Çözüm AMD işlemcilerde TPM aktifken stutter sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Arkadaşım @Raşit Arslan aylardır yaşadığı çok ilginç bir sorunu çözmüş. Çözümü onun ağzından paylaşıyorum:

Sorun: AMD işlemcilerde TPM aktifken sistem çapında ara ara stutter olabiliyor.​


Aynı kötü sürücü sürücülerde, özellikle de kötü ses ve network sürücülerinde yaşanan bir sorunu yaşıyorum bir süredir. İster oyunda, ister başka bir iş yapıyor olayım rastgele zamanlarda tüm sistem 1-1, 5 saniye boyunca takılırdı. Hem ses hem görüntü hem input etkilenirdi. DPC latency olduğunu sanıp o yönde çözümler aradım uzun süre ama işe yaramadı.

Sonra Windows hata loglarına bakıp orada çıkan her hatayı tek tek çözmeye odaklandım. Orada sabit diskle ilgili bir sıkıntıya işaret eden hatalar vardı. (ancak doğrudan TPM ile ilgili hiçbir şey yoktu. Ayrıca sorunu çözdükten sonra da o hatalar kalmaya devam etti. Yani muhtemelen tesadüf.)

Bunun üzerine ben de bir noktada ona odaklandım. (BTW, eski masaüstünden çıkardığım 2,5 inç SATA SSD'yi USB adaptör ile dizüstüne takmış ve BitLocker açık şekilde kullanıyordum). Araştırırken falan bu sistem çapında stutter sorununda çok az kişinin işine yarayan bir çözüme denk geldim: TPM'İ(fTPM) BIOS'tan devre dışı bırakmak. Bırakmadan önce bu oluyordu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm​


TPM devre dışı bırakınca gerçekten sorun çözüldü. LTT forumunda bununla ilgili bir başlık da var. AMD güncelleme ile bu sorunu çözeceğini duyurmuş aylar önce ama benim dizüstü modelinde aylardır BIOS Update gelmiyor. Chipset sürücüleri de güncel. Mecbur TPM ve BitLocker'ı kapattım.

Not: Konuyla ilgili biz de haber yapmıştık:

 
TPM 2.0'ı kapattım, bakalım anlık takılmalar olacak mı olmayacak mı. 1 hafta sonra geri bildirimde bulunacağım.
 

Yeni konular

Geri
Yukarı