Amazon ve garanti açık provizyon rezaletinde kim suçlu?

EGZODYA

Hectopat
Evet arkadaşlar provizyonun ne olduğunu biliyoruz ve Türkiye'de normal bir şekilde işliyor TR içi alışverişlerde alım iade iptal falan hiçbir sorun yaşamadım, ama Amazon'da (.com Amerika olan .tr değil) nedense sürekli aldığınız bir ürün iptal edilirse veya kendiniz iptal ederseniz ücreti 1 aydan önce alamıyorsunuz, sebebi ise normalde açık provizyonda bekleyen paranın normal şartlarda iade veya iptal olduğunda bekleyen iade provizyona düşüp 2-3 gün içinde paranın açılması, ama Amazon'da nedense bu olmuyor, para sürekli açık provizyonda kalıyor burada sorun Amazon'un bu ürünün iptal edildiğine dair bilgiyi bankaya iletmeye tenezzül etmemesi? Veya etmesi ama garantinin bunu işlemeye üşenip ay sonuna bırakması mı? Veya Amazon tarafında Türk bankalarının istediği tarz bir iptal bilgisi sunamaması mı nedir burada sorun? 2 tane eşek gibi kuruluş neden bunu yapamıyor?

Ayrıca garanti bu parayı neden müşterisi istediği halde açmıyor? Şimdi olayı basitleştiriyim ben evdeyim, kardeşim banka, Amazon'da bakkal kardeşime diyorum ki bakkaldan bana cips alır mısın, cips 10 lira, 10 lira veriyorum bakkal beni arıyor diyor ki "cips kalmamış" zaten paranı almadım hala kardeşinde kardeşine söyle sana versin...
Kardeşime diyorum bakkalda cips yokmuş parayı da almamış hala sendeymiş versene 10 lirayı hayır diyor ay sonunda hesap kesim tarihinde alabilirsin? Neden?

Suç kimde bilmiyorum, yüksek bir miktarla garanti kredi banka kartı üzerinden sanal kart oluşturup yurt dışı alışverişi yapmayın diyorum tavsiyem bu eşek gibi bekletiyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun amazon ile alakalı işlem iptal edilir edilmez bankada eğer provizyondaysa dönemiçine geçmeden blokeli tutar açılır dönemiçine geçmişse işlem iptal edildikten sonra beklenen iade şeklinde bir ödeme yazar dönemiçinde kaç gündür para dönmedi hesabınıza 2-3 gün sürer sürmez diye düşünmeyin provizyon süreleri uzayabilir ortalama 2-3 gündür ama.

Evet arkadaşlar provizyonun ne olduğunu biliyoruz ve Türkiye'de normal bir şekilde işliyor TR içi alışverişlerde alım iade iptal falan hiçbir sorun yaşamadım, ama Amazon'da (.com Amerika olan .tr değil) nedense sürekli aldığınız bir ürün iptal edilirse veya kendiniz iptal ederseniz ücreti 1 aydan önce alamıyorsunuz, sebebi ise normalde açık provizyonda bekleyen paranın normal şartlarda iade veya iptal olduğunda bekleyen iade provizyona düşüp 2-3 gün içinde paranın açılması, ama Amazon'da nedense bu olmuyor, para sürekli açık provizyonda kalıyor burada sorun Amazon'un bu ürünün iptal edildiğine dair bilgiyi bankaya iletmeye tenezzül etmemesi? Veya etmesi ama garantinin bunu işlemeye üşenip ay sonuna bırakması mı? Veya Amazon tarafında Türk bankalarının istediği tarz bir iptal bilgisi sunamaması mı nedir burada sorun? 2 tane eşek gibi kuruluş neden bunu yapamıyor?

Ayrıca garanti bu parayı neden müşterisi istediği halde açmıyor? Şimdi olayı basitleştiriyim ben evdeyim, kardeşim banka, Amazon'da bakkal kardeşime diyorum ki bakkaldan bana cips alır mısın, cips 10 lira, 10 lira veriyorum bakkal beni arıyor diyor ki "cips kalmamış" zaten paranı almadım hala kardeşinde kardeşine söyle sana versin...
Kardeşime diyorum bakkalda cips yokmuş parayı da almamış hala sendeymiş versene 10 lirayı hayır diyor ay sonunda hesap kesim tarihinde alabilirsin? Neden?

Suç kimde bilmiyorum, yüksek bir miktarla garanti kredi banka kartı üzerinden sanal kart oluşturup yurt dışı alışverişi yapmayın diyorum tavsiyem bu eşek gibi bekletiyorlar.

Bda bana göre tek sorun uluslararası ödeme sistemini yöneten Visa ya da Mastercard bu işlemler orada takılıyor.

Yurt dışı iade olan para biraz daha uzun provizyonda kalabilir. Arkadaşın dediği gibi ödeme sistemlerinde de gecikmeler yaşanır. Kara para, ak para hesabı.

Yurt dışı iade olan para biraz daha uzun provizyonda kalabilir. Arkadaşın dediği gibi ödeme sistemlerinde de gecikmeler yaşanır. Kara para, ak para hesabı.

Aynen onu diyorum işte 1 ay sürüyor ilk defa başıma gelmiyor artık alıştım, Enpara'da olmuyor ama mesela ve bazı alışveriş yaptığım başka yabancı sitelerdede olmuyor, garanti ve Amazon birleşince hep oluyor ama.

Sorun Amazon ile alakalı işlem iptal edilir edilmez bankada eğer provizyondaysa dönemiçine geçmeden blokeli tutar açılır dönemiçine geçmişse işlem iptal edildikten sonra beklenen iade şeklinde bir ödeme yazar dönemiçinde kaç gündür para dönmedi hesabınıza 2-3 gün sürer sürmez diye düşünmeyin provizyon süreleri uzayabilir ortalama 2-3 gündür ama.

Beklenen iade diye bir şey hiçbir zaman yazmıyor işte 1 ay boyunca para açık provizyonda bekliyor öyle boş boş bankayı arıyosun diyosun kardeşim bu ürünü aldığım anda iptal ettiler neden hala açık provizyonda tutuyorsunuz? Diyor kem küm bize ulaşmamış 7 gün sürer bekleyin diyorum 1 ay oldu ne 7 günü işte diyor bize bildirilmesi gerekiyor Amazon'un... Yav diyorum kardeşim isterseniz SS atayım ekranı almadım işte ürünü iptal ettiler beni neden dinlemiyorsunuz benim bankamsınız yok diyor kem küm kem küm... Amazon'da provizyon kodlarını vesairesini veriyor bankaya bildirin diye banka o bizi ilgilendirmez Amazon yapacak diyor.

Bana olay tamamen garantide destek hattındaki kokoş bayanların tembelliği ve işgüzarlığından yapabilecekleri bir şeyi uğraşmamak için bahaneler bulup geçiştirip kendiliğinden düşmesini beklemeleri, artık bu yurt dışı iadelerinde nasıl bir mailleşme takip kayıt şekli yapıyolarsa sanki üşeniyorlar gibi geliyor.

Sanmıyorum ki dünyanın hiçbir yerinde alamadığın bir şey için parası çekilmemiş olan hesabında paranın aylar boyunca rehin tutulduğunu.

50 bin liralık ürün mü aldınız 10 saniyelik işlem 30-35 gün o parayı unutun. Hapis bankada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı