Rehber AMD ekran kartı sıcaklık düşürme rehberi

Makaleler
2
Yer
Ojom - Umbara
Merhaba, bugün sıcak çalışan ekran kartlarına nasıl undervolt ve downclock yapılır onu göstereceğim. Kullanacağımız uygulama MSI Afterburner. Forumda birkaç rehber gördüm fakat kayda değer sıcaklık düşüşü yapılamamış ve başarılı bulmadım. Ben AMD ekran kartı ile yaptığım için voltaj düşürmeyi Afterburner ana menüden direkt yapabiliyorum, NVIDIA kartlarda bu durum biraz daha karışık ve ben hiç NVIDIA kullanmadığım için fazla bilgiye sahip değilim, o yüzden onu anlatmayacağım.

XFX RX 590 ile fabrika çıkışlı ayarlarda Dying Light'da aldığımız değerler:

unknown_2021.05.20-12.49.png

x.jpg

Undervolt ve downclock sonrası değerler:

unknown_2021.05.20-13.34.png

y.jpg

Ne kazandık:
Kartın sıcaklığı 79 dereceden 64'e düştü, 15 derecelik bir düşüş sağladık.
Kartın güç tüketimi 171W'den 98'e düştü, 73W'lık bir düşüş var.
Fan hızı %75'den %59'a düştü, %16 daha az çalışıyor ve daha sessiz.

Ne kaybettik:
5-6 FPS.

Ben Dying Light ile test ettim, aldığınız değerler oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir ama aşağı yukarı aynı olacaktır. Bu ayarları kendi kartımda deneye deneye buldum. Size önerim voltajı -150'ye alın saat hızlarını önce -50MHz yapın, sonra ya FurMark'ta ya da ağır bir oyunda test yapın. Eğer voltaj yeterli gelmezse ve crash verirse -100MHz -150MHz sırayla deneyin, hata almaya devam ederseniz voltajı biraz yükseltebilirsiniz. Bu yaptığmız işlemin kartınıza hiçbir zararı yoktur aksine dahasağlıklı çalışmasını sağlar.

Son düzenleme:
Merhaba, bugün sıcak çalışan ekran kartlarına nasıl undervolt ve downclock yapılır onu göstereceğim. Kullanacağımız uygulama MSI Afterburner. Forumda birkaç rehber gördüm fakat kayda değer sıcaklık düşüşü yapılamamış ve başarılı bulmadım. Ben AMD ekran kartı ile yaptığım için voltaj düşürmeyi Afterburner ana menüden direkt yapabiliyorum, NVIDIA kartlarda bu durum biraz daha karışık ve ben hiç NVIDIA kullanmadığım için fazla bilgiye sahip değilim, o yüzden onu anlatmayacağım.

XFX RX 590 ile fabrika çıkışlı ayarlarda Dying Light'da aldığımız değerler:

Eki Görüntüle 1032333

Eki Görüntüle 1032392

Undervolt ve downclock sonrası değerler:

Eki Görüntüle 1032337

Eki Görüntüle 1032393

Ne kazandık:
Kartın sıcaklığı 79 dereceden 64'e düştü, 15 derecelik bir düşüş sağladık.
Kartın güç tüketimi 171W'den 98'e düştü, 73W'lık bir düşüş var.
Fan hızı %75'den %59'a düştü, %16 daha az çalışıyor ve daha sessiz.

Ne kaybettik:
5-6 FPS.

Ben Dying Light ile test ettim, aldığınız değerler oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir ama aşağı yukarı aynı olacaktır. Bu ayarları kendi kartımda deneye deneye buldum. Size önerim voltajı -150'ye alın saat hızlarını önce -50MHz yapın, sonra ya FurMark'ta ya da ağır bir oyunda test yapın. Eğer voltaj yeterli gelmezse ve crash verirse -100MHz -150MHz sırayla deneyin, hata almaya devam ederseniz voltajı biraz yükseltebilirsiniz. Bu yaptığmız işlemin kartınıza hiçbir zararı yoktur aksine dahasağlıklı çalışmasını sağlar.
FPS kaybı olacağını düşünmüyorum. Fazla ısındığı zaman 40lara kadar düşer zaten. Elinize sağlık :)

Elinize sağlık, faydalı ve basit bir rehber olmuş. AMD ekran kartlarının sıcaklığından mustarip çok fazla kullanıcı vardı. Sıcaklık sorunlarını ben de Core Voltage'ı düşürerek çözdüm. Core Clock RX 580'imde şuan default 1366 seviyesinde olduğu için onu ellemeyi düşünmüyorum ama Memory Clock'u biraz kısmayı deneyeceğim.
Not: Fan sesinden şikayetçi olan arkadaşlar fanları oyuna girmeden belli bir sıcaklıkta çalıştırırlarsa kart ısınmayı beklemeden soğumaya başlayacağı için daha az fan hızıyla daha stabil sıcaklıklara ulaşılabilir.

XFX RX 590 namı diğer alev topu. :D Kışın oldukça işe yarıyor ve odayı ısıtıyordu. Güzel bir rehber olmuş emeğinize sağlık. Yalnız bende XFX RX 590 kullanıyorum ve benim kullandığım undervolt ayarları ile ilgili bir konu da açmıştım. Dileyen arkadaşlar o konuya da bakabilirler. Sonuçta aynı kart aynı model dahi olsa aynı UV ayarları bir kartta stabil çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışmayabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı