AMD 7 3700X Sıcaklığı

Gaviria

Decapat
Merhabalar, arkadaşlar yeni sistem topladım ama emin olamadığım şeyleri sizlere sormak istiyorum mesela işlemci sıcaklığım gibi.
Sistemi Nihai Performansta ya da AMD High Performance'da kullandığım zamanlar boşta 48-59-60-63 arası yükselip inmekle beraber değişmekte ama genelde 49-58 arası değişmekte. 49'a düştüğü an, 49 yazar yazmaz anında, sanki kovalayan var gibi bir anda 59'lara çıkıyor fan hızlanıp tekrar düşürüyor. Sürekli döngü gibi 49-59 arası yükselip yükselip fan hızlanıp düşürüyor.

Güç tasarrufuna aldığımda ise boşta 43-47 derece arası değişmekte.

İşlemciyi stok fanıyla kullanmakla beraber; kasanın önünde üç tane 120 mm, arkasında bir tane 120 mm ve kasanın üst kısmında da iki tane de 140 mm olmak üzere üstte fanlar var. Bu kadar fana bu sıcaklıklar bana normal gelmedi. OC falan yapmayı bilmiyorum açıkçası yapmayı da düşünmüyorum ama bu sıcaklıklar sizce normal mi?

Oyunlarda normal gibi ama. CS gibi işlemci bazlı bir oyunda 63-71 derece arası değişiyor. Diğer oyunlarda da hemen hemen öyle maksimum 75 derece gördüm. Oyunlardaki sıcaklık çok gözüme batmadı ama boşta bu kadar sıcak olması normal mi OC'suz bir bilgisayarda? Steam'den oyun indirirken nihai performansta anlık 75 derecelere çıkıp iniyor tekrar çıkıp inip orada da döngü oluyor zaman zaman.

İşlemci: AMD 7 3700X
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING

Sonuçlar en son AIDA64'e göre bakılmıştır. MSI Afterburner'a göre de sabit güç tasarrufunda en düşük 48 derecedir. AMD Ryzen Master'e göre de performansta, boşta, 44-49 derecede dolaşıp 49 dereceyi geçmiyor ama pek inandırıcı gelmedi o program.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maksimum sıcaklık değeri önemli, ki 75 derece görmüşsünüz en fazla. Sorun yok bu yönde :)
İşlemci sıcaklık dalgalanmaları CPB özelliğinden kaynaklanıyor, bu özelliğin ne olduğunu kısaca açıklayayım:
Ryzen işlemcilerde işlem yapıldığı zaman işlemciye ani voltaj verilir ve voltaj dalgalanmaları, buna bağlı olarak da ani sıcaklık değişimleri olur. Bu durumlar gayet normal ama içiniz rahat değilse CPB ayarını BIOS üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ayarı devre dışı bırakmanız, performansı az miktarda etkilemekte. Bununla beraber kapatmanıza gerek görmediğimi söylemeliyim.
Ryzen Master ve Görev Yöneticisi sıcaklık takibi için bakılabilecek yerler.

Değerleriniz gayet normal. Sizin zaten sıcaklık sorununuz yok sadece o aradaki ani fırlamalara takılmışsınız gibi geldi bana. Onu da açıklayayım, CPB ve PBO algoritmalarından kaynaklı. CPB bildiğiniz Turbo modu, PBO ise belli çekirdekleri kısa süreli olarak yüksek frekansa çıkaran(boost) bir teknoloji. O ani iniş çıkışların bir zararı yok, zaten Ryzen Balanced modda kullanmanızı öneriyorum bu sayede işlemci boştayken daha düşük frekans ve voltajla çalışıyor. Bir de BIOS'da işlemci ayarlarından AMD Cool'n'Quiet özelliğini aktif ederseniz, boşta voltaj daha da düşecektir.

Manuel OC ile voltaj vermenizi, belli frekansa kitlemenizi önermiyorum çünkü performans olarak ciddi bir getirisi yok. AMD, Ryzen 3000'lerin çalışma karakterisiğinin böyle olduğunu ve kısa süreli voltaj çıkışlarının zararı olmadığını söylemişti. Yani endişelenecek bir durum yok ;) Geçen Technopat'ta Intel Core i9-10900 inceleme makalesini okurken, 10.nesil 10900'ün sıvı soğutmayla oyunda 100 derece olduğunu yazmışlar, siz 70 dereceye çok diyorsunuz insaf(şu linkten "Bu İşlemci Isınıyor" kısmını okuyabilirsiniz).

Ek bilgi: Size o inandırıcı gelmeyen Ryzen Master en doğru sonucu gösteren programdır. Diğer izleme programlarda(Hwinfo64 dahil) şuan bir sorun var. Şöyleki 200-300ms'de bir değer güncelliyorlar ve işlemci kendini yük altında sanarak daha yüksek voltaj veriyor. Bu cpu microcode'undan kaynaklı, hata da değil aslında. O yüzden sıcaklığa Ryzen Master'la, voltaj değerine ise sadece CPU-Z açıkken bakmanızı öneriyorum. Aynı anda birden fazla izleme programı açmanızı da önermiyorum.

Son düzenleme:
Bunu yapan şey CPB adını verdiğimiz işlemcinin otomatik olarak turbo boost frekansına çıkmasını sağlayan şey. Arkadaş açıklamış ama Intel'den farklı bir proses olarak turbo boostta ani voltaj değişimi sisteme ani sıcaklık değişimi gibi algılanıyor. CPB'nin etkilerini test edip eklemiştim daha önce aşağıdaki konumdan inceleyebilirsiniz.

Ryzen'ler CPB (Core Performance Boost) açık konumdayken, işlemcinin maksimum turbo frekansına ihtiyacınız olduğu durumlarda otomatik olarak yükselten bir özelliktir. Ryzen'ler CPB özelliği açıkken ani voltaj yükselmeleri, ani sıcaklık değişimleri ve bunlara bağlı olarak fan gürültüsü gibi bir çok konuda kullanıcıları rahatsız veya tedirgin etmesi üzerine açık ve kapalı konumda bir test yapmak istedim. Gözlemlediğim değişimleride sizler ile paylaşarak açık veya kapalı tutmanız konusunda ki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Test sistemi imzamda ki sistemdir. Test edilen oyun COD WWII. Oyun grafik ayarları seçilebilir en yüksek ayarlarda. Çözünürlük 1080p fakat şuan çokta iyi olmayan bir monitör kullanmaktayım.

Test nasıl gerçekleşti? Test oyun içindeki aynı bölümün yaklaşık aynı zaman içerisinde bitirilmesi ve son sahne kapanmadan önceki eşit kareler alınarak değerlendirildi. Ekstradan bölüm içerisinde ki farklılıkları sözlü olarak ifade etmeye çalışacağım. Kasa kapakları tamamen kapalı. Mesh olmayan bir model kullanıyorum temizlik ve sessizlik açısından. Sadece ön panelin her iki yanında boydan boya taze hava giriş açıklıkları ve üst panelde sıcak havanın çıkması için boydan boya hava kanalı var.

CPB Açık Durumu:

-Sıcaklık

Özellik açıkken işlemci maksimum turbo frekansı olan 4.5 GHz kadar çıkabiliyor (ki yük altında 4.475 GHz gibi bir değere sabitliyor) ve boşta ki gibi ani sıcaklık değişimleri yok (Ara sahneler hariç). 60-65 derece arasında kullanım yüzdesine göre değişen sıcaklıklar mevcut. Yükte ki kullanımlarda ani değişimler yok diyebiliriz. Bu da sistem yük altında olmadığı zamanlarda ki değişimlerin aslında kuru gürültüden başka birşey ifade etmediğini gösteriyor.

-Ses

Boşta iken herhangi bir işlem yapmazken sessiz çalışıyor. Ama dosya yöneticisi, tarayıcı gibi basit işlemler yapmak isterken bile bu ani değişimler sıcaklık artışı olarak algılanıp bir anda %15-20 çalışan fanların %80-90 çalışmalarına sebep oluyor. Bu da ani yükselişten kaynaklı olacak ki ortam sessizken bir anda uğultulara maruz kalıyorsunuz. Yükte iken fan hızları %70-85 aralarında bir yerde sabitleniyor ve oyuna dalmamışsanız bu da bir müddet sonra rahatsız etmeye başlıyor (radyatör fanlarım normal şartlarda da sessiz fanlar değiller normal karşılıyorum). Ama boşta ki ani dalgalanmalar gibi bir inip bir çıkmıyor ses. Belli bir süre sonra uzun saatler oyun oynadığınızda o ses frekansına öyle bir alışıyorum ki bazen duymuyorum. Ama başlangıçta oyun içine girene kadar rahatsız etmiyor değil ama tamamen benim fanlarım ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

CPB Kapalı Durumu:

-Sıcaklık

CPB kapalı durumda işlemci temel hız frekansı olan 3.9 GHz hızına kadar çıkıyor ve bunun üstüne çıkmıyor. Normal kullanımda aşırı sessiz. Ani değişimler söz konusu değil. Dengeli bir kullanım söz konusu. Oyuna girdiğimizde ise 50-56 dereceler arası değişkenlik gösteren sıcaklıklar karşıma çıktı. Nerden baksanız açık olması durumuyla 10 derecelik bir değişim söz konusu. Yine ani değişimler söz konusu değil. Sahnelere göre inip çıkıyor.

-Ses

Sistem boşta iken inanılmaz sessizmiş. Hatta bir ara özelliği kapattıkta sistem açılmadı mı acaba sendromuna bile girmiş olabilirim. İşin şakası normal kullanımda ki o sessizlik çok hoşuma gitti diyebilirim. Oyunda yük altındayken ise yine açık konuma göre çok daha sessiz. Fanlar %70 kullanımı geçmiyordu sanırım ve oyuna dalmak daha kolay oldu diye düşünüyorum.

-FPS

Oyun içindeki performansı her ikisi içinde yazmadım. Çünkü bir fark görmedim. Bu da 1080p ve aşırı kötü bir monitör kullanmam dolayısıyla açık veya kapalı olması durumunda ekran kartını fazlasıyla besleyebilmiş yorumunu çıkartabildim. 3-4 ay sonra 2K veya 4K gibi çözünürlüklerde tekrar deneyip bu konu başlığı altında değişim olup olmadığını güncellerim. Ama şuan maalesef elimde bu gaybana monitörden başka monitör yok. Bu yüzden performans kıyasını oyun için yapmak doğru gelmedi. Fırsat buldukça farklı testleri yapıp bu konuyu güncel tutmaya çalışırım. İstediğiniz testler olursa da belirtirseniz müsait oldukça her birini teker teker yapmaya çalışırım. Hatta Sosyal kullanıcıları CPB açık ve kapalı konumlarda ki testlerini, yorumlarını ve fikirlerini burada paylaşırsa sevinirim. Şuan elimde Forza Horizon 4 ve Battlefield 5 oyunları var. Bunlarıda zaman içerisinde test edip ekleyeceğim.

Sonuç:

Sıcaklık değerleri her iki konumda da benim için tehlike arz etmediği için ve fanlardan gelen kuru gürültünün hoparlör kullanmam sebebiyle çok fazla rahatsız etmemesinden (itiraf ediyorum yer yer deli ediyor ama radyatör fanlarım 37 dB) dolayı CPB açık kullanacağım. Fakat 6-7 ay sonra 4.2-4.3 GHz gibi bir değere manuel olarak O.C yapıp o şekilde kullanmayı düşünüyorum.

Testle ilgili görselleri ekliyorum. Yanlış bilgi veya farklı bir durum söz konusu olmuş ise özürümüz kabul olsun. CPB'nin kafa karışıklığı yaptığı kullanıcılara fikir oluşturması dileğiyle.

Çözüm olarak CPB kapatabilirsiniz ki gereksiz görüyorum bunu. İkinci olarak fan ayarı yapabilirsiniz. Normal kullanımda bu sıcaklık değişimleri bize risk getirmediği için ben işlemcimin normal kullanımda ki maksimum değerlerini inceledim. Yaklaşık yarım saatlik kullanım içerisinde ki grafiğe baktığımda 60 derece maksimum sıcaklık gördüm. Fan ayarlarımı 60 dereceye kadar kademeli olarak maksimum %70 yükte çalışacak şekilde ayarladım. Daha sonra 61-62-63-... kademeli olarak fanları 65 derecede tam yükte çalışacak şekilde ayarladım. Bu da yükte 60 dereceleri geçtiğinde işlemcinin fazla ısınmasına engel oluyor.

Tavsiyem güzel bir fan ayarı yapın ve arkanıza yaslanın.

Bence bir sıkıntı yok değerler normal gözüküyor.

Çok teşekkür ederim.

Maksimum sıcaklık değeri önemli, ki 75 derece görmüşsünüz en fazla. Sorun yok bu yönde :)
İşlemci sıcaklık dalgalanmaları CPB özelliğinden kaynaklanıyor, bu özelliğin ne olduğunu kısaca açıklayayım:
Ryzen işlemcilerde işlem yapıldığı zaman işlemciye ani voltaj verilir ve voltaj dalgalanmaları, buna bağlı olarak da ani sıcaklık değişimleri olur. Bu durumlar gayet normal ama içiniz rahat değilse CPB ayarını BIOS üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ayarı devre dışı bırakmanız, performansı az miktarda etkilemekte. Bununla beraber kapatmanıza gerek görmediğimi söylemeliyim.
Ryzen Master ve Görev Yöneticisi sıcaklık takibi için bakılabilecek yerler.

Evet, oyunlardaki sıcaklık performansı zaten içimi biraz rahatlatıyordu ama boşta yüksek olması kafamı kurcalayandı. Sanırım hiçbir şeye dokunmadan ayarları aynen olduğu gibi bırakacağım. Çok teşekkür ederim ilginize, alakanıza. Çok sağ olun.

Ya da kendiniz voltaj verebilirsiniz hemde performans kaybı da olmaz. ( Ya da çok minimum düzeyde olur.)

Çok teşekkür ediyorum.

Değerleriniz gayet normal. Sizin zaten sıcaklık sorununuz yok sadece o aradaki ani fırlamalara takılmışsınız gibi geldi bana. Onu da açıklayayım, CPB ve PBO algoritmalarından kaynaklı. CPB bildiğiniz Turbo modu, PBO ise belli çekirdekleri kısa süreli olarak yüksek frekansa çıkaran(boost) bir teknoloji. O ani iniş çıkışların bir zararı yok, zaten Ryzen Balanced modda kullanmanızı öneriyorum bu sayede işlemci boştayken daha düşük frekans ve voltajla çalışıyor. Bir de BIOS'da işlemci ayarlarından AMD Cool'n'Quiet özelliğini aktif ederseniz, boşta voltaj daha da düşecektir.

Manuel OC ile voltaj vermenizi, belli frekansa kitlemenizi önermiyorum çünkü performans olarak ciddi bir getirisi yok. AMD, Ryzen 3000'lerin çalışma karakterisiğinin böyle olduğunu ve kısa süreli voltaj çıkışlarının zararı olmadığını söylemişti. Yani endişelenecek bir durum yok ;) Geçen Technopat'ta Intel Core i9-10900 inceleme makalesini okurken, 10.nesil 10900'ün sıvı soğutmayla oyunda 100 derece olduğunu yazmışlar, siz 70 dereceye çok diyorsunuz insaf(şu linkten "Bu İşlemci Isınıyor" kısmını okuyabilirsiniz).

Ek bilgi: Size o inandırıcı gelmeyen Ryzen Master en doğru sonucu gösteren programdır. Diğer izleme programlarda(Hwinfo64 dahil) şuan bir sorun var. Şöyleki 200-300ms'de bir değer güncelliyorlar ve işlemci kendini yük altında sanarak daha yüksek voltaj veriyor. Bu cpu microcode'undan kaynaklı, hata da değil aslında. O yüzden sıcaklığa Ryzen Master'la, voltaj değerine ise sadece CPU-Z açıkken bakmanızı öneriyorum. Aynı anda birden fazla izleme programı açmanızı da önermiyorum.

Evet, o ani fırlamalara ve boştaki sıcaklık yükselmesiyle işlemci fanının sürekli dönmesine takıldım gibi oldu. AMD Cool'n'Quieti verdiğimde sadece boştaki ayarı mı değişiyor geri kalan her şey performans isterken aynı kalıyor mu ?
Dediğim gibi oyunlardaki performansından şu anlık memnunum ama boşta yüksek olması kafamı kurcalamıştı harika bir özet, bilgilendirme yapmışsınız. Sadece ben değil bütün bu sorunu yaşayanlar, merak edenler için de faydalı genel bir toplama olmuş. Çok çok teşekkür ederim size, emeğinize sağlık. Çok sağ olun tekrar tekrar.

Bunu yapan şey CPB adını verdiğimiz işlemcinin otomatik olarak turbo boost frekansına çıkmasını sağlayan şey. Arkadaş açıklamış ama Intel'den farklı bir proses olarak turbo boostta ani voltaj değişimi sisteme ani sıcaklık değişimi gibi algılanıyor. CPB'nin etkilerini test edip eklemiştim daha önce aşağıdaki konumdan inceleyebilirsiniz.

Çözüm olarak CPB kapatabilirsiniz ki gereksiz görüyorum bunu. İkinci olarak fan ayarı yapabilirsiniz. Normal kullanımda bu sıcaklık değişimleri bize risk getirmediği için ben işlemcimin normal kullanımda ki maksimum değerlerini inceledim. Yaklaşık yarım saatlik kullanım içerisinde ki grafiğe baktığımda 60 derece maksimum sıcaklık gördüm. Fan ayarlarımı 60 dereceye kadar kademeli olarak maksimum %70 yükte çalışacak şekilde ayarladım. Daha sonra 61-62-63-... kademeli olarak fanları 65 derecede tam yükte çalışacak şekilde ayarladım. Bu da yükte 60 dereceleri geçtiğinde işlemcinin fazla ısınmasına engel oluyor.

Tavsiyem güzel bir fan ayarı yapın ve arkanıza yaslanın.

Kasa fanları kendi adaptörüne bağlı onları ayarlayamıyorum ama üstte iki fana ayar çekmeye çalışacağım dediğiniz gibi. Çok teşekkür ediyorum ilginize, fanları dediğiniz gibi denemeye çalışacağım. Çok sağ olun.

Hocam stok fandan bir şey beklemeyin sıcaklık gayet normal stok fana göre.

Öyle tabii de kasada 5 fan olunca hani onlarla beraber daha serin olur diye düşünmüştüm. :) Çok teşekkürler.

Sıcaklıklar gayet iyi ama stok fan kulanmanızı önermem kule tipi bir hava soğutma işinizi görecektir ya da giriş seviyesi bir sıvı soğutma çok yeterli olur.

Çok teşekkür ederim. İleriki zamanlarda sıvı soğutma bakmayı düşünüyorum ama şimdilik sabitim. :)

Arkadaşlar, hepinize çok minnettarım. Emeklerinize, bilgilerinze sağlık. İlgi göstererek ve yardımcı olarak çok mutlu ettiniz beni aşırı rahatladım. Hepinze teker teker defalarca teşekkür ediyorum. Çok sağ olun, çok teşekkürler.. Benim gibi sorun yaşadığını sanan arkadaşlar için de güzel bir konu oldu bilgilerinizle beraber. Çok sağ olun.

Kasa fanları kendi adaptörüne bağlı onları ayarlayamıyorum ama üstte iki fana ayar çekmeye çalışacağım dediğiniz gibi. Çok teşekkür ediyorum ilginize, fanları dediğiniz gibi denemeye çalışacağım. Çok sağ olun
Kasa fanlarından bahsetmiyorum. CPU fanı ayarlayın. 60 dereceye kadar misalen tam yüke geçmesin sonra kademeli olarak tam yüke ayarlayın. Normal kullanımda sesten kurtulursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı