AMD altın çağını yaşıyor

Sizin bir konunuzda bunun hakkında bir yorumda bulunmuştum. Hala aynı fikirdeyim. Bunlar kandırma girişimleri değil pazarlama taktikleri bence. Eleştirilecek bir şey yok bunda. Az yukarıdaki mesajımı da okursanız NVIDIA'nın da bunu yaptığını görürsünüz.

GPU tanıtımında GPU'nun saf gücüne güç eklemek benim değerlendirme şeklimde kandırma gibi oluyor. NVIDIA'da 3070 için 2080 Ti'nin çok önünde demişti ama hemen hemen denk olduğunu gördük. Bu da kandırmaktır.

İşlemciye bir şey diyemem fakat o 500 doları rahat kullanmak için veriyoruz. Ve driver sorunları. Evet güzel FP ürünleri üretiyorlar fakat driver sorunlarını çözene kadar bence NVIDIA daha önde.

Driverları kartlar çıkış yapınca görüceğiz artık. Bu arada NVIDIA stokları ilk bahara kadar gelmeyecek gibi. O zaman her türlü AMD alır çoğu insan. Ama driverlar da düzeltirlerse ben fanboylar dışında kimsenin ilk bahara kadar NVIDIA'yı bekleyeceğini sanmam.

Driverları kartlar çıkış yapınca görüceğiz artık. Bu arada NVIDIA stokları ilk bahara kadar gelmeyecek gibi. O zaman her türlü AMD alır çoğu insan. Ama driverlar da düzeltirlerse ben fanboylar dışında kimsenin ilk bahara kadar NVIDIA'yı bekleyeceğini sanmam.

Evet büyük hata yaptılar acele ettiler. İnsanları boşta bıraktılar resmen. Millet kartlarını sattı 3000 serisi almak için.

Açıkçası ben AMD sorunları düzeltmişse almayı düşünüyorum da. Ve evet stok konusu gerçekten rezalet bir olaydı.

GPU tanıtımında GPU'nun saf gücüne güç eklemek benim değerlendirme şeklimde kandırma gibi oluyor. NVIDIA'da 3070 için 2080 Ti'nin çok önünde demişti ama hemen hemen denk olduğunu gördük. Bu da kandırmaktır.

Bakış açına göre değişir ama bana o kadar da absürt gelmiyor. Ne de olsa ekmeklerini bu işten kazanıyorlar. Biraz daha satsın diye böyle şeyler yapmaları normal.

Hocam öyle bir şey demediler ki? 3070 ile 2080 Ti güç farkı olarak çok yakın hatta 3070 biraz daha güçlü dediler. Çok önünde dediklerini hatırlamıyorum.

Hocam abarttınız sanki biraz.
Stok sorunları daha uzun süre bitmeyecek. Şu anki ön sarişleri teslim etmek için ellerindeki stoğun 2 katı olması lazım. Ki yeni sipariş edecekleri saymıyorum bile. Yani bu işin raya oturması için en az bir 4-5 ay daha gerek. Ki bu da eğer ellerindeki stoğun artmaya başladığını var sayarsak. Hala stoklar yoksa 1-2 ay daha böyle devam ederlerse yaza kadar bile gelmeyebilir kartlar. Sunum konusunda. NVIDIA 3070 için faster than 2080 Ti dedi. 2080 Ti %1-2 daha iyi çıktı. 3080 için 2 times faster than 2080 dedi. %60-70 daha iyi çıktı. 3090'ı sunuma bile koymadı performans olarak. Çünkü 3080'den sadece %10-15 hızlı olup 2 kat fiyata satıldığından tepki almamak için sonuçları bile paylaşmadılar sunumda. Yeni RTX Core falan dediler, RT performansını 1080, 1080 Ti ile karşılaştırdılar. Nedense 2080, 2080S, 2080 Ti ile karşılaştırmadılar. Çünkü zaten RTX performansları aman aman değişmedi. 2080 Ti misal %2 daha iyiydi 3070'den, ikisinde de RTX+DLSS açınca 3070 %1 öne geçiyordu. %3'lük bir fark sadece. Yani anlayacağınız herkes pazarlama taktiği yapar. Eleştirmek istersen eleştir ama 2 firmanın firmanın pek de farkı yok bu konuda. AMD'nin NVIDIA'nın dediklerine cevap verme isteği de normal olarak rakibinin adımlarını izlemesi. Gecikme mesela, zaten eskiden de olan bir özelliği gösterdiler. Ya da fidelityfx. Ama üstüne bir şeyler de ekleyerek işerlediler. Çok farklı şeyler de tanıttılar Smart Access Memory mesela, Infinity cache mesela. 2 firma da yenilikçe şeyler yaptı ama 2 firma da kullanıcının gözünü boyamaya çalıştı. RX 6000 serisi ve Ryzen 5000 serisi çıkınca da AMD'nin ne kadar boyadığını görüceğiz. Ama pazarlama taktikleri için 2 firmayı da eleştirmek gereksiz olur. Ne de olsa onlar da ekmeğini bundan kazanıyorlar hayrına yapmıyorlar ki bu işi.

Yeni konular

Geri
Yukarı