AMD 29.2.1 güncellemesi ile gelen siyah ekran

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Ekran kartım Sapphire Pulse RX 5600XT işlemcim R5 3600. zaten önceden 28 ve 27 driverlarda siyah ekran yaşıyordum bu güncelleme ile tekrar siyah ekran sorunları gelmeye ve daha çok artmaya başladı. DDU ile silip baştan yükledim driverı lakin sorun hep aynı. Oyunda birden bire siyah ekran veriyor ve 2 3 saniye kalıp düzeliyor. Oyun fark etmiyor. Sıcaklık değerleri normal. 5 dakikada bir yapıyor olması can sıkıcı. Forumda olan tüm AMD siyah ekran konularını inceleyip çözümlerin hepsini yaptım lakin değişen bir şey yok. Ben artık vazgeçtim böyle kullanmaya çalışacağım. Lakin size iki sorum var. Birincisi bu güncellemeden sonra siyah ekran sorunu yaşayanlar ne gibi artı eksi şeyler yaşadılar? Merak ediyorum doğrusu. İkincisi bu driverın WHQL sürümü tahminlerinize göre ne zaman gelir? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıda ki PCI-e kablolarından bahsediyorsanız ikisini sayısız kez denedim. CPB kapalı açık şekilde de denedim yine sorunlar devam ediyor. Anakart B450M S2H. Farklı bir anakartta deneme şansım olmadı sadece.Eki Görüntüle 682826

5600XT ise olmaz onda çift 8 pin giriş olacak kartın üstünde ya da 8+6pin. Siz garantiye göndereceksinzi kartı. Ya da hdcp kapalı deneyin kaliteli bir kablo alıp. Radeon ayarları ekran/geçersiz kılar altında. Siyah ekran 2-3 saniye sürüp düzeliyorsa o kablodan oluyor genelde dostum. 75Hz yapıp monitörü o şekilde deneyin bakalım olmazsa kesin kablo değişimi ile düzelir diyebiliriz.

Aynı sorunu çözmek için kafayı yedim yapacağınız işlemler :
başlat menüsü > arama kutusuna > sysdm.cpl yazın ve gelen ekrandan > donanım sekmesine tıklayın gelen ekrandan > Aygıt yükleme ayarları > gelen ekrandan Hayır onay kutusunu işaretleyin uygula > tamam
Olmadı mı o zaman :

başlat menüsü > arama kutusuna > gpedit.msc yazın ve gelen ekradan > bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > Windows bileşenleri > Windows update bulun tıklayın > sag tarafta > Windows güncelleştirmeleri olan sürücüleri dahil etme çift tıklayarak açın > yapılandırılmadı olan ayarları > devre dışı yapın

daha sonra

- bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > sürücü yükleme > Windows update aygıt sürücüsü arama sorgusunu > çift tıklayın açın devre dışı bırakıldı olarak ayarlayın

yine kullanıcı yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > sürücü yükleme > Windows update aygıt sürücüsü arama sorgusunu çift tıklayın açın > devre dışı bırakıldı olarak ayarlayın

- bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > aygıt yükleme genişletin > aygıt yükleme kısıtlamaları > tıklaın sağ tarafta > başka ilke ayarları tarafından açıklanmayan aygıtların yüklenmesini engelle çift tıklayın > ayarı devre dışı veya etkin olarak ayarlayın

Yine mi olmadı :

başlat menüsü arama kutusuna > regedit yazın gelen ekrandan şu yolu takip edin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching

SearchOrderConfig
değerini çift tıklayın değeri 0 yapın Driver güncelleştirmelerini engeller,

Bunlar windwosun otomatik driver yüklemesini kapatır AMD sürücülerini (WHQL) yükledikten sonra bu işlemleri yapın yoksa driver yükleyemezsiniz.

Aynı sorunu çözmek için kafayı yedim yapacağınız işlemler:
Başlat menüsü > arama kutusuna > sysdm. CPL yazın ve gelen ekrandan > donanım sekmesine tıklayın gelen ekrandan > aygıt yükleme ayarları > gelen ekrandan hayır onay kutusunu işaretleyin uygula > tamam.
Olmadı mı o zaman:

Başlat menüsü > arama kutusuna > gpedit.msc yazın ve gelen ekradan > bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > Windows bileşenleri > Windows Update bulun tıklayın > sag tarafta > Windows güncelleştirmeleri olan sürücüleri dahil etme çift tıklayarak açın > yapılandırılmadı olan ayarları > devre dışı yapın.

Daha sonra

- Bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > sürücü yükleme > Windows Update aygıt sürücüsü arama sorgusunu > çift tıklayın açın devre dışı bırakıldı olarak ayarlayın.

Yine kullanıcı yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > sürücü yükleme > Windows Update aygıt sürücüsü arama sorgusunu çift tıklayın açın > devre dışı bırakıldı olarak ayarlayın.

- Bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları > sistem > aygıt yükleme genişletin > aygıt yükleme kısıtlamaları > tıklaın sağ tarafta > başka ilke ayarları tarafından açıklanmayan aygıtların yüklenmesini engelle çift tıklayın > ayarı devre dışı veya etkin olarak ayarlayın.

Yine mi olmadı:

başlat menüsü arama kutusuna > regedit yazın gelen ekrandan şu yolu takip edin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching.

Searchorderconfig
değerini çift tıklayın değeri 0 yapın driver güncelleştirmelerini engeller,

Bunlar windwosun otomatik driver yüklemesini kapatır AMD sürücülerini (WHQL) yükledikten sonra bu işlemleri yapın yoksa driver yükleyemezsiniz.

Onun yerine sürücüyü önceden çekip interneti kesip. Güvenli modda DDU ile sildikten sonra Windows'a geri dönüp. Sürücüyü kurup interneti tekrar açsa da olur. Ama arkadaşın 2-3 saniye gidip geliyormuş o kablodan oluyor 75Hz'e düşürüp denesin büyük ihtimal düzelir ya da kaliteli kablo ile.

Onun yerine sürücüyü önceden çekip interneti kesip. Güvenli modda DDU ile sildikten sonra Windows'a geri dönüp. Sürücüyü kurup interneti tekrar açsa da olur. Ama arkadaşın 2-3 saniye gidip geliyormuş o kablodan oluyor 75Hz'e düşürüp denesin büyük ihtimal düzelir ya da kaliteli kablo ile.
Maalesef windows oto driver olayını 2. kapatıp açmada yapıyor ben arkadaşın ekranı sürekli gelip gidiyor sandım sorunu yanlış mı anladım yoksa ?

Maalesef Windows oto driver olayını 2. kapatıp açmada yapıyor ben arkadaşın ekranı sürekli gelip gidiyor sandım sorunu yanlış mı anladım yoksa?

Dakika 5:50'ye alıp izleyin bakın 2-3 saniye gidip gelme kablodan oluyor. Ekranı bazen 2-3 saniye gidip geliyormuş sürekli değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dakika 5:50'ye alıp izleyin bakın 2-3 saniye gidip gelme kablodan oluyor. Ekranı bazen 2-3 saniye gidip geliyormuş sürekli değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Tamamdır ama yinede dediklerim sıkıntı yaratacak şeyler değil ileride yaşayacağı sorunu çözebilir o yüzden silmiyorum.

@FaLSe Monitörüm de Freesync var onu açıyorum, siyah ekran veriyor. Kapatıyorum düzeliyor. Deneyebilirsiniz.

Aynı bu videoda ki gibi, Freesync kapatınca düzeliyor.

5600XT ise olmaz onda çift 8 pin giriş olacak kartın üstünde ya da 8+6pin. Siz garantiye göndereceksinzi kartı. Ya da hdcp kapalı deneyin kaliteli bir kablo alıp. Radeon ayarları ekran/geçersiz kılar altında. Siyah ekran 2-3 saniye sürüp düzeliyorsa o kablodan oluyor genelde dostum. 75Hz yapıp monitörü o şekilde deneyin bakalım olmazsa kesin kablo değişimi ile düzelir diyebiliriz.

Monitörüm ASUS VP249QGR. İçinden orijinal HDMI kablosu çıktı. Ayrıca farklı bir HDMI ve DP kablosu denedim fakat sorun yine aynı. Ekran HZ düşürmeyi de şu an denedim lakin sorun devam ediyor. 10 15 dklık boş kullanımdan sonra bile siyah ekran veriyor ekran 2 3 saniye kararıyor ve tekrar geliyor. Yaklaşık 5 dk aralıklarla yapıyor bunu.
@FaLSe monitörüm de FreeSync var onu açıyorum, siyah ekran veriyor. Kapatıyorum düzeliyor. Deneyebilirsiniz.

Aynı bu videoda ki gibi, FreeSync kapatınca düzeliyor.

Hocam Radeon Software ekranından da monitörün kendi ayarlarından da FreeSync açık ve kapalı bir şekilde denedim. Maalesef fark etmiyor. Sorun devam ediyor.
Maalesef Windows oto driver olayını 2. kapatıp açmada yapıyor ben arkadaşın ekranı sürekli gelip gidiyor sandım sorunu yanlış mı anladım yoksa?

2 3 saniye ekran kararıp geri geliyor. 5 dakika aralıklarla yapıyor bunu. Ama herhangi bir reset atma veya siyah ekranda kalma yok.

Son düzenleme:
Monitörüm ASUS VP249QGR. İçinden orijinal HDMI kablosu çıktı. Ayrıca farklı bir HDMI ve DP kablosu denedim fakat sorun yine aynı. Ekran HZ düşürmeyi de şu an denedim lakin sorun devam ediyor. 10 15 dklık boş kullanımdan sonra bile siyah ekran veriyor ekran 2 3 saniye kararıyor ve tekrar geliyor. Yaklaşık 5 dk aralıklarla yapıyor bunu.

Hocam Radeon Software ekranından da monitörün kendi ayarlarından da FreeSync açık ve kapalı bir şekilde denedim. Maalesef fark etmiyor. Sorun devam ediyor.

2 3 saniye ekran kararıp geri geliyor. 5 dakika aralıklarla yapıyor bunu. Ama herhangi bir reset atma veya siyah ekranda kalma yok.

Radeon ayarlardan ekran ayarları altta geçersiz kılar var. Oradan hdcp ayarını devre dışı bırakıp dener misin?

20200928_035937.jpg

Anakart çipseti de güncelleyin.

En son farklı ekranda da deneyin bu sorun devam ediyorsa kesin garantiye gönderin.

Ek: Kartı söküp 550W'da olur. Düzgün PSU olan farklı bir makinede dene derim bakalım yapıyor mu?

Yapmazsa anakart ya da psu arızalı olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Radeon ayarlardan ekran ayarları altta geçersiz kılar var. Oradan hdcp ayarını devre dışı bırakıp dener misin?

Eki Görüntüle 683229

Anakart çipseti de güncelleyin.

En son farklı ekranda da deneyin bu sorun devam ediyorsa kesin garantiye gönderin.

Ek: Kartı söküp 550W'da olur. Düzgün PSU olan farklı bir makinede dene derim bakalım yapıyor mu?

Yapmazsa anakart ya da PSU arızalı olabilir.

Hocam eski monitörüm de 75 Hz'di HDMI to VGA kablosu ile denedim yeni monitör almadan aynı sorun vardı. Monitörden kesin diyerek yeni monitörü aldım sorun değişmedi. Kartı sökme işlemine de şöyle diyeyim. GTX 1660 Super ve RTX 2060 kartlarını sistemime taktım hiçbir sorun olmadı. Yani PSU ve anakartta herhangi bir sorun yok. Kartı çıkarıp başka sisteme gerek kalmadı kart arızalı zaten. Bu hdcp dediğiniz ayar nedir? Denemedim ama deneyeceğim ne işe yarıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı