Amazon'un Mükemmel Olması

Savia

Kilopat
Makaleler
1
Son zamanlarda Amazon'a güvenmekte sorun yaşayan arkadaşlar görüyorum Sosyal'de ve bu beni açıkçası üzüyor. Amazon ile birkaç tecrübemi anlatayım, bilenin bilmeyenin içi rahatlasın. Biri daha çok taze :) Olayları paragraf paragraf yazacağım, her paragraf ayrı bir vaka.

Geçen sabah indirimde görünce Dark Rock 4 siparişi vermiştim fakat hem büyüklüğünden hem de bir RAM slotunu kapatacağından gerçekten almak istiyor muyum diye düşünürken H115i PRO'nun indirimde olduğunu görüp (fiyat olarak iki katı da olsa) onu alsam daha iyi olacak dedim. Akabinde Dark Rock 4 siparişini iptal etmeye çalıştım fakat edemedim. Çünkü kargoya teslim etmişler! Evet, aynı gün kargoya teslim edilmiş. Ardından Amazon ile iletişime geçip durumu anlattım, kargo firması ile iletişime geçip ürünü geri isteyeceklerini fakat yine de ürün bana ulaşırsa kabul etmememi ifade ettiler. Tamam diyip kapattım sohbeti fakat yine aralıklı olarak kargo takip sayfasını kontrol ediyorum ne olur ne olmaz diye. Araya hafta sonu girdi vs. iletişim kopukluğu oldu sanırım ve Pazartesi sabahı UPS kapımı çaldı. Onun öncesinde UPS ile benim de şahsi olarak iletişime geçip durumu izah etmeme rağmen sanki hiçbir şey dememişim gibi ürünü kapıma getirmişlerdi. İade edilmesini istediğimi talep ederek ürünü kabul etmedim tabii. Bu sabah takip sayfasında "Ulaştırılamadı çünkü adres eksik veya hatalı." ibaresini görünce küplere bindim. UPS'i arayıp olayın ne olduğunu sordum ve "Elimizde iade talebi yok. --- adresine sorununuzla mail atın, gereken yapılacaktır" cevabını aldım. Maili atıp Amazon ile yine sohbet üzerinden iletişime geçtim. Durumu detaylıca, herhangi bir virgülü bile atlamadan anlattım(ki sanırım onlar geçmişteki sohbetlerimi, taleplerimi de görüyor). Şükürler olsun ki Amazon'daki yetkili, benim ana dilim olmayan bir dili, ana dilimin aynı olduğu bir kişiden daha iyi anladı. 5 dakika içinde ürün ellerinde olmamasına rağmen "Eğer çok endişeli iseniz paranızı iade edebilirim." Dedi. Çok mutlu olacağımı belirttim ve önce iadeyi yaptığını, sonrasında da onay e-mailini gönderdiğini söyledi. 10 gün içinde geçermiş hesabıma, bekliyorum. Ben bunu yazarken UPS TR çalışanları hala bana otomatik mail atıyor, o da ayrı bir konu... 🤪

Blue Yeti mikrofona para biriktirirken indirim yakalayıp almıştım 1.5 yıl kadar önce. Aldıktan 10 ay kadar sonra mikrofonun kablosunda bir temassızlık meydana geldi. Ne yapabilirim diye Amazon ile iletişime geçtim, durumu anlattığım anda hiçbir şey demeden "Yeni ürün gönderelim, olur mu?" Dediler. Şok olup "Tabii." dedim. Akabinde, yeni ürün bana ulaşınca bozuk ürünü onlara yollamamı rica ettiler. Tabi o kargo parasını da Amazon karşılıyor. 2-3 gün sonra tamamen ücretsiz değiştirilen mikrofonum elime ulaştı ve ben de gidip bozuk olan mikrofonu PTT kargo ile yolladım. Bu aşamada parayı PTT'ye ben verdim, makbuzun da fotoğrafını çekip amazon'un belirttiği mail adresine atıp paramı, kartıma iade aldım.

Cyber Monday'de kulaklık bakarken güzel bir kulakiçi kulaklığı güzel bir fiyata görüp sipariş verdim. Ürün 1 hafta içerisinde geldi, heyecanla açıp test ettim fakat hiç güzel ses vermiyordu. İade talebi oluşturdum, güzelce paketledim ve Amazon'un sağladığı kağıtları kutunun üstüne yapıştırıp yine PTT kargo ile gönderdim. Yine aynı prosedür takip edildi: PTT'ye parayı verdim, makbuzun fotoğrafını da amazon'a mail attım ve kartıma para iade edildi. Ürün ellerine ulaştığı gün de iadenin 1-2 gün içinde kartıma yansıyacağı bilgisi verildi. Ertesi gün de yansımıştı. Merak eden olursa kulaklık Sennheiser Momentum'du.

Daha çok alışverişim var, onlarda sıkıntı olmadığı için yazma gereği duymadım. Amazon.com kargo süresi ortalama 4-5 gün, amazon.de ise 2-3 gün.

Türkler her şeyi suistimal ettiği gibi bir gün Amazon'u da suistimal etmez umarım (Genelleme bu. Her şeyi suistimal eden veya etmeye çalışan Türklerden değilseniz alınmayınız.) :) Zira bu müşteri memnuniyeti seviyesine sahip çok firma yok Dünya üzerinde, kaybetmek istemem, istemeyiz.

Cevaplayabilecek tek kişi tabii ki ben değilim fakat sorunuz varsa da yazmaktan çekinmeyin, seve seve cevaplarım.

Son düzenleme:
Aslında olması gereken ve yapması gereken şeyleri yapmış. Müşteri memnuniyeti konusuna önem veriyorlar. Bizim burada yerli firmalar ve satıcılar bazen sorun çıkarsa da ben şu ana kadar kişisel olarak bir sorun yaşamadım. Bazen sorun yaşayanların da yerinde ve doğru tepkiler vermedikleri veya duruma direkt art niyetli şekilde yaklaştıkları için sorun yaşadıklarını düşünüyorum.

Türkler suistimal etmiyor. Yanlis bir tabir. Türkler diyince sen giriyorsun ben giriyorum kendini Türk hisseden herkes giriyor. Dolandiricilar suistimal ediyor demelisin.
Yanlışlıkla veya isteksizce söylediğim bir şey değil fakat genelleme zaten, o kadar alınılacak bir şey değil. Bakılınca da tüm dünyada bir şeyleri suistimal edenlerin çoğunun Türk olduğunu görmek mümkün. Fakat yine belirtiyorum, genelleme. Her Türk böyle demiyorum, olamaz da zaten. Başka bir forumda ve birkaç yerde "Amazon'u Dolandırdım hehehe" diye pişkin pişkin dolaşan insanları görünce...

Amazon.com.tr'den mi yaptın bu alışverişleri yoksa amazon.com'dan mı?
Bahsettiklerim amazon.com ve amazon.de karışık, amazon.com.tr olayı yok içlerinde. Amazon.com.tr'den de 1 kere alışveriş yaptım, şu an için sorun gözükmüyor.

Aslında olması gereken ve yapması gereken şeyleri yapmış. Müşteri memnuniyeti konusuna önem veriyorlar. Bizim burada yerli firmalar ve satıcılar bazen sorun çıkarsa da ben şu ana kadar kişisel olarak bir sorun yaşamadım. Bazen sorun yaşayanların da yerinde ve doğru tepkiler vermedikleri veya duruma direkt art niyetli şekilde yaklaştıkları için sorun yaşadıklarını düşünüyorum.
Ben çok yaşadım şahsen. :( Ürünle ilgilenmeyen mi dersin, kullanıcı hatası diyen mi, paketi açıldıysa iade almıyoruz diyen mi...

Amazon müşteri memnuniyeti konusunda en güvenilir şirkettir. Bünyesinde güzel maaşlar alan operatörler barındırdığından, iletişime geçtiğimiz insanlar gayet anlayışlı ve pozitif davranıyorlar. Bizimkiler günde 10 saat çalışıp asgari ücret alınca ilgisiz ve gayretsiz oluyorlar. Tabi firmalarda satılan bir ürünü geri almakta çok hevesli değil. O kutu o firmadan çıktıktan sonra onların işi bitmiş gibi davranıyorlar. Bazen ürünün en temel hakkı olan garanti işlemlerinde bile büyük sorunlar çıkıyor. Yine de günümüzde Türkiye'de bazı firmalar bu konuda güzel işler yapmaya çalışıyor. Umarım yakın zamanda o seviyelere geliriz.

Yanlışlıkla veya isteksizce söylediğim bir şey değil fakat genelleme zaten, o kadar alınılacak bir şey değil. Bakılınca da tüm dünyada bir şeyleri suistimal edenlerin çoğunun Türk olduğunu görmek mümkün. Fakat yine belirtiyorum, genelleme. Her Türk böyle demiyorum, olamaz da zaten. Başka bir forumda ve birkaç yerde "Amazon'u Dolandırdım hehehe" diye pişkin pişkin dolaşan insanları görünce...

Bahsettiklerim amazon.com ve amazon.de karışık, amazon.com.tr olayı yok içlerinde. Amazon.com.tr'den de 1 kere alışveriş yaptım, şu an için sorun gözükmüyor.

Ben çok yaşadım şahsen. :( Ürünle ilgilenmeyen mi dersin, kullanıcı hatası diyen mi, paketi açıldıysa iade almıyoruz diyen mi...
Çok saçma bir soru olabilir ama amazon.com'a geri dönderdim dediniz ya hani, nereye gönderdiniz? :D

Çok saçma bir soru olabilir ama amazon.com'a geri gönderdim dediniz ya hani, nereye gönderdiniz? :D
Yeni fark ettim hepsi amazon.de'den olan alışverişlerimmiş 😱 Blue Yeti'yi amazon.com'dan aldım diye hatırlamıştım, yanlış hatırlamışım. Soruya cevap verecek olursam Almanya için verebilirim, o da Almanya'da bir yerlere gidiyor zaten. Adresi ve şehri hatırlayamıyorum.

Yeni fark ettim hepsi amazon.de'den olan alışverişlerimmiş 😱 Blue Yeti'yi amazon.com'dan aldım diye hatırlamıştım, yanlış hatırlamışım. Soruya cevap verecek olursam Almanya için verebilirim, o da Almanya'da bir yerlere gidiyor zaten. Adresi ve şehri hatırlayamıyorum.
Teşekkürler. Son bir sorum olacak( bu sorum da saçma), müşteri desteğinde hangi dil konuşuluyor amazon.de sitesinde? Ayrıca gümrük masrafları nasıl bir süreçte işliyor?

Teşekkürler. Son bir sorum olacak( bu sorum da saçma), müşteri desteğinde hangi dil konuşuluyor amazon.de sitesinde? Ayrıca gümrük masrafları nasıl bir süreçte işliyor?
Destek İngilizce. Gümrük vergisini de siparişi verirken alıyor. Bazı durumlarda gümrükten geçerken izin isteniyor sadece, o da teslimatı duruma göre ya 1-2 gün ya da hiç geciktirmiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı