Amd Fx 6100 overclock sorunu

Shuj

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, direk konuya girmek istiyorum.

Anakartım M5a78l-m lx3
İşlemci amd fx 6100
Hyper x 1600 mhz 8gb ram
Güç kaynağı ise fatality 550w

Sorunum, overclock için bios'tan çarpan yükselterek yapıyorum fakat f10 ile save yaparken enter bastığım anda sistem kendini kapatıyor ve kendiliğinden açılıyor yani normal bir yeniden başlatma değil de komple kapatıp tekrar açıyor ve ön yükleme ekranı uzun bir süre gelmiyor. Ben mecburen el ile kapatıp açıyorum ve açıldığına başarısız overclock yazısı çıkıyor. F1 basmam isteniyor. Basıp tekrar biosa girdiğimde ise istediğim overclock düzeyine gelmiş görünüyor işlemci. Yani overclock yapıyor fakat onaylama aşamasında neden sürekli sistemi kapatıp ilk açarken zorlanıyor onu anlamadım ve tedirgin oldum. Sebebini sormak istedim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın çok iyi değil fazla oc yaparsan kaldıramaz, cpu ratio üzerinden ayar yapacaksın (200 yazan yeri yükselterek değil), bios ayarlarını sıfırla ve cpu ratio ayarını 20 yap 4Ghz de çalışır. Dene bakalım...

Anakartın çok iyi değil fazla oc yaparsan kaldıramaz, cpu ratio üzerinden ayar yapacaksın (200 yazan yeri yükselterek değil), bios ayarlarını sıfırla ve cpu ratio ayarını 20 yap 4Ghz de çalışır. Dene bakalım...
Hocam ben ilk denediğimde zaten cpu ratio dan yapmıştım 3.8 ghz e kadar şimdi sizin dediğiniz gibi 20 yaptım evet 4 ghz de çalışıyor fakat sorun f10 Enter yaptığımda sistem neden kapanıyor . Anakart kaldırmaz demişsiniz acaba şuan 4 ghz kullanırken anakart bi sıkıntı yaşarmı elimde kalmasın aman :)

Oc yaptığında her anakart gücü keser, sonra yeni değerler ile çalıştırır işlemciyi. Yani kapanıp açılması sorun değil. Sadece sıcaklığa bak kuzey köprüsüne el ile sıcaklığına bakabilirsin elin yanmıyorsa sorun yok.

Oc yaptığında her anakart gücü keser, sonra yeni değerler ile çalıştırır işlemciyi. Yani kapanıp açılması sorun değil. Sadece sıcaklığa bak kuzey köprüsüne el ile sıcaklığına bakabilirsin elin yanmıyorsa sorun yok.

anladım hocam çok sağolun hazır yeri gelmişken ekran kartı olarak ne önerirsiniz ikinci el de olabilir max 300-350 tl arası

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı