Amazon'dan Xiaomi Mi 8 alma

NightGhost

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce Aliexpress'den alışveriş yaptım, şimdi de ben Amazon'dan Mi 8 almak istiyorum. Telefon gümrükten geçerken herhangi bir sorunla karşılaşır mı, onu merak ediyorum. Vergi fiyatları vs. gibi konuları öğrenmek istiyorum.

Gümrükten geçiremezsiniz sim kartlı cihazları. Amazon da göndermiyordur zaten.

Hiçbir demek yerine düzgünce kontrol edilen demek daha doğru olur çünkü yurtdışından telefon getiren yakınlarım var aliexpress ile.
4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:
  • Tütün ve benzeri ürünler,
  • Alkollü ve benzeri içecekler,
  • Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar,
  • Kozmetik ve benzeri ürünler,
  • Takviye edici ve sporcu gıdaları
posta yolu ile gümrükten geçmemektedir. Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:
  • Tütün ve benzeri ürünler,
  • Alkollü ve benzeri içecekler,
  • Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar,
  • Kozmetik ve benzeri ürünler,
  • Takviye edici ve sporcu gıdaları
posta yolu ile gümrükten geçmemektedir. Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.
Size demek istedğimiz her kutu detaylı bir biçimde kontrol edilmiyor, sadece göze batan kutular kontrol ediliyor. Yurt dışından telefon getiren kişiler mevcut.

Bazı insanlara laf anlatmak mümkün değil. Bir sürü konu açıldı bu konuda, o kadar insan yazdı sim kartı takılabilen cihaz gümrükten geçmez diye. Kanun belli, kural belli ama madem geçiyor, getiren kişiler mevcut buyrun siz de alın o zaman.

Direkt olarak asla gümrükten telefon geçiremezsiniz demek doğru olmaz. Arkadaşım yurtdışından Ulefone diye bir marka telefon sipariş etmişti, gümrükten de geçmişti. Mi 8 aldınız ve gümrükte geçti diyelim. Mi 8 çift sim kartlı bir telefon olduğu için 240 gün pasaport kaydı yaptırmadan kullanabilirsiniz. Daha sonrasında üç seçeneğiniz mevcut. Birincisi telefonu kayıtsız şekilde satmak isteyebilirsiniz, ikincisi telefonu 650 TL karşılığında pasaport kaydı yaptırabilirsiniz, üçüncüsü de pasaport kardeşi bulup sadece tek sim kartı yarı fiyatına kayıt ettirirsiniz. Pasaport kardeşi bulabilmeniz için ikinizin de cihazı aynı renk ve aynı hafıza boyutuna sahip olmalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı