AMD FX-6100 Prime95 Testi

Amd Fx-6100 işlemcimi sotkc fan ile ne kadar ısınıcak diye merak ettim ve 30 dk boyunca Prime 95 testine soktum. Sonuçlar ise biraz sinir bozcuyudu. Sistemi ilk aldığım zaman testlerde 72~73c'yi geçmezken artık 80c'ye kadar çıktığını gördüm.
Sonuçlar;

İlk 10. Dakika: İlk aldığımda= 68c/ Şimdi= 75c

20. Dakika: İlk aldığımda= 70c/ Şimdi= 78c

30. Dakika: İlk aldığımda= 73c/ Şimdi= 80c

Bu testleri stok fan ile Cooler Master k-350 kasamda yaptım. Sistemi ilk aldığımda yaz aylarına denk gelmişti ve kasaya el sürülmiyecek kadar ısınıyordu fakat şimdi daha fazla ısınıyor olmasına rağmen kasa o kadar ısınmıyor soğuk havalardan dolayı. Herhangi bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin :)

Bu süre aralığında termal macun değiştirdiniz mi? İşlemciyi farklı bir kartta test etme olanağınız oldu mu?
Termal Macun değişimi yapmadım, 18 temmuz'dan beri üzerindeki macun. Farklı bir anakartta test etme olanağım yoktu, zaten anakarttan hiç bahsetmiyorum, kuzey köprüsü işlemciden 7c daha fazla ısınıyor hep. Gigabyte 990XA anakartım.

10 dakika da anca bu kadar ısınıyor benim eski toprak. Amd Athlon 64 x2 4200+ 89watt işlemci. 2.3GHz hızda çalıştırıyorum. (Test Devam ediyor. Stok soğutucu var.) En son 2 ay önce termal macun değiştirdim. ASRock N68C-GS FX anakartım var.
prime95-4200+.jpg

Ekleme: Bir termal macunu yenileyin sonra tekrar test yapın. Macun dandik ise, o da ısıtıyor olabilir.

Son düzenleme:
Macuna tekrar para vereceğime soğutucu alırım zaten :D 15-20 tl termal macun, CM Blizzard t2 mini almayı düşünüyorum 50 tl civarında. Yanında termal macunda geliyor. Ama bugün kontrol edeceğim termal macunun ne durumda olduğunu.

50. dakikayı geçtik. Aslında senin işlemcin ile kıyaslanamayacak kadar düşük seviyede bir işlemcim var. Fakat benim burada örnek vererek anlatmak istediğim geçen zaman içerisinde işlemcide bir değişiklik olmadığını vurgulamak içindi. 2005 senesinden kalma bir işlemci benimki sonuçta. 2 ay sonra 10 yılı bitirecek. :)
prime95-4200+2.jpg

Soğutucusu bana çok dandik geliyor. Eski AMD stok soğutucum ile yeni soğutucu arasında neredeyse 100-150 gram fark var.

Ekleme: Bilgisayarında takılı olan bu soğutucu değil mi?
IMG3006A.jpg

Örnek : Ben bu yukarıdaki stok soğutucuyu eski işlemcimde kullandığımda, yaklaşık 10-15 derece artış oluyor. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı