Amd Graphics Overdirve Nasıl Kullanılır ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar ekran kartım: Asus HD6950 Direct CUII 2gb, ben ekran kartı fanıyla oynuyorum ama performans değerleri biraz korkutuyor.Acaba bunları yukarı çeksem neler olur ?.Kartı yakma durumu varmı, veya değerler nereye kadar yukarı çekilebilir bu overclock a girermi ?

Control Panel.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Resim bende gözükmediği için tam bir cevap veremeyeceğim ama core clock ve memory clock'la beraber fanların çalışma yüzdesini söylersen fikrimi sunabilirim.

Bana kalırsa (ki kalmaz :D) fan hızlarını biraz arttır. Benim Powercolor HD 6670 kartımda (maksimum kendi çıktığı overclocksuz) 800 core clock 1000'de memory clock'tur normalde bu oran 100 core 150 de memory ve fan hızıda %40 ama 800 core 1000 memory'de kendi kendine fan hızı artmaya başlıyor (örn. %50). Bence sende o kartın mükemmel soğutmasından faydalan ve performansla ısıyı dengede tut. Hangi değerleri yükselteceğini ise Recep abi'ye sor.

Zaten kartı oyunlara girerken 0 fan hızıyla çalıştırıyorum ve ısı değerlerim iyi gibi. Yük altında 62 derece gibi. Zaten ondan dolayı soruyorum bu değerleri artırayım mı diye. Zaten burak bey ve recep beydende mesaj bekliyorum inş.

HD 6950 yük altında 62 derece ise bu ısı gayet mükemmel. Zaten ASUS DirectCU II soğutması piyasadaki en başarılı hava soğutma sistemlerinden biri.

Her ekran kartının OC değeri farklıdır. Her kart şu kadar OC olacak diye bir kural yok maalesef. Çünkü bu, silikonun kalitesine, yani şansa bağlıdır.

Ufak bir araştırma yapıp kartın stok ve OC değerlerine birlikte bakalım:

Öncelikle kartın çekirdek frekansı 810 MHz, Bellek frekansı da 1250 MHz.

Kartı Overclok etmek için tavsiyem, ASUS'un kendi yazılımı olan GPU Tweak kullanman yönünde.

Çekirdek voltajını 1100 mV yaparak frekansı rahatlıkla 900 MHz yapabilirsin gibi gözüküyor:

Capture.PNG

Çekirdek frekansını 1.25 mV yapıp 1300 MHz bellek ve 950 MHz çekirdek frekansı değerlerine de ulaşabilirsin ama OC konusunda pek tecrüben yoksa şansını fazla zorlama derim. Söz konusu değerlerin üstüne çıkılan sonuçlar burada mevcut. Bu değerler ile performansta HD 6970'i aşabiliyorsun bu arada. Tabi kartın güç tüketiminin de arttığını belirteyim.

Son olarak burada da bazı OC denemelerine göz atabilirsin.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Recep bey özellikle bu söyleminizi:"Çekirdek voltajını 1100 mV yaparak frekansı rahatlıkla 900 MHz yapabilirsin gibi gözüküyor" dikkate alacağım ama bu değerlere ulaştığımda stabil çalışmayı elde ettiğimi nasıl anlaya bilirim.Mesela ısı değerine bakarak oyunlarda deneyeyimmi ?

Onu yazmayı unutmuşum. 3DMark11 kuracaksınız ve frekansları bu seviyeye çektikten sonra benchmark testi başlatacaksınız. Görsel açıdan bir sorun yoksa ve test sorunsuz bir biçimde tamamlandıysa OC işlemi sorunsuz tamamlanmış demektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı