AMD: “Ekran Kartlarında 4 GB VRAM Artık Yetersiz”

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
AMD: “Ekran Kartlarında 4 GB VRAM Artık Yetersiz”
4 GB VRAM

AMD, yaptığı bir karşılaştırma ile VRAM’in üst seviye oyunlarda ne derece önemli olduğunun üzerinde durdu. Bildiğiniz üzere RDNA 2 destekli Radeon RX ekran kartlarının duyurusuna oldukça yaklaştık. AMD, yeni bir ...

Devamı: AMD: “Ekran Kartlarında 4 GB VRAM Artık Yetersiz”
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Haklı, 1080P en yüksek ayarlarda çoğu oyun 4 GB VRAM kullanıyor ve yeni çıkacak oyunlar daha fazlasını isteyecek gibi duruyor. Büyük ihtimalle RDNA 2 ile artık en düşük modellerinde de 8 GB VRAM koyarlar, umarım öyle olur :)

1GB HD7850'im ile mutluyum.

GTA 5 900P High ayarlarda (1-2 ayar normal) 120 FPS,
The witcher 3 900P Medium ayarlarda, 45-50, bazenleri 60FPS,
BF V, 900P Medium ayarlarda, 45-50,
Far Cry 3'de high, 4'de medium ayar sabit 60FPS alabiliyorum. GPU'su gerçekten güçlü ki o yüzden 2GB VRAM'lik versiyonu da bulunuyor daha performanslı olan.
Yukarıdaki oyunlardan herhangi bir drop yemiyorum, stabil çalışıyorlar.

Oynadıklarımdan bana yetmeyenlerse,
Just Cause 3, 45-50FPS civarı ama VRAM dolayısıyla drop yiyorum.
Warzone, 40-45 FPS ama VRAM dolayısıyla çok sık drop.

Bu kartı 340 liraya almıştım ve Mart 2012'de çıkmasına rağmen son sürücü tarihi 2020'nin 4.ayı. AMD 8 yıllık karta bile destek vermeye devam ediyor ve güncel oyunlarla iyi bir şekilde çalışıyor kart. Neden böyle bir açıklama yaptılar bilmiyorum, büyük ihtimal milletin yeni ekran kartı için kolları sıvaması veya en çok tercih edilen kartları olan RX580, 5500XT'yi 1650 Super'e kaptırmaması için.

Not:
FPS düşürmeden video kaydı yapabileceğim bir video kayıt programı önerirseniz inceleme konusu açabilirim.

Not 2:
900P ile 1080P neredeyse aynı, ikisini yan yana koyup karşılaştırmış biri olarak söylüyorum. Ayrıca 1080P'den 900P'ye geçince herhangi bir FPS artışı yaşamadım. Kenar yumuşatmaları falan çoğunlukla 1080P ile aynı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı