Amazon Japonya "para alıkoyma" mağduriyeti

chaostheory

Centipat
Arkadaşlar herkese merhaba,

Burada Amazon Japonya hesabı banlanan diğer arkadaşların konularını gördüm fakat benim durumum biraz daha farklı. Bildiğiniz gibi madencilik yapan arkadaşların ekran kartı talebinden dolayı oyuncular olarak pek fazla stok bulamıyoruz. Gaming bilgisayar için ekran kartı almak için araştırırken Amazon Japonya'da RX 6700 XT Sapphire Pulse modeli ekran kartını Türkiye'deki satış fiyatından daha uygun bir fiyata buldum. Kendi hesabımla satın almak için bir hesap açtım fakat sanal kredi kartı ile yapmış olduğum ödeme işlemi onaylanmadı ve "siparişlerim" sekmesinde ödeme işleminin gözden geçirilmesi gerektiğine dair bir mesaj vardı.

Durumu müşteri hizmetleriyle görüşünce bazen bazı kredi kartlarında böyle problemlerin olabileceğini, "gift Card" alarak ekran kartı için ödemeyi onunla yapmamın daha uygun olacağını söylediler. Ben de bu sebeple annemden Amazon.co.jp adresinde bir hesap açmasını rica ettim, durumu anlattım ve ona "gift Card" göndereceğimi, ona göndermiş olduğum ekran kartı linki üzerinden sipariş vermesini ve sipariş tutarını ona göndermiş olduğum "gift Card" ile ödeyerek siparişi tamamlamasını rica ettim. Annem ekran kartı siparişini kendi hesabından verdi ve ödemeyi gift Card ile gerçekleştirdi. Fakat siparişin anında iptal edildiğini ve hesaba tekrar girmeye çalışınca giremediğini söyledi.

Ben de annemin yanına gittim ve baktım ki hesaba giriş yapmaya çalışınca "kısıtlanmış" olarak gözüküyor ve çeşitli belgeler istiyor. Hal böyle olunca istenen belgeleri gönderdik ve 2-3 gün bekledik. Bu sürecin sonucunda belgelerin incelendiği ve hesabın tamamen kapatıldığına dair bir mail aldık. Bunun üzerine annemin maili üzerinden, anneme ait ikametgah, banka harcaması, kimlik kartı vs. hesabın anneme dair olduğunu kanıtlayıcı elimizde ne varsa hepsini gönderdik fakat yaklaşık olarak 6-7 gün geçmesine rağmen Amazon Japonya tarafından hiçbir cevap gelmedi. Zaten son göndermiş oldukları mailde de bu soruna ait bir daha geri dönüş yapmama ihtimallerini belirten bir mesaj vardı.("we may not reply further questions about this issue"). Daha sonra kendi mail hesabımdan konuyla ilgili bilgi almak için mail gönderdim fakat geri dönüş alamadım. Chat üzerinden müşteri hizmetleri yetkilileriyle çok sayıda hem Japonca(Google translate) hem de İngilizce iletişimim oldu fakat tek söyledikleri annemin hesabının kapatılmasına dair bana bilgi verilmeyeceği ve kapatıldıysa bir daha açılmayacağı yönündeydi.

Durum böyle olunca göndermiş olduğum gift Card'ı kullanamadığımızı, hesap kapatıldığı için "gift Card"'ın kendisinin veya tutarının hesabıma geri gönderilmesini rica ettim. Fakat gift-Card'ların geri döndürülebilir, tekrar kullanılabilir, başka bir hesaba aktarılabilir olmadığını söylediler. Kısacası biriktirmemin yaklaşık olarak 8 ayımı aldığı para kapatılmış bir hesapta kilitli olarak kaldı ve kendi hesabıma tutar iadesi yapılmıyor. Bankam ile görüştüğünde ise iade edilebilir bir alım işlemim olmadığı için, harcama itiraz formu doldurabileceğimi ama bunun olumlu sonuçlanmama ihtimalinin %99 olduğunu söylediler. Bu konuyla ilgili Amazon Amerika, Türkiye vs. gibi Amazon şubeleriyle de yaptığım görüşmelerde sorunu sadece Amazon Japonya'ya ait müşteri hizmetleriyle çözebileceğimi söylüyorlar ancak Amazon Japonya hiçbir koşul altında bana açık kapı bırakmadı.

Bu tarz bir durumu daha önce yaşamış, tecrübelerini aktarabilecek, önerilerde bulunabilecek birileri varsa çok mutlu olurum. Hesap kapatılmış olsa problem değildi ama 8000 TL tutarında olan param kesinlikle geri ödenmeyeceği söylenerek alıkonuldu. Uzun yazmış olduğum ve vaktinizi aldığım için özür dilerim ancak hem kendi adıma yardım alabilmek, hem de gelecekte buradan bu şekilde alışveriş yapmak isteyen arkadaşlara uyarı niteliğinde olsun istedim.

Hediye kartıyla işlem yapmasaydınız yüksek ihtimalle iade alırdınız, gönderdiğiniz maile cevap beklemekten başka yapılacak bir şey yok gibi gözüküyor. Geçmiş olsun.

Sırasıyla öncelikle her şeyin kanıtını umarım almışsınızıdr, hiçbir mesajı silmeyin her ufak ayrıntının fotoğraf veya videosunu depolayın. Amazon jp müşteri hizmelerine bağlanın, ne olursa olsun müdürleriyle görüşmek istediğinizi belirtin. Müdürlerine ulaşabilirsineniz durumu anlatın ve müşteri temsilcilerinden birinin sizi dolandırdığını iddia edin. Müdüre ulaşamazsanız da yine dolandırıldığınızı iddia edin ve sizinle ilgilenen önceki müşteri temsilcilerini şikayet edin yeni bağlandığınız müşteri temsilcisine. İkinci olarak şikayetvara yazabilirsiniz durumu, bu durumda yine yüksek yetkililer iletişime geçiyor sizle zaman zaman. Daha sonra Amazon jp bile olsa Türkiye'de satış yapmasının gereği olarak anayasal şartlara tabii. Aksi takdirde satış olmazdı. Tüketici mahkemesin aracılığıyla Amazon'u dava edebilirsiniz. Bankanızdan da harcama itirazınızı gerçekleştirin mutlaka. Bırakın reddetsinler, en azından ben itiraz ettim reddedildi diye ekstra bir kanıtınız olur ister mahkemeye ister Amazon yüksek yetkililerine söylersiniz.

Bankanız ile iletişime geçin. Ters ibraz yapmak istediğinizi söyleyin. Ben minecraft.net üzerinden bir sıkıntı yaşamıştım para gitmişti ama oyun gelmemişti. Bankayla iletişime geçtikten 1 ay sonra paramı geri verdiler.

Ayrıca başka bir konuda çözüme kavuşan arkadaşlar şu yolları da yapmışlar: Harcama itirazınızı mutlaka yapın en önemli şey o gibi duruyor. Bankayı telefonla aramayın hangi bankaysa bizzat kendiniz gidip müşteri temsilcisine neler yapabiliceğinizi sorun, başından savsaklarsa müdürüne gidip müşteri temsilcilerinin yeterli olmadığını söyleyip çözüm isteyin. Emin olun sandığınız kadar çaresiz değiller bildikleri kestirme yollar ve sorgulama yolları var fakat uğraşmazlar her müşteri için. Bunun dışında internetten yaparken bir de 3. parti koruyucu firma kullanırsınız. Alışveriş yaparken yazar ıyzıco koruması altındadır diye. Bir sürü var bu şekilde paranızın durumunu en iyi onlar bilir bir de onları arayıp durumu anlatıp yardım talep edin. Hangi aracı firma girdi işe bilmiyorum. Veyahut kartınızın yine dijital güvenliği Visa veya Mastercard'dır, onları da telefonla arayıp paranızı alıp sizi engellediklerini bildirebilirsiniz.

Ayrıca başka bir konuda çözüme kavuşan arkadaşlar şu yolları da yapmışlar: Harcama itirazınızı mutlaka yapın en önemli şey o gibi duruyor. Bankayı telefonla aramayın hangi bankaysa bizzat kendiniz gidip müşteri temsilcisine neler yapabiliceğinizi sorun, başından savsaklarsa müdürüne gidip müşteri temsilcilerinin yeterli olmadığını söyleyip çözüm isteyin. Emin olun sandığınız kadar çaresiz değiller bildikleri kestirme yollar ve sorgulama yolları var fakat uğraşmazlar her müşteri için. Bunun dışında internetten yaparken bir de 3. parti koruyucu firma kullanırsınız. Alışveriş yaparken yazar ıyzıco koruması altındadır diye. Bir sürü var bu şekilde paranızın durumunu en iyi onlar bilir bir de onları arayıp durumu anlatıp yardım talep edin. Hangi aracı firma girdi işe bilmiyorum. Veyahut kartınızın yine dijital güvenliği Visa veya Mastercard'dır, onları da telefonla arayıp paranızı alıp sizi engellediklerini bildirebilirsiniz.
İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Elimde bazı chat kayıtları var ama çok fazla konuşma gerçekleştirdim ve maalesef hepsi mevcut değil. Bankaya harcama itirazını da doldurup zaten göndereceğim en kısa sürede. Diğer önerilerinizi de gerçekleştireyim, bakalım ne olacak. Amazon gibi büyük bir firmanın müşterisini bu şekilde mağdur etmesi çok tuhaf. Aynı zamanda Amerika merkezli bir şirketin Japonya şubesinin de Amerika'dan denetlenmiyor oluşu, Amerika'ya bir itirazda bulunamama durumu da sinir bozucu.

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Elimde bazı chat kayıtları var ama çok fazla konuşma gerçekleştirdim ve maalesef hepsi mevcut değil. Bankaya harcama itirazını da doldurup zaten göndereceğim en kısa sürede. Diğer önerilerinizi de gerçekleştireyim, bakalım ne olacak. Amazon gibi büyük bir firmanın müşterisini bu şekilde mağdur etmesi çok tuhaf. Aynı zamanda Amerika merkezli bir şirketin Japonya şubesinin de Amerika'dan denetlenmiyor oluşu, Amerika'ya bir itirazda bulunamama durumu da sinir bozucu.

Az önce adınıza global ile iletişime geçtim ve böyle durumlarda ilgileneceklerini söylediler sizden arkadaşım diye bahsettim, e postanızı istediler. Verebilir misiniz acaba? Annenizin hesabının olursa daha iyi olur. Şu an canlı chatteyiz hızlı verirseniz iyi olur. Bu arada müdürleriyle görüşme talebinin de olumlu olduğunu söylediler. Amazon'dan müdürlerini talep edebilirsiniz.
Neyse iletişimi bitirdim muhtemelen bana güvenmez ve vermek istemezsiniz. Siz kendiniz iletişime geçin. Olumlu sonuç alacaksınız diye tahmin ediyorum.

Az önce adınıza global ile iletişime geçtim ve böyle durumlarda ilgileneceklerini söylediler sizden arkadaşım diye bahsettim, e postanızı istediler. Verebilir misiniz acaba? Annenizin hesabının olursa daha iyi olur. Şu an canlı chatteyiz hızlı verirseniz iyi olur. Bu arada müdürleriyle görüşme talebinin de olumlu olduğunu söylediler. Amazon'dan müdürlerini talep edebilirsiniz.
Neyse iletişimi bitirdim muhtemelen bana güvenmez ve vermek istemezsiniz. Siz kendiniz iletişime geçin. Olumlu sonuç alacaksınız diye tahmin ediyorum.
kendi hesabım [email protected] - anneme ait hesap [email protected]. İlginiz için gerçekten çok teşekkür ederim, konunun çözülmesine yardımcı olabilecek aksiyonları almaya hazırım. Problem değil. Ben Amazon Global ile görüştüğümde konuyu sadece Amazon Japonya ile çözebileceğimi söylediler. Eğer izlediğiniz yolları belirtebilirseniz, ben de aynı yolları izleyerek o şekilde yardım almak isterim.

Maalesef sohbetten muhtemelen dönmezsiniz diye az önce çıkış yaptım. En iyisi sizin iletişime geçmeniz, gerekirse " can you connect me supervision sir " diyerekten müdürleriyle iletişime geçerek Amazon Jp hakkındaki şikayetinizi dile yeterli getirmeniz olacaktır.

Maalesef sohbetten muhtemelen dönmezsiniz diye az önce çıkış yaptım. En iyisi sizin iletişime geçmeniz, gerekirse " can you connect me supervision sir " diyerekten müdürleriyle iletişime geçerek Amazon Jp hakkındaki şikayetinizi dile yeterli getirmeniz olacaktır.
Amazon.com adresindeki hesabımdan hiç sipariş vermedim bugüne kadar. Bu sebeple Amazon.com'da canlı chat'e bağlanamıyorum. Sipariş vermeden bağlanmanın bir yolu varsa da sanırım ondan haberdar değilim. Global ile iletişime geçebildiğim tek kanal Twitter üzerinden @AmazonHelp adresi olmuştu.
Amazon.com adresindeki hesabımdan hiç sipariş vermedim bugüne kadar. Bu sebeple Amazon.com'da canlı chat'e bağlanamıyorum. Sipariş vermeden bağlanmanın bir yolu varsa da sanırım ondan haberdar değilim. Global ile iletişime geçebildiğim tek kanal Twitter üzerinden @AmazonHelp adresi olmuştu.
I can help you.
R
4:28 PM
I have a problem with Amazon Japan but I can not get any reply or help from them. I need to connect with a Global Customer Service supervisor to talk about my problem
4:30 PM
Rajesh | Customer Service
If you have any concern about Japanese account please contact Japanese customer service.
R
4:31 PM
May I please talk with a supervisor?
4:31 PM
Rajesh | Customer Service
There is no further point of contact than me.

Az önce "Amazon.com Customer Service" ile gerçekleştirdiğim görüşme

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı