Amazon'dan Alışveriş; Vergi, Gümrük, Garanti, Ücretsiz Kargo Sorularına Cevap

Closery

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
1-1.png

Merhabalar Technopat sosyal üyeleri.
Bu konu hakkında o kadar fazla soru sorulduğunu gördüm ki böyle bir konu açmaya karar verdim.

Öncelikle konumuza ufak ama önemli bir bilgilendirme ile başlamak istiyorum;
Amazon.de yani AMAZON Almanya mağazasına Türkçe dil desteği geldi. Bununla birlikte gelen en önemli iki özellik ise Ücretsiz Kargo, Türkçe Telefon ve E-Posta Desteği.

Amazon.com ile Amazon.de'nin farkı ise Amazon.com ürünleri Dolar ($) bazında satar, Amazon.de ise Euro (€) bazında satış yapar.

2.jpg

ÜCRETSİZ KARGO;

Ücretsiz kargo tüm ürünlerde geçerlidir. Tek şart ürünün fiyatının 50 Euro ve üzeri olmasıdır.
Yani 50 Euro ve üzeri alışverişlerinizde sıfır Türk Lirası kargo ücreti ödeyeceksiniz.
Euro, Dolara oranla daha pahalı olduğu için (an itibari ile Dolar neredeyse Euro kadar pahalı oldu ama neyse) alışveriş yaparken alacağınız ürünün kargo ücreti yüksek olacaksa Amazon.com yerine Amazon.de tercih edin.
Mesela eğer dolar kuru siz bu konuyu okurken düşükse Amazon.com üzerinden bazı ürünleri kargo dahil Amazon.de'ye göre daha ucuza alabilirsiniz. (Genelde ufak boyutlu ürünleri kargo dahil uygun fiyata alabilirsiniz.)
Çünkü kargo ücreti paket boyutu ve ağırlığına göre değişir. Örneğin bir kasa almak isterseniz.
Kasa 150 $ ise kargo ücreti neredeyse Türkiye için 100 $ yani toplam 250 $ oluyor.
Bu gibi ürünler için Amazon.de tercih ederseniz 150 €'ya kargo ücreti olmadan alabilirsiniz.

Kargolar genelde UPS ve DHL gibi firmalar ile geliyor.

3.jpg

VERGİ VE GÜMRÜK KONUSU;

Eğer vergi gerekiyorsa Amazon satın alma ekranında;
Ürünler toplam: 100 $
Kargo: 0 $
Vergi: 30 $
Genel Toplam: 130 $

Gibi size söyleyip o parayı sizden alıyor ve sizin için devlete ödüyor. Bu sayede gümrük sorunu diye bir şey olmuyor. Benim en son yaptığım 100 $ üzeri alışverişimde hiç sorun olmadan evime kadar geldi ve direkt alıp kullandım. UPS kargo getirdi. 3 Adet mouse almıştım. (Razer Deathadder Chroma, RazerDeathadder, Logitech G302 Deadalus Prime)

UYARI: Türkiye'ye gönderilmesi yasak olan ürünler vardır. Bu tarz ürünler ile gümrük sorunu yaşamanız olasıdır.

YASAKLI ÜRÜNLER;
  • Cep telefonu ve içine sim kart takılabilen tabletler ile her türlü elektronik cihaz. Yani bir cihaza sim kart takılabiliyorsa bu ürün gümrükten geçemez.
  • Sağlık bakanlığının yasakladığı bazı maddeler.
  • Protein tozları ve bazı sporcu takviye edici gıda (supplementer) ürünleri yasaktır. Milli sporcu belgesine sahip sporcular özel izin ile bu gıdaları da getirebiliyorlar.
  • Alkol ve tütün ürünleri, elektronik sigara dahi yasaktır ve gümrükten geçmez.
  • Kesici delici bıçak çakı gibi ürünler.
  • Ateşli silah ve silah için kullanılabilen malzemeler. Askeri kullanım için olabilecek diğer maddeler.
  • Kozmetik ürünler.
  • İlaçlar kesinlikle yasaktır. Ancak doktor raporu / reçete ile bazı ürünler sipariş edilebiliyor ve gümrükten bu doktor raporu ile geçebiliyor.
  • Tüm listeye http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf dökümanından bakabilirsiniz.
4.jpg

GARANTİ KONUSU;

Bir çok markanın GLOBAL GARANTİSİ vardır. ASUS, MSI, EVGA, SAMSUNG vb. bir çok firma Global yani ULUSLARARASI GARANTİYE sahiptir.

Yani bu ne demek oluyor ?

Sen ürünü dünyanın neresinden alırsan al o ürünü kendi ülkende servise sorunsuzca götürebilirsin.
Not: Faturanızı kaybetmeyiniz tabii ki. Sadece yurt dışı değil yurt içi alışverişinizde de garanti için fatura önem arz etmektedir.

Eğer aldığın markanın ULUSLARARASI GARANTİSİ yoksa ?

Diyelim ki bilindiği kadarıyla bir firmanın, mesela NZXT'nin uluslar arası garantisi yoksa ama Türkiye'de bir distribütör ile satış yapıyorsa.
Siz o ürünü o distribütöre garanti için gönderebilirsiniz ve onlarda kabul etmek zorundadır.
Diyelim mırın kırın edip kabul edemeyiz dediler. Ki Türkiye'de böyle şeyler çok oluyor. Yasalara göre kabul etmek zorunda oldukları için Tüketici Hakem heyetine başvurduğunuzda %95 ihtimalle Tüketici Hakem heyeti sizin yararınıza karar verecektir ve onlarda bunu kabul edecektir.
(Tüketici hakem heyeti hakkında internette araştırma yapıp daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Araştırmanızı tavsiye ederim genelde insanlar bu konuda bir çok hakkının olduğunu bilmiyor.)

Diyelim siz Tüketici Hakem Heyeti ile uğraşmak istemiyorsunuz;

Ürünü direkt olarak Amazon ile iletişime geçip onlara gönderebilirsiniz ve onlar size o kadar hızlı dönüş yapıp sorununuzu çözecektir ki şok olursunuz.(Kargo süresi dışında) Çoğu zaman herhangi bir arıza durumunda size sıfır ürün gönderiliyor hatta.

Ya Türkiye'de distribütörü de yoksa o markanın ?

Son olarak NZXT bildiğim kadarı ile Türkiye distribütörü olmayan bir marka yani Türkiye'de garanti ihtimali yok. Bu durumda dediğim gibi sizin garantiniz Amazon'dur. Bir sorunda yukarıda yazdığım gibi direkt onlarla iletişime geçip sorununuzu anında çözebilirsiniz.

Umarım merak edenler için güzel bir konu olmuştur.
Herkese iyi günler dilerim.
:)

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    46,8 KB · Görüntüleme: 478
Yararlı konu olmuş çok teşekkürler. Uzun süredir bir klavye almayı düşünüyorum, yurt dışında çok uygun f/p ürünleri var fakat amazon gibi sitelerden alışveriş yapmaya çekiniyordum. Bilgilendirme iyi olmuş, sağ olun.

Benim merak ettiğim bir konu var. Mesala Amazon.com: ASUS NVIDIA GeForce GTX 750 Ti GDDR5 2GB PCI Express 3.0 128-bit Graphics Card (GTX750TI-OC-2GD5): Computers & Accessories bu ekran kartının altında 20 Dolar rebate indirimi diye bir şey var. Biz onlara başvurabiliyor muyuz? Az değil 20 Dolar. Bunu biliyorsan açıklarsan benim için çok güzel olacak.

Bir de Amazon.com: Gigabyte Radeon Rx 460 Windforce OC 4GB GDDR5 Graphics Cards (GV-RX460WF2OC-4GD): Computers & Accessories bu ekran kartında da 30 dolar indirim var. Açıkçası benim gözüm bunda. Alam diyorum sonra 30 Dolar indirimi geri iade ederler mi? Şuan için elim sıkışık vermezlerse benim için kötü olur.

Yararlı konu olmuş çok teşekkürler. Uzun süredir bir klavye almayı düşünüyorum, yurt dışında çok uygun f/p ürünleri var fakat amazon gibi sitelerden alışveriş yapmaya çekiniyordum. Bilgilendirme iyi olmuş, sağ olun.

Ne demek ben teşekkür ederim. Ayrıca dolar bir düşse çok daha mutlu olursunuz.
:)

Benim merak ettiğim bir konu var. Mesala Amazon.com: ASUS NVIDIA GeForce GTX 750 Ti GDDR5 2GB PCI Express 3.0 128-bit Graphics Card (GTX750TI-OC-2GD5): Computers & Accessories bu ekran kartının altında 20 Dolar rebate indirimi diye bir şey var. Biz onlara başvurabiliyor muyuz? Az değil 20 Dolar. Bunu biliyorsan açıklarsan benim için çok güzel olacak.

Bir de Amazon.com: Gigabyte Radeon Rx 460 Windforce OC 4GB GDDR5 Graphics Cards (GV-RX460WF2OC-4GD): Computers & Accessories bu ekran kartında da 30 dolar indirim var. Açıkçası benim gözüm bunda. Alam diyorum sonra 30 Dolar indirimi geri iade ederler mi? Şuan için elim sıkışık vermezlerse benim için kötü olur.

Hocam daha önce geri ödemeli alışveriş yapmadım ama konuyu biraz araştırdım. Şimdi bu geri ödeme olayını firma yapıyor Amazon değil. Yani mesela Gigabyte'ı ele alalım. Gigabyte bunu Amazona özel ayarlamış bu geri ödeme kampanyasını.
Gigabyte 30 gün içerisinde 30$ ödeyeceğini söylüyor. Bunun için sizden bir form, fatura veya makbuz, ürünün seri numarası ve model adı birde gelen kutunun üzerindeki bilgilendirme kağıdını göndermenizi istiyor.
Rebate Center bu adresten geri ödeme durumunu canlı izleyebileceğinizi söylüyor.
Para iadesini alana kadar kutu ve gerekli tüm belgeleri (fatura vb.) saklayın diyor.

Tüm bu bilgiler Amazon'da ürünün sayfasında ki "Rebate Form" bölümünde bulunuyor.
Buda bilgilendirme PDF dosyası; https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/00/01/04/46/41/52/10446415270._CB526451050_.pdf

Buda bu fırsatın resmi sayfası; Rebate Offer Details
Ama burada tek bir sorun var.
Country:United States of America
[TBODY] [/TBODY]
Yazıyor. Belki bu sorun olabilir ama olmayacağını düşünüyorum.
Çünkü sen ürünü Amazon.com'dan alınca zaten Amerika'dan almış oluyorsun o yüzden sorun olmaz bence.

Fakat yinede emin olmak için Amazon desteğe sorabilirsin.
(Eğer senin için gerçekten çok önemliyse ve ben konuşamam Amazon destekle dersen senin için konuşabilirim.)

Artık NZXT'nin Türkiye distribütörü Corax Alpha ;D

Orada sadece bir örnekti NZXT ama yinede teşekkür ederim bilmiyordum öğrenmiş oldum. :)

Yanlış bilmiyorsam Asus, Msi gibi firmaların ürünlerinde herhangi bir sıkıntı çıkarsa Türkiye'deki yetkililer yardımcı olmuyor ve mecburen Amazon'a kargolamak zorunda kalıyoruz.

Yanlış bilmiyorsam Asus, Msi gibi firmaların ürünlerinde herhangi bir sıkıntı çıkarsa Türkiye'deki yetkililer yardımcı olmuyor ve mecburen Amazon'a kargolamak zorunda kalıyoruz.
Oluyorlar, olmuyorlarsa olmak zorundalar. Yasalara göre bu yapmaya zorunlular çünkü ürünü nereden aldığın önemli değil. Bulunduğun ülkede bir distribütörü varsa o kişi o distribütörlüğü alırken bunu yapması gerektiğini bilerek alıp imzalıyor. Genelde insanımız bu tarz şeylerin üstüne düşmedikleri için onlarda bakmıyoruz diyerek başlarından atıyorlar.
Ama siz gidip Tüketici Hakem heyetine başvurun bakın nasıl arkaları sıkışıyor.

Tüketici Hakem Heyeti Detaylı bilgi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben şipariş ettiğimde notebook u amazon benden aldığının haricinde bir daha gümrükte verir miyim (bir ihtimal var mı) ücret(700 dolar gibi bir notebook alsam)

Yeni konular

Geri
Yukarı