AMD FX 6100'e hangi ekran kartı alınır?

OYun

Picopat
Merhaba AMD FX 6100 bir işlmecim var. İşlmecimden memnunum sağlam ama ekran kartım GTX 650 1 GB değiştirmek istiyorum. Bu işlemciye ne iyi gider?

1050 ve 1050 Ti gibi kartların alınabilirliği kalmadı, darboğaz olmaması için tercih edilebilir belki.

RX 570 uygun fiyata bulunursa güzel gider, o bile darboğaz yapıyorken bunun üstünü öneren arkadaşları anlamıyorum. RX 570 alırsanız elinizdeki işlemciye overclock yapmanız gerekecek. Tabi oyundan oyuna değişir.

RX 570'den düşük ekran kartları aldığınızda ise gözle görülür bir performans artışı gerçekleşmeyebilir. Sadece fiyatı uygunsa tercih edin derim 570'den düşük kartları.

Yani bence uygun fiyata bulmadıkça değiştirmeseniz bile olur çünkü işlemci öyle ya da böyle geriye çekecek performansı. Daha sonrasında kapsamlı bir güncelleme yaparsanız daha mantıklı olabilir.

1050 ve 1050 Ti gibi kartların alınabilirliği kalmadı, darboğaz olmaması için tercih edilebilir belki.

RX 570 uygun fiyata bulunursa güzel gider, o bile darboğaz yapıyorken bunun üstünü öneren arkadaşları anlamıyorum. RX 570 alırsanız elinizdeki işlemciye overclock yapmanız gerekecek. Tabi oyundan oyuna değişir.

RX 570'den düşük ekran kartları aldığınızda ise gözle görülür bir performans artışı gerçekleşmeyebilir. Sadece fiyatı uygunsa tercih edin derim 570'den düşük kartları.

Yani bence uygun fiyata bulmadıkça değiştirmeseniz bile olur çünkü işlemci öyle ya da böyle geriye çekecek performansı. Daha sonrasında kapsamlı bir güncelleme yaparsanız daha mantıklı olabilir.
Arkadaşım, ben kafamdan uydurmuyorum. YouTube bununla ilgili test videoları var ve RX 580 ile darboğaz yapmıyor FX-6100.

Arkadaşım ben kafamdan uydurmuyorum. YouTube bununla ilgili test videoları var ve rx 580 ile darboğaz yapmıyor FX 6100.

Hocam sen hangi videoyu izliyorsun neye dayanarak bu yorumu yapıyorsun anlamıyorum. Öyle bir diyorsun ki sanki sıfır darboğaz var. Her şey çok iyiymiş gibi. Bari arkadaşa de ki, bak arkadaşım sağlam bir overclock yaparsan darboğaz yine olur ama minimuma inmiş olur. İnatla yanlış bilgilendirme yapıyorsun.

YouTube'a bakıyorum, darboğaz var. Yabancı forumlara bakıyorum yine var. Hadi bir de son olarak Technopat'a bakayım dedim, yine var. Anlamıyorum gerçekten.

Hocam sen hangi videoyu izliyorsun neye dayanarak bu yorumu yapıyorsun anlamıyorum. Öyle bir diyorsun ki sanki sıfır darboğaz var. Her şey çok iyiymiş gibi. Bari arkadaşa de ki, bak arkadaşım sağlam bir overclock yaparsan darboğaz yine olur ama minimuma inmiş olur. İnatla yanlış bilgilendirme yapıyorsun.

YouTube'a bakıyorum, darboğaz var. Yabancı forumlara bakıyorum yine var. Hadi bir de son olarak Technopat'a bakayım dedim, yine var. Anlamıyorum gerçekten.

Konu açanların hiçbiri ekran görüntüsü bile atmamış ortada darboğaz yok belki adam olduğunu zannediyor.

Konu açanların hiçbiri ekran görüntüsü bile atmamış ortada darboğaz yok belki adam olduğunu zannediyor.

Rampage konusunda da aynısını yapıyordun. Aslında iyi bir şey, görmeden ve kanıt olmadan inanmamak. Ama her zaman değil. O kadar adam burada yanlış bilgilendirme yapayım da adam gidip düşük kart alsın diye çabalamıyor merak etme.

Darboğaz olmayan videoyu bir gönderir misin inceleyelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bak bu videoda GTX 1070 in bile yüzde 60 70 ini besleyebiliyor.

Elinizde internet var. Biraz da İngilizce varsa daha kapsamlı araştırma yapabilirsiniz. Ben yine yormayayım, direk gayet güzel anlatılmış:

Eki Görüntüle 280575

Olay aslında basit. Eğer elinizde güçlü bir ekran kartı var ise işlemciniz de ekran kartına göre güçsüz ise, bu durumda işlemci ekran kartının hızına yetişemez. Buna darboğaz diyoruz. İşlemci sürekli görüntüyü işleyip ekran kartına gönderiyor. Eğer ekran kartın güçlü bir model ise gelen görüntüleri çabucak işleyip monitöre gönderir.

Yukarıdaki örneği hazırladım daha rahat anlaşılabilsin diye. GPU %60, %70, %80 de ise CPU'da bu sıralarda %100 ise demektir ki ekran kartı işlemciden gelecek olan görüntüyü bekliyor. Bu yüzden tam yükte çalışmıyor. GPU %99 olduğu sırada işlemcinin % değeri pek önemli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı