAM bakmak gerekecek.

Teknobiyotik'e Amazon üzerinden yazdığımda ürünün Rev4 olduğunu söylediler. Sanırım sadece kendi sitelerinde Rev3 satıyorlar. Yine de almaya karar verirseniz öncesinde sizin de yazmanız mantıklı olacaktır.

1650929126533.png

Geri
Yukarı