AMD altın çağını yaşıyor

RX 6000 serisi gerçekten oldukça takdir edilesi ancak NVIDIA durmayacaktır. RTX 3090 Ti'lari göreceğiz yakında gibi gözüküyor. Kendi fikrim Ryzen 5000 serisi saçma zamlar yüzünden tercih edilesi değil bana göre. Intel'in atağını beklemek gerekiyor. 10. Gen'de büyük sıçrama yakalamayı başaran Intel 11. nesilde de sessiz kalmayacaktır, hatta aynı ya da daha düşük fiyata geçecektir Ryzen 5000 serisini "bir de şu stok soğutucu değiştirseler tadından yenmez. :D" En çok merak ettiğim konu ise Intel'in harici GPU'ları. Umarım yüksek FPS'e yönelik, ucuz GPU'lar üretirler.

@lengthok 2 kat hızlıyı 2080S ve 3080 için dediler.

Sonuç olarak teknoloji sürekli gelişiyor. AMD'nin yeni kartları da gayet güzel özellikle 6900 XT'nin frekans hızı çok iyi. Ben beğendim ama sürücü sorunları sebebiyle tercih etmem.
RX 6000 serisi gerçekten oldukça takdir edilesi ancak NVIDIA durmayacaktır. RTX 3090 Ti'lari göreceğiz yakında gibi gözüküyor. Kendi fikrim Ryzen 5000 serisi saçma zamlar yüzünden tercih edilesi değil bana göre. Intel'in atağını beklemek gerekiyor. 10. Gen'de büyük sıçrama yakalamayı başaran Intel 11. nesilde de sessiz kalmayacaktır, hatta aynı ya da daha düşük fiyata geçecektir Ryzen 5000 serisini "bir de şu stok soğutucu değiştirseler tadından yenmez. :D" en çok merak ettiğim konu ise Intel'in harici GPU'ları. Umarım yüksek FPS'e yönelik, ucuz GPU'lar üretirler.

Intel'ın bir anda 6900 XT ve 3090 gibi kart çıkarmasını beklemek biraz tuhaf olur bence. Orta segmentten giriş yapsalar daha çok kullanıcı yakalayabilirler.

Sonuç olarak teknoloji sürekli gelişiyor. AMD'nin yeni kartları da gayet güzel özellikle 6900 XT'nin frekans hızı çok iyi. Ben beğendim ama sürücü sorunları sebebiyle tercih etmem.

Intel'ın bir anda 6900 XT ve 3090 gibi kart çıkarmasını beklemek biraz tuhaf olur bence. Orta segmentten giriş yapsalar daha çok kullanıcı yakalayabilirler.
Hocam bunun ben de farkındayım. İstediğim F/P benim de. Orta segmentten giriş yapmaları benim gibi orta gelirli biri için çok daha iyi olacaktır. Bu yüzden cümlemi "Umarım yüksek FPS'ye yönelik, ucuz GPU'lar üretirler." diyerek bitirdim.

Bu arada AMD işlemci alanında Intel'in stok performanslarını yakalamış olabilir ama overclock konusunda 7GHz AMD için bir hayal. GPU kısmında da DLSS çok büyük bir fark fakat saf kas gücü olarak AMD önde gibi duruyor.

Ne? Nasıl?
Zamanında ben bilgisayara yeni başlamıştım. Ben ilk başta bu coreların ve işlemcilerin nasıl yapıldığına merak saldım. 2016 - 2017 arasında AMD'nin Ryzen serisi çıkacak ve İNTEL'i öpecek diye bir şeyler bulmuştum. Bende direk hisselerine baktım. AMD sürekli inişli çıkışlı bir grafiğe sahip ama Lisa Su abla yargı dağıtacak belli. Benim babam da o sıralar yatırım yapacak bir şey arıyordu. Ben tutturdum borsaya oyna "AMD diye bir bilgisayar parçası üreten firma var. Gümbür gümbür geliyor." dedim ama yaşı küçük bir çocuğa kim inanır.(Bu arada hisseleri 2 dolardan azdı.) İleri görüşlü ve AMD kullanan birine söyledim. AMD ısınıyor dedi. Gelecekte param olacak işte o zaman yine bunun gibi bir yatırım seçeneği önüme çıkarsa basacağım parayı.

Zamanında ben bilgisayara yeni başlamıştım. Ben ilk başta bu Core'ların ve işlemcilerin nasıl yapıldığına merak saldım. 2016 - 2017 arasında AMD'nin Ryzen serisi çıkacak ve Intel'i öpecek diye bir şeyler bulmuştum. Bende direk hisselerine baktım. AMD sürekli inişli çıkışlı bir grafiğe sahip ama lisa su abla yargı dağıtacak belli. Benim babam da o sıralar yatırım yapacak bir şey arıyordu. Ben tutturdum borsaya oyna "AMD diye bir bilgisayar parçası üreten firma var. Gümbür gümbür geliyor." Dedim ama yaşı küçük bir çocuğa kim inanır.(Bu arada hisseleri 2 dolardan azdı.) ileri görüşlü ve AMD kullanan birine söyledim. AMD ısınıyor dedi. Gelecekte param olacak işte o zaman yine bunun gibi bir yatırım seçeneği önüme çıkarsa basacağım parayı.

Babanız FX serisini görmüş galiba. FX serisinden sonra firmaya 100K yatırmak cesaret ister. :D

Stok sorunları daha uzun süre bitmeyecek. Şu anki ön sarişleri teslim etmek için ellerindeki stoğun 2 katı olması lazım. Ki yeni sipariş edecekleri saymıyorum bile. Yani bu işin raya oturması için en az bir 4-5 ay daha gerek. Ki bu da eğer ellerindeki stoğun artmaya başladığını var sayarsak. Hala stoklar yoksa 1-2 ay daha böyle devam ederlerse yaza kadar bile gelmeyebilir kartlar. Sunum konusunda. NVIDIA 3070 için faster than 2080 Ti dedi. 2080 Ti %1-2 daha iyi çıktı. 3080 için 2 times faster than 2080 dedi. %60-70 daha iyi çıktı. 3090'ı sunuma bile koymadı performans olarak. Çünkü 3080'den sadece %10-15 hızlı olup 2 kat fiyata satıldığından tepki almamak için sonuçları bile paylaşmadılar sunumda. Yeni RTX Core falan dediler, RT performansını 1080, 1080 Ti ile karşılaştırdılar. Nedense 2080, 2080S, 2080 Ti ile karşılaştırmadılar. Çünkü zaten RTX performansları aman aman değişmedi. 2080 Ti misal %2 daha iyiydi 3070'den, ikisinde de RTX+DLSS açınca 3070 %1 öne geçiyordu. %3'lük bir fark sadece. Yani anlayacağınız herkes pazarlama taktiği yapar. Eleştirmek istersen eleştir ama 2 firmanın firmanın pek de farkı yok bu konuda. AMD'nin NVIDIA'nın dediklerine cevap verme isteği de normal olarak rakibinin adımlarını izlemesi. Gecikme mesela, zaten eskiden de olan bir özelliği gösterdiler. Ya da fidelityfx. Ama üstüne bir şeyler de ekleyerek işerlediler. Çok farklı şeyler de tanıttılar Smart Access Memory mesela, Infinity cache mesela. 2 firma da yenilikçe şeyler yaptı ama 2 firma da kullanıcının gözünü boyamaya çalıştı. RX 6000 serisi ve Ryzen 5000 serisi çıkınca da AMD'nin ne kadar boyadığını görüceğiz. Ama pazarlama taktikleri için 2 firmayı da eleştirmek gereksiz olur. Ne de olsa onlar da ekmeğini bundan kazanıyorlar hayrına yapmıyorlar ki bu işi.

AMD'nin yaptığı Smart Access Memory olayı yeni bir şey değil eksiden yapmışlardı ama hiçbir + yönü olmadı için kimse var olup olmadığını bilmiyordu. Lansmandaki neden hiçbir şeye inanmayız biliyor musun çünkü testlerde 1 oyunda %5 daha fazla FPS aldıysa kartın sunumda bu kart %5 daha iyi bir kart deme hakkına sahip olmaları. 2 sunumu izlediysen NVIDIA önce RTX 2.0 tanıttı sonra 4 5 tane yeni özellik açıkladılar AMD lansmanına baktığımızda Infinity cache dışında bir espri yapmadılar. AMD'nin sunumda gösterdiği her şey fark ettiysen NVIDIA'nın anlattıkları şeylerin bakın bizde altta kalmadık bizde yaptık demesiydi.
AMD denin ekran kartı konusunda tek yarışabilecek tarafı 6900XT ve 3090 tarafında ne kadar OC'li test yapmış da olsa 500 dolar ucuza koyarak aynı performansı sunmuş olmaları testleri çıktığında ne kadar gerçek olduğunu göreceğiz gerçekten geçtiyse güzel bir kapışma olabilir.

AMD'nin yaptığı Smart Access Memory olayı yeni bir şey değil eksiden yapmışlardı ama hiçbir + yönü olmadı için kimse var olup olmadığını bilmiyordu. Lansmandaki neden hiçbir şeye inanmayız biliyor musun çünkü testlerde 1 oyunda %5 daha fazla FPS aldıysa kartın sunumda bu kart %5 daha iyi bir kart deme hakkına sahip olmaları. 2 sunumu izlediysen NVIDIA önce RTX 2.0 tanıttı sonra 4 5 tane yeni özellik açıkladılar AMD lansmanına baktığımızda Infinity cache dışında bir espri yapmadılar. AMD'nin sunumda gösterdiği her şey fark ettiysen NVIDIA'nın anlattıkları şeylerin bakın bizde altta kalmadık bizde yaptık demesiydi.
AMD denin ekran kartı konusunda tek yarışabilecek tarafı 6900XT ve 3090 tarafında ne kadar OC'li test yapmış da olsa 500 dolar ucuza koyarak aynı performansı sunmuş olmaları testleri çıktığında ne kadar gerçek olduğunu göreceğiz gerçekten geçtiyse güzel bir kapışma olabilir.

Smart Access Memory eski bir şey değil. Laptop versiyonu var ama o tamamıyla farklı bir şey. Orada ekran kartı yükünü işlemcinin içindeki igpu ya dağatıyordu burada ise işlemci ekran kartının vramine tam etişim sağlıyor. Bundan önce bazı teknolojilerle FX döneminde sadece 256 MB'sine erişilebiliyordu VRAM'in. Yani bu tamamen yeni bir şey. Ve %10 civarı performans vaat ediyor adamlar.

Smart Access Memory eski bir şey değil. Laptop versiyonu var ama o tamamıyla farklı bir şey. Orada ekran kartı yükünü işlemcinin içindeki igpu ya dağatıyordu burada ise işlemci ekran kartının vramine tam etişim sağlıyor. Bundan önce bazı teknolojilerle FX döneminde sadece 256 MB'sine erişilebiliyordu VRAM'in. Yani bu tamamen yeni bir şey. Ve %10 civarı performans vaat ediyor adamlar.

Eskiden vardı ama hiçbir işe yaramadığı için kullanılmıyordu %10'u geçen 1 oyun gösterdiler %2 olan oyun daha fazla çok bir şey beklemiyorum açıkcası.

Geri
Yukarı