AMD HD6850 Fan Hızı Sorunu

racer58

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle iyi forumlar dilerim. Benim sorunum şu; bilgisayarımda oyun oynarken birden ekran kartımın fanı hızlandı üstelik sıcaklık değerleri normal seyrederken.
Hiçbir problem yoktu fakat bahsettiğim gibi ekran kartı fanı bi anda yüksek devirde çalışmaya başladı ve bir daha geri hızını düşüremedim.

Bilgisayar her açıldığında sabit olarak ekran kartımın fanı yaklaşık 4300 RPM ile dönüyor. Bu da tabi sesli çalışmasına sebep veriyor. Sorunu çözmek için BIOS resetledim (pil çıkarma yöntemi ile) olmadı.
AMD Catalyst Control Center'daki ayarların neredeyse tümü denendi fakat fan hızıyla alakalı bir değişme maalesef hala yok. Ekran kartı kablosu değişti (power ile kart arasındaki kablo) olmadı power komple değişti. Ekran kartı söküldü temizlendi ve termal macunu yenilendi.
Son olarak PC fan ayarları yapan programlar denendi vs vs vs.. Sonuç olarak yöntemlerin hiçbiri işe yaramadı ve ekran kartı fanı hala aynı hızda devam ediyor ve çalışmasında sorun yok sadece fan hızında sorun yaşıyorum, çok hızlı dönüyor ve sesi çok rahatsız edici. Şimdi bu konu hakkında bilgisi ve çözüm önerisi olanlar varsa yardım istiyorum teşekkürler.

İşletim sistemi: WİN7 ULTİMATE
Ekran Kartı: AMD Radeon (SAPPHİRE) HD 6850
Anakart: GIGABYTE GA-870A-UD3

Son düzenleyen: Moderatör:
İlginiz için teşekkür ederim Umut481. Fakat bu programlar ne yazıkki işe yaramıyor. Bu tarz programların bir çoğunu denedim ama yapmış olduğum ayarlar ekran kartımın fan hızında değişiklik yapamadı. Daha başka bir sorun var ama nedenini hala bulmuş değilim. Eğer daha önce bu marka ve model ekran kartı kullanan birilerindede aynı sorun oldumu yada olduysa nasıl çözüm buldular onu merak ediyorum. Ekran kartımın fanı soğukken bile son devirde çalışıyor ve hiç bir ayar yapılmıyor. Sanırım bu rahatsız edici ses bana yeni bir ekran kartı aldıracak.

Sapphire HD6850 model kartı ben de uzun süre kullandım, %100 döndüğü vakit varlığını rahatlıkla belli edecek düzeyde ses çıkartan bir fanı var, yinede rahatsız edici bir ses değil.

Yapman gereken şey şu ki ;
  • Öncelikle Sapphire marka ekran kartın için Sapphire'in üretmiş olduğu yazılımları kullan, diğer tüm yazılımları kaldır, hatta tüm GPU fan kontrol programlarını kaldır çünkü AMD Control Center zaten bu imkanı sana sunuyor. Aynı anda birden çok kontrol yazılımı kullanma.
  • Ekran kartı sürücünü tamamen kaldır ve yeniden başlatıp tekrar yükle, otomatik yeniden başlatacaktır.
Masaüstünden AMD Control Center paneline gel ve oradan GPU fan hızını otomatikte olduğundan emin ol, farklı programlara ihtiyacın bile yok açıkçası.
Dediklerimi harfiyen yerine getir ve bana tekrardan haber ilet, duruma göre farklı önerilerde de bulunup sorunun kaynağını anlarız.

merhabalar
Benim de bir sorunum var yardımcı olursan minnettar olurum forumda yeniyim pek cevap almıyorum sorularıma..
bende hd6850 kullanıyorum sadece bir oyuna has bir sıkıntısı var bazen 1 saat bazen 10 saat içinde oyunu oynarken ekran kapanıyorum pc açık hala ekran kartı fanının sesi duyulur hala geliyor. ccc den fanayarları ile ilgili birşeyler kurcaladım bu süre biraz daha uzun oluyor ama yinede atıyor yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba öncelikle iyi forumlar dilerim. Benim sorunum şu; bilgisayarımda oyun oynarken birden ekran kartımın fanı hızlandı üstelik sıcaklık değerleri normal seyrederken.
Hiçbir problem yoktu fakat bahsettiğim gibi ekran kartı fanı bi anda yüksek devirde çalışmaya başladı ve bir daha geri hızını düşüremedim.

Bilgisayar her açıldığında sabit olarak ekran kartımın fanı yaklaşık 4300 RPM ile dönüyor. Bu da tabi sesli çalışmasına sebep veriyor. Sorunu çözmek için BIOS resetledim (pil çıkarma yöntemi ile) olmadı.
AMD Catalyst Control Center'daki ayarların neredeyse tümü denendi fakat fan hızıyla alakalı bir değişme maalesef hala yok. Ekran kartı kablosu değişti (power ile kart arasındaki kablo) olmadı power komple değişti. Ekran kartı söküldü temizlendi ve termal macunu yenilendi.
Son olarak PC fan ayarları yapan programlar denendi vs vs vs.. Sonuç olarak yöntemlerin hiçbiri işe yaramadı ve ekran kartı fanı hala aynı hızda devam ediyor ve çalışmasında sorun yok sadece fan hızında sorun yaşıyorum, çok hızlı dönüyor ve sesi çok rahatsız edici. Şimdi bu konu hakkında bilgisi ve çözüm önerisi olanlar varsa yardım istiyorum teşekkürler.

İşletim sistemi: WİN7 ULTİMATE
Ekran Kartı: AMD Radeon (SAPPHİRE) HD 6850
Anakart: GIGABYTE GA-870A-UD3
1)Msi afterburner yazılımı ile fan hızını elle kontrol edebilir hatta hangi sıcaklık te hangi devirde dönmesi gerektiğini bile ayarlayabilirsiniz
2) 6000 serisi eski bir seri eğer hiç bakım yapmadıysanız tozunu alıp termal macununu yenileyebilirsiniz

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı